Durere la cotul mâinii drepte după doar 2 ore de padelat....

Bună Ziua
Sunt foarte neinitiat în ale padelatului. Am iesit astăzi, pentru a doua oară cu caiacul (tandem sit-in din polietilenă) pe lac si am reusit să mă pricopsesc cu o durere la cotul drept după foarte putin timp. Sigur, fac multe greseli, dar care este cea care provoacă durere în articulatia cotului, să încerc să o corectez?
Multumesc !
 
Poate ca un antrenor de canotaj si-ar putea da seama care e miscarea gresita si ti-ar putea explica la nivelul la care sa intelegi. Totusi, in caz ca nu vei intalni persoana aceea, te poti descurca si singur.
Din experienta catorva ani de vaslit singur sau in tandem (de obicei cu incepatori), tind sa cred ca nu faci neaparat miscari gresite ci ca te-ai suprasolicitat deoarece ai vaslit ineficient, asa ca pentru inceput iti recomand sa nu vaslesti „din greu”. Se spune ca „te doare-n cot” cand nu pui suflet, dar in cazul asta pare sa fie tocmai invers: incepatorii au tendinta sa fie viteji si sa infiga padela in apa si sa traga tare, ceea ce e gresit. In mediul fluid si miscarile trebuie sa fie „fluide”. Probabil nu ai fost pus niciodata sa tragi o barca grea la edec. Ei bine, daca smucesti de parama, cu toate ca depui un efort considerabil in timp scurt, barca nici nu se va clinti. Daca insa tragi de parama lent, invingi inertia, barca incepe sa se miste si amplificand forta gradual, prinde viteza, ajungand la un moment dat „sa mearga singura”. In cazul caiacului parama este inlocuita de padela asa ca trage padela prin apa usor, fara incrancenare, cu miscari lente si lungi si nu cu miscari rapide si scurte. Cand pana padelei ajunge doar putin in spatele tau, poti sa o scoti din apa fiindca din acest punct ea nu mai „impinge”.
Cred ca vaslind in felul acesta nu-ti va mai apare durerea. Incearca si spune-ne si noua. Succes!
 
Sa incerci si o padela traditionala Greenland. Am facut una si sunt foarte incantat de ea. O folosesc in exclusivitate. E mai blanda cu incheieturile si mai usoara (900 grame).
 

Back
Sus