Despre categoriile B si A ( permisul de barci)

Va salut! Pt ca intentionez sa obtin si clasa B (am de cativa ani D,C si S-ul). am decis sa incep prin a ma pregati inainte de a ma inscrie la cursurile propriu-zise si fara de care nu ma pot prezenta la examen. Nu cunosc nici o persoana care sa detina si clasele B si A pe certificatul de conducator de barci, forumurile de discutii ofera informatii indeosebi( de fapt, exclusiv) despre clasele D si C, de aceea am decis sa fac acest topic. Invit sa participe la discutie pe toti cei care au timp, chef si bunavointa de a vorbi despre experienta lor in ceea ce priveste obtinerea claselor B si A. Nu ma refer la chestiuni curriculare sau altele ce tin de legislatie, acestea sunt lucruri care se pot afla la o banala cautare pe net, sau inscriindu-te la cursuri autorizate de ANR. Mai important e sa aflam daca examenul propriu zis i-a surprins prin ceva, prin vreo informatie la care n-au avut acces in procesul de instruire anterior examinarii, daca exista vreo grila de intrebari aferente examenului pt clasa B sau A(daca da, unde le pot vedea?) asa cum exista pt D si C, daca examenul se desfasoara in aceeasi maniera in care are loc pt clasele D si C sau difera prin ceva ( am citit undeva ca pt B si A examenul are lor la Ministerul Transporturilor, nu la capitanii) etc. Cam astea sunt intrebarile care imi vin in minte acum. In speranta ca topicul asta nu va trece neobservat, multumesc anticipat celui/celor care vor lamuri cate ceva din dilemele mele si ale altora ca mine :)
 
Mulțumesc, Sebba! Îmi amintesc ca am citit undeva cum îți afirmai intenția de a obține și clasa B. Ai dat examenul? Cum a fost? Difera mult de C și D? Tot pe net am citit ca pt B si A colegii care se prezintă la examinare sunt dintre marinarii profesionisti, nu dintre amatorii entuziasti. Pt mine treaba asta e intimidanta. Examenul consta tot din teste grila pe calculator la o căpitanie, ori altfel? Eu citesc tot e găsesc despre bărci, navigație și vele. Inclusiv biografii și beletristica. Cel mai mult îmi plac cursurile de navigație estimata și cele de sailing, cel mai tare ma plictisesc cele de legislație maritima și manevra navelor cu motor, adică a vapoarelor comerciale de 250m lungime. Acolo e multa informatie inutila pt noi amatorii.
 
Am luat B-ul, da. In ianuarie urmează A-ul.
Procedura e aceeași doar că ai mai multe teste. La B ai 4 discipline iar la A toate 6.
Nu e adevărat că doar marinarii profesioniști se duc să ia B sau A.
Examenul se dă odată cu cei cu C sau D dar nu de fiecare dată. Trebuie să te interesezi din timp, de obicei când depui dosarul, diferă de la locație la locație. Eu am dat B-ul la Timișoara.
 

Back
Sus