Results 1 to 2 of 2

Topic: RODAJ MOTOR

Default RODAJ MOTOR

Buna ziua
    Am cumparat un motor nou caruia urmeaza sa ii fac rodajul .Este un motor Mecury CT 115 PRO XS In cartea motorului spune asa (scuze este google translate) Procedura de rodaj a motorului
    IMPORTANT: Nerespectarea procedurilor de īntrerupere a motorului poate duce la
    performanțe slabe pe toată durata de viață a motorului și pot provoca motorul
    deteriora. Urmați īntotdeauna procedurile de īntrerupere.
    1. Pentru primele două ore de funcționare, acționați motorul cu accelerație variată
    setată pānă la 4500 RPM (sau la accelerație de trei sferturi) și la reglaj complet
    aproximativ un minut la fiecare zece minute.
    2. Pentru următoarele opt ore de funcționare, evitați funcționarea continuă la maxim
    accelerație timp de mai mult de cinci minute simultan.
    A-ti putea sa imi explicati mai detaliat cum se procedeaza si in ce variatie de turatie pot merge in primele 2 ore iar apoi in urmatoaele 8 ore ? Va mltumesc

2.  

In principiu in primele doua ore sa nu-l turezi peste 3/4 (ti-as recomanda chiar 2/3) iar in urmatoarele 8 (pana la 10 ore) sa nu-l tii turat la maxim mai mult de 5 minute deodata (ti-as recomanda max 2-3min) dupa care macar 10 min sa mergi la 3/4 sau sub si sa incerci sa nu-l tii in regim constant foarte mult, dupa 10 ore poti sa faci ce vrei tu...

4.  

Alte topicuri asemănătoare

1. rodaj motor
    de crvniro īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 1 Jul 2020, 09:11 AM

Bookmarks