Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Topic: Yola

Junior Member Zentai's Avatar
    Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    12

Default Yola

Salutare, barcaholici! Exista vreo yola la vanzare pe aici? Ma intereseaza de lungime maxima 5 metri, in "toate mintile" (echipata complet), fara defecte, open, fara sa fie blnava la vopsea, exclus culoarea verde (rar culoarea aceasta la o yola dar am zis, ca sa nu dezvoltam discutii) dar si la un pret rezonabil (maxim 1000 euro).PS - in judetele vecine judetului Neamt.

Quote Originally Posted by Zentai View Post
    Salutare, barcaholici! Exista vreo yola la vanzare pe aici? Ma intereseaza de lungime maxima 5 metri, in "toate mintile" (echipata complet), fara defecte, open, fara sa fie blnava la vopsea, exclus culoarea verde (rar culoarea aceasta la o yola dar am zis, ca sa nu dezvoltam discutii) dar si la un pret rezonabil (maxim 1000 euro).PS - in judetele vecine judetului Neamt.
    CU siguranță de curând nu și-a expus nimeni spre vânzare aici, o astfel de barcă. Dar mica publicitate, cum ar fi probarca , barcisecond, OLX, Okazii, are câteva oferte.
    De exemplu:
    Vand velier tip yola + Cadou
    Este din fibra de sticla.
    Stare perfecta de functionare,complet dotata :catarg si ghiu.drivor,carma,etc.
    Vela randa si foc. Velele de asemenea sunt in stare perfecta
    Este din fibra de sticla. Dimensiuni : 4,40 m lungime, 1,55 m latime.
    Catarg 7 m inaltime.
    Poate fi folosita si cu motor.
    Merita vazuta, isi asteapta noul stapan !)
    + Cadou un caiac gonflabil

Contact
    Utilizator ana_otiliaivan (2 anunturi)
    Telefon 0771620870
    E-mail ana_otiliaivan@yahoo.com
    Locatie BUCURESTI

http://www.probarca.ro/anunt/89323/1...-tip-Yola-.htm

Pentru ofertă mai diversificată, rămân site-urile străine. Acolo se găsesc puzderie. Desigur, intervine problema transportului.

Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    12

Multumesc mult pentru raspuns.Pe acestea de pe site-urile din Romania le stiu aproape pe toate (si am setate alerte cand apare ceva nou).Problema lor este ca nu au nici macar un act de proprietate pe yola,ceva acolo (nu mai zic de cartea CIV) si desi spun ca au toate alea, cand te duci sa vezi yola, ba le lipseste un ghiu, ba un ham, sau au panzele facute varza,basca ca-s coşcovite de vopsea, ca nici nu-ti poti da seama daca au vreo fisura in coca.OK.Pot fi vopsite, carpite pe la fisuri, cumparate alte vele, completat inventarul dar asta inseamna sa ma mai duc in 1000-1500 euro.

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    853

...sint pe afara,in marine, o gramada care isi astepta casarea,doar trebuie sa mergi sa le aduci!chiar de dimensiuni mai mari !

Quote Originally Posted by Zentai View Post
    Multumesc mult pentru raspuns.Pe acestea de pe site-urile din Romania le stiu aproape pe toate (si am setate alerte cand apare ceva nou).Problema lor este ca nu au nici macar un act de proprietate pe yola,ceva acolo (nu mai zic de cartea CIV) si desi spun ca au toate alea, cand te duci sa vezi yola, ba le lipseste un ghiu, ba un ham, sau au panzele facute varza,basca ca-s coşcovite de vopsea, ca nici nu-ti poti da seama daca au vreo fisura in coca.OK.Pot fi vopsite, carpite pe la fisuri, cumparate alte vele, completat inventarul dar asta inseamna sa ma mai duc in 1000-1500 euro.
    Experiențele noastre spun că o barcă luată din zona germană are foarte mici riscuri să fie altceva decât în anunț.
    Cea postată de mine mai sus, este ok? Ai încercat un telefon? Proprietarul spune că are totul complet, iar prețul e chiar mai mic decât ți-ai propus inițial

6.  

Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    12

Sunt în discuţii cu un domn, deja! Ca să nu mă risipesc în jdemii de discuţii, voi încerca să mă lămuresc cu el. Din tot ce am văzut pe site-urile din Ro, aceea pare cel mai aproape de ceea ce vreau eu. După aceea, dacă nu iese nimic, o să mai văd. După capul meu, acea yolă ar trebui revopsită şi poate mai are şi unele fisuri în cocă (fibră de sticlă), Poate...Domnul zice că nu dar eu nu am putut să mă uit la cocă decât superficial şi am văzut că este coşcovită toată. Barca cred că are undeva la 20 de ani de la construcţie, cel puţin, şi cred că a fost băgată şi-n apă sărată (după cât este de dusă vopseaua de pe coca ei şi la pupa, acolo unde ajunge apa).Pe de altă parte, acuşi este octombrie şi cât aş mia putea ieşi cu yola?!.. şi achiziţionarea unei yole poate fi lăsată pe la anul, când, probabil, dacă nu iese nimic pe aici, la anul voi pleca în Germania să aduc una, fiind interesat şi ca ambarcaţiunea să aibă acte în regulă şi cartea CIV (dacă tot mă duc, eventual, în Germania şi bat un drum până la Koln,unde am văzut o yolă bijuterie de fain întreţinută, măcar să fiu OK şi-n acte).
    Mulţumesc.

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    390

Carte CIV la yole?
    Eu la velier am avut doar placuta fabricantului pe coca si radierea din SSR, fusese inscrisa desi nu era obligatoriu. La yola de 4 metri Delphin 140MTW doar tranzactia de pe eBay (apropo, in acel caz vanzatorul neamt nu mi-a trimis tot ce scris, plus ca soseta derivorului e de fapt lipita etc).

Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    12

Eu, din lege, am înţeles că acele condiţii nu trebuiesc îndeplinite cumulativ (să fie mai mare de 7 metri, motorul peste o anumită putere, transport persoane), ci doar fie şi una din ele. Pe de altă parte, legea nu distinge ce fel de transport, adică dacă eu cu soţia ne aflăm într-o yolă în mişcare, deja suntem "persoane" care "transport"! Dar la moment, voi fi mult mai documentat. Zic că orice ambarcaţiune are sau ar trebui să aibă o carte tehnică, în care este trecut tot ceea ce se poate trece despre produsul vândut! La nemţi asta este religie. Ştiu ce este şi cartea CIV. Nici nu vreau să mă complic dar nici să-mi complic viaţa dar prin forţa împrejurărilor obiective, va trebui să-mi înregistrez ambarcaţiunea. Deci, va trebui să am la saltea un act de vânzare-cumpărare care să creeze măcar o aparenţă de drept şi o carte de identitate a ambarcaţiunii. Părerea mea! Nu ştiu ce fac sau cum vor face alţii în viitor. Eu aşa voi proceda.

in Romania, o ambarcatiune neinmatricula trebuie sa fie SI sub 7 metri Si cu motor sub 20 cp. conditiile sunt cumulative.

Ca să fie mai clar, oricare dintre cele două condiții este depășită, barca va trebui să fie înmatriculată.
    Limba română e plină de sensuri și posibile interpretări . Dar aici lucrurile sunt foarte clare:
    “Nu se înmatriculează sau nu se înscriu în registrul de evidenţă următoarele categorii de nave: ambarcaţiunile cu o lungime mai mică de 7 m şi/sau cu o propulsie mai mică de 15 kW(20.11 CP); ambarcaţiunile propulsate prin forţa umană”.
    Last edited by Florio; 16 Sep 2020 at 05:40 AM.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Vind velier tip yola model Klepper Trainer
    de Mihai în topicul Veliere
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 9 Sep 2020, 08:52 PM
  2. De unde o open boat/yola. Merita?
    de Ignatescu în topicul Yachturi, Veliere, Navigatie
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 11 Aug 2010, 09:16 AM
  3. yola
    de Mihai în topicul Construcţia de bărci