Results 1 to 4 of 4

Topic: rodaj motor

Post rodaj motor

Buna ziua
    Am achizitionat un motor Mercury ELPT CT 100 cp nou,caruia trebuie sa ii fac rodajul . Motorul este pus pe o ambarcatiune Quicksilver 580 Pilothouse care cantareste in jur de 1200 kg. Ce greutate maxima pot pune pe barca in timpul celor 10 ore de rodaj si cum se face rodajul ?

Nu are importanta greutatea barcii, Doar turatile motorului sa fie respectate si schimbul la timp si de calitate a consumabilelor

3.  

In cartea motorului spune asa (scuze este google translate) Procedura de īntrerupere a motorului
    IMPORTANT: Nerespectarea procedurilor de īntrerupere a motorului poate duce la
    performanțe slabe pe toată durata de viață a motorului și pot provoca motorul
    deteriora. Urmați īntotdeauna procedurile de īntrerupere.
    1. Pentru primele două ore de funcționare, acționați motorul cu accelerație variată
    setează pānă la 4500 RPM sau la accelerație de trei sferturi și la reglaj complet
    aproximativ un minut la fiecare zece minute.
    2. Pentru următoarele opt ore de funcționare, evitați funcționarea continuă la maxim
    accelerație timp de mai mult de cinci minute simultan.
    A-ti putea sa imi explicati mai detaliat cum se procedeaza si cu ce turatie pot merge in primele 2 ore iar apoi in urmatoaele 8 ore ? Va mltumesc
    Mentionez ca este un motor Mecury CT 115 PRO XS
    Last edited by crvniro; acum 1 săptămānă at 10:40 AM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    282

Salut,
    Cred ca cel mai bine e sa pui textul in original. Engleza sau alta limba de circulatie.
    Dar si mai bine este sa te duci la o reprezentanta Mercury si sa iei instructiunile in romaneste.
    Bafta!

Bookmarks