Lacuri in judetul Suceava

Caut un lac in jurul orasului Campulung Moldovenesc, sau in judetul Suceava unde sa fie permisa plimbarea cu o barcuta gonflabila cu motor. As vrea un lac linistit unde sa pot testa noua mea barcuta (Kolibri KM300D + motor Suzuki 5 CP). Unde as putea sa ii fac testul?
Sunt niste lacuri langa Falticeni ... dar nu stiu daca este permisa plimbarea cu barca cu motor termic.
 
Buna,

Sunt multe lacuri in jurul Sucevei, preferatul tuturor pentru activitati nautice este acumularea Dragomirna, poti incerca si Bucecea (Hantesti) si Rogojesti (Siret).
 
Nu sunt rampe dar sunt locuri bune pe ambele maluri de est si de vest, dar mai ales in sud est unde un prieten a amenajat doua locuri cu pietris, pe care ulterior le-a gasit intotdeauna cand a avut nevoie ocupate de pescari. Accesul e pe drumuri de pamant.
 
Iti las in privat numarul meu de telefon, m-as bucura sa vad testul.
Pana sambata voi trage o fuga sa vad care este situatia actuala, sa trasez pe unde sa o iei.
 
Am fost in prospectiune dupa multa vreme de cand nu am vizitat lacul Lipoveni (aka acumularea Dragomirna), arata mult mai bine ca inainte, are vegetatie pe maluri, pasaret, gunoaie mai putine ca inainte dar inca prezente. Drumul de acces e de pamant, abordabil cu o masina cu o garda la sol cat de cat rezonabila.

Zonele cu pietris
1_Lipoveni.jpg


2_Lipoveni.jpg


Vedere inspre SE
3_Lipoveni.jpg


Vedere inspre NV
4_Lipoveni.jpg


Vedere inspre S
5_Lipoveni.jpg


Micul golf din SE
6_Lipoveni.jpg


Drumul de acces
7_Lipoveni.png
 

Back
Sus