Yola

Salutare, barcaholici! Exista vreo yola la vanzare pe aici? Ma intereseaza de lungime maxima 5 metri, in "toate mintile" (echipata complet), fara defecte, open, fara sa fie blnava la vopsea, exclus culoarea verde (rar culoarea aceasta la o yola dar am zis, ca sa nu dezvoltam discutii) dar si la un pret rezonabil (maxim 1000 euro).PS - in judetele vecine judetului Neamt.
 
Salutare, barcaholici! Exista vreo yola la vanzare pe aici? Ma intereseaza de lungime maxima 5 metri, in "toate mintile" (echipata complet), fara defecte, open, fara sa fie blnava la vopsea, exclus culoarea verde (rar culoarea aceasta la o yola dar am zis, ca sa nu dezvoltam discutii) dar si la un pret rezonabil (maxim 1000 euro).PS - in judetele vecine judetului Neamt.

CU siguranță de curând nu și-a expus nimeni spre vânzare aici, o astfel de barcă. Dar mica publicitate, cum ar fi probarca , barcisecond, OLX, Okazii, are câteva oferte.
De exemplu:
Vand velier tip yola + Cadou
Este din fibra de sticla.
Stare perfecta de functionare,complet dotata :catarg si ghiu.drivor,carma,etc.
Vela randa si foc. Velele de asemenea sunt in stare perfecta
Este din fibra de sticla. Dimensiuni : 4,40 m lungime, 1,55 m latime.
Catarg 7 m inaltime.
Poate fi folosita si cu motor.
Merita vazuta, isi asteapta noul stapan !)
+ Cadou un caiac gonflabil

Contact
Utilizator ana_otiliaivan (2 anunturi)
Telefon 0771620870
E-mail ana_otiliaivan@yahoo.com
Locatie BUCURESTI


http://www.probarca.ro/anunt/89323/109/1/109/Vand-velier-Velier-tip-Yola-.htm

Pentru ofertă mai diversificată, rămân site-urile străine. Acolo se găsesc puzderie. Desigur, intervine problema transportului.
 
Multumesc mult pentru raspuns.Pe acestea de pe site-urile din Romania le stiu aproape pe toate (si am setate alerte cand apare ceva nou).Problema lor este ca nu au nici macar un act de proprietate pe yola,ceva acolo (nu mai zic de cartea CIV) si desi spun ca au toate alea, cand te duci sa vezi yola, ba le lipseste un ghiu, ba un ham, sau au panzele facute varza,basca ca-s coşcovite de vopsea, ca nici nu-ti poti da seama daca au vreo fisura in coca.OK.Pot fi vopsite, carpite pe la fisuri, cumparate alte vele, completat inventarul dar asta inseamna sa ma mai duc in 1000-1500 euro.
 
...sint pe afara,in marine, o gramada care isi astepta casarea,doar trebuie sa mergi sa le aduci!chiar de dimensiuni mai mari !
 
Multumesc mult pentru raspuns.Pe acestea de pe site-urile din Romania le stiu aproape pe toate (si am setate alerte cand apare ceva nou).Problema lor este ca nu au nici macar un act de proprietate pe yola,ceva acolo (nu mai zic de cartea CIV) si desi spun ca au toate alea, cand te duci sa vezi yola, ba le lipseste un ghiu, ba un ham, sau au panzele facute varza,basca ca-s coşcovite de vopsea, ca nici nu-ti poti da seama daca au vreo fisura in coca.OK.Pot fi vopsite, carpite pe la fisuri, cumparate alte vele, completat inventarul dar asta inseamna sa ma mai duc in 1000-1500 euro.

Experiențele noastre spun că o barcă luată din zona germană are foarte mici riscuri să fie altceva decât în anunț.
Cea postată de mine mai sus, este ok? Ai încercat un telefon? Proprietarul spune că are totul complet, iar prețul e chiar mai mic decât ți-ai propus inițial :)
 
Sunt în discuţii cu un domn, deja! Ca să nu mă risipesc în jdemii de discuţii, voi încerca să mă lămuresc cu el. Din tot ce am văzut pe site-urile din Ro, aceea pare cel mai aproape de ceea ce vreau eu. După aceea, dacă nu iese nimic, o să mai văd. După capul meu, acea yolă ar trebui revopsită şi poate mai are şi unele fisuri în cocă (fibră de sticlă), Poate...Domnul zice că nu dar eu nu am putut să mă uit la cocă decât superficial şi am văzut că este coşcovită toată. Barca cred că are undeva la 20 de ani de la construcţie, cel puţin, şi cred că a fost băgată şi-n apă sărată (după cât este de dusă vopseaua de pe coca ei şi la pupa, acolo unde ajunge apa).Pe de altă parte, acuşi este octombrie şi cât aş mia putea ieşi cu yola?!.. şi achiziţionarea unei yole poate fi lăsată pe la anul, când, probabil, dacă nu iese nimic pe aici, la anul voi pleca în Germania să aduc una, fiind interesat şi ca ambarcaţiunea să aibă acte în regulă şi cartea CIV (dacă tot mă duc, eventual, în Germania şi bat un drum până la Koln,unde am văzut o yolă bijuterie de fain întreţinută, măcar să fiu OK şi-n acte).
Mulţumesc.
 
Carte CIV la yole?
Eu la velier am avut doar placuta fabricantului pe coca si radierea din SSR, fusese inscrisa desi nu era obligatoriu. La yola de 4 metri Delphin 140MTW doar tranzactia de pe eBay (apropo, in acel caz vanzatorul neamt nu mi-a trimis tot ce scris, plus ca soseta derivorului e de fapt lipita etc).
 
Eu, din lege, am înţeles că acele condiţii nu trebuiesc îndeplinite cumulativ (să fie mai mare de 7 metri, motorul peste o anumită putere, transport persoane), ci doar fie şi una din ele. Pe de altă parte, legea nu distinge ce fel de transport, adică dacă eu cu soţia ne aflăm într-o yolă în mişcare, deja suntem "persoane" care "transport"! :) Dar la moment, voi fi mult mai documentat. Zic că orice ambarcaţiune are sau ar trebui să aibă o carte tehnică, în care este trecut tot ceea ce se poate trece despre produsul vândut! La nemţi asta este religie. Ştiu ce este şi cartea CIV. Nici nu vreau să mă complic dar nici să-mi complic viaţa dar prin forţa împrejurărilor obiective, va trebui să-mi înregistrez ambarcaţiunea. Deci, va trebui să am la saltea un act de vânzare-cumpărare care să creeze măcar o aparenţă de drept şi o carte de identitate a ambarcaţiunii. Părerea mea! Nu ştiu ce fac sau cum vor face alţii în viitor. Eu aşa voi proceda. :)
 
Ca să fie mai clar, oricare dintre cele două condiții este depășită, barca va trebui să fie înmatriculată.
Limba română e plină de sensuri și posibile interpretări:) . Dar aici lucrurile sunt foarte clare:
“Nu se înmatriculează sau nu se înscriu în registrul de evidenţă următoarele categorii de nave: ambarcaţiunile cu o lungime mai mică de 7 m şi/sau cu o propulsie mai mică de 15 kW(20.11 CP); ambarcaţiunile propulsate prin forţa umană”.
 
Ultima editare:
Domnule Florio aveţi dreptate. Nu verificasem definiţia dată de lege a transportului de persoane şi ce înseamnă termenul de "agrement nautic", ceea ce nu afectează decât operatorii economici care oferă servicii de gen. În fine... Am şi eu o problemă cu acea yolă. În primul rând, pare a fi o yolă Klepper Trainer (corespunzând la dimensiuni şi geometrie). În partea de pupa faţă are acel tambuchi, sau ce-o fi, care desfăcut a arătat un colac ce părea fi poliuretan odată, puternic afectat de trecerea timpului şi am găsit şi apă. Înţeleg că apa poate proveni de la condens dar şi de la infiltraţii. În cazul acestei ultime ipoteze, a infiltraţiilor, ceea ce presupune fisuri în cocă, aceasta poate fi reparată, dichisită, adusă la zi etc prin aşezarea unui strat de chit auto sau chiar fibră de sticlă? Am citit unele articole ale unor domni de pe aici, ceea ce m-a încurajat să pun întrebarea. Apoi, coca yolei este puternici coşcovită şi cred că ar trebui revopsită, ceea ce mă face să iau în calcul şi posibilitatea existenţei unei exfolieri a fibrei de sticlă de pe cocă. Bănuiesc că vopsirea, din nou, a yolei, presupune şlefuire/flex a vechii vopsele, combinată cu mult timp, temeinică răbdare şi o oarecare manolitate. Întrebare: la 1100 euro, cât cere creştinul, merită acest preţ, la care s-ar mai adăuga, eventual, şi ce am zis? La care se adaugă că domnul are catargul şi pânzele într-o stare rezonabilă dar nu are toate piesele de mânuire a velelor (nu are hamurile dar are scripeţii de la vergeaua orizontală a velei, iar derivorul şi cârma erau OK. Omul a montat şi o oglindă pentru amplasarea, eventual, a unui motor. Toate piesele amplasate pe lateralele yolei sunt din oţel-inox şi arătau OK, precum şi cârligele laterale de prindere a corzilor. Yola este prevăzută şi cu două canale de scurgere a apei de pe punte care erau OK, părea să aibă şi o santină (neverificată dacă mai evacuează apa). De asemenea, prin unele locuri (la derivor dar şi la pupa, vopseaua erau crăpată sau chiar sărită. Mulţumesc! Cu plecăciune...
 
Ultima editare:
Domnule Florio aveţi dreptate. Nu verificasem definiţia dată de lege a transportului de persoane şi ce înseamnă termenul de "agrement nautic", ceea ce nu afectează decât operatorii economici care oferă servicii de gen. În fine... Am şi eu o problemă cu acea yolă. În primul rând, pare a fi o yolă Klepper Trainer (corespunzând la dimensiuni şi geometrie). În partea de pupa faţă are acel tambuchi, sau ce-o fi, care desfăcut a arătat un colac ce părea fi poliuretan odată, puternic afectat de trecerea timpului şi am găsit şi apă. Înţeleg că apa poate proveni de la condens dar şi de la infiltraţii. În cazul acestei ultime ipoteze, a infiltraţiilor, ceea ce presupune fisuri în cocă, aceasta poate fi reparată, dichisită, adusă la zi etc prin aşezarea unui strat de chit auto sau chiar fibră de sticlă? Am citit unele articole ale unor domni de pe aici, ceea ce m-a încurajat să pun întrebarea. Apoi, coca yolei este puternici coşcovită şi cred că ar trebui revopsită, ceea ce mă face să iau în calcul şi posibilitatea existenţei unei exfolieri a fibrei de sticlă de pe cocă. Bănuiesc că vopsirea, din nou, a yolei, presupune şlefuire/flex a vechii vopsele, combinată cu mult timp, temeinică răbdare şi o oarecare manolitate. Întrebare: la 1100 euro, cât cere creştinul, merită acest preţ, la care s-ar mai adăuga, eventual, şi ce am zis? La care se adaugă că domnul are catargul şi pânzele într-o stare rezonabilă dar nu are toate piesele de mânuire a velelor (nu are hamurile dar are scripeţii de la vergeaua orizontală a velei, iar derivorul şi cârma erau OK. Omul a montat şi o oglindă pentru amplasarea, eventual, a unui motor. Toate piesele amplasate pe lateralele yolei sunt din oţel-inox şi arătau OK, precum şi cârligele laterale de prindere a corzilor. Yola este prevăzută şi cu două canale de scurgere a apei de pe punte care erau OK, părea să aibă şi o santină (neverificată dacă mai evacuează apa). De asemenea, prin unele locuri (la derivor dar şi la pupa, vopseaua erau crăpată sau chiar sărită. Mulţumesc! Cu plecăciune...

Bună, din nou. Aici suntem prieteni și ne adresăm ca atare, adică ne tutuim :)
Acest tip de yole, sunt bărci ușoare, de competiție, ”one class design”. Ca atare, au pereții subțiri pentru a fi rapide.
Se lovesc sau crapă, se repară repede, cam ca un caiac.
Faptul că sunt ușoare, cam îndepărtează ideea de a avea osmoză, acest cancer al bărcilor, de care se sperie toți proprietarii. Pentru că se pot ridica rapid și nu stau pe apă în perioadele reci.
Așadar, despre barcă:
1- Mai mult ca sigur apa provine din condens, dacă e o cantitate mică. Infiltrațiile pot fi de la garnitura tambuchiului. Mai greu de crezut să fie de la eventuale fisuri, fiindcă asemenea fisuri ar fi puternic vizibile.
2-Eventualele fisuri în coca, sau zone afectate, material îmbătrânit, se pot detecta la simpla apăsare. Cum spuneam, straturile de fibră formează un înveliș subțire, pentru a păstra greutatea ușoară a clasei. Dacă există zone stresate, delaminări în masa materialului chiar și fără fisuri, acestea vor flamba vizibil, cu un zgomot, un scârțâit, trosnete, sau o evidențiere a fisurii, la apăsare. Atenție, vorbesc de flambarea la apăsare cu mâna, nu la o forță tip greutatea corpului, aplicată într-un punct :) .
3-Reparațiile nu se fac cu chit auto ci cu materiale dedicate, în funcție de gravitatea zonei afectate: fibră de sticlă (sau pilitură de fibră) și rășină poliesterică, etc...
4-Revopsirea implică doar degresarea, eventual șlefuirea ușoară, la mână, a eventualelor denivelări ale unei vopsele vechi, prost date. Nicidecum la flex, fiindcă nu e cazul să intri în stratul de gelcoat.
5-Lipsa saulelor pentru școte sau fungi, nu este deloc o problemă. Acestea se găsesc foarte ușor, iar dimensiunile necesare unei yole sunt ieftine.
6-Trebuie văzut dacă acolo unde vopseaua este crăpată, dacă acele fisuri sunt în densitatea materialului, sau sunt doar de suprafață. Și verificăm ca la punctul 2 :) .
Vopseaua sărită nu e deloc o problemă. Dacă e sărit gelcoat-ul e altceva. Chiar și așa, se poate da un strat de topcoat, pentru protecție.

Aceste bărci se repară ușor, dar dacă reparația e una generală, numai un om dedicat, cu mult timp liber, se încumetă. Dacă merită sau nu prețul, numai tu poți decide, văzând-o.
Aceste bărci au fost produse începând de prin anii 1970, așa că sunt destul de bătrânele. Aceasta de 20 de ani nu este cea mai veche dintre ele :)
Pe Ebay se vând între 250 și 500 euro destul de multe și în diverse stări, până la foarte bună stare de funcționare și întreținere.
Dacă se aranjează decent transportul sau mergi singur să o iei din Germania, poate să fie mai ieftin decât oferă piața locală.
 
Ultima editare:
Mulţumesc mult pentru răspunsuri.
Am citit articole, ce am găsit pe barcaholic, inclusiv acela în care un domn recondiţionează o barcă de fibră de sticlă, ca să-mi fac o părere. Mă simţeam nesigur şi am vrut să mai aflu o opinie avizată. Eu cred că nu se merită de restaurat o barcă, cu două excepţii: să ai foarte mult timp liber de să nu ştii ce să faci cu el/ să fii foarte pasionat şi curios de un asemenea proiect. Mie mi s-a părut a fi foarte groasă vopseaua, atât de groasă că o margine lăsată ar putea tăia (răni) la un deget la picior sau afecta o încălţăminte de neopren. Dar în alte locuri părea atât de aşezată pe corpul bărcii că ziceai că-i nouă! Am văzut majoritatea yolelor de pe Focus din Germania şi este foarte adevărat ce spuneţi. La 250 euro arată mult mai bine decât ce vrea să mi se vândă mie. Eu am făcut o ofertă de 300 euro. Atât consider eu că valorează acea yolă. Atât valorează în Germania, atât valorează şi-n România. Transportul ei, din Germania în România, s-a amortizat în timp, barca fiind folosită de 8 ani în România. Am socotit că va mai trebui să bag şi eu vreo 800 lei în recondiţionare (reparat/grunduit/vopsit), între 300-600 în ce lipseşte la manevra pânzelor. M-aş arunca şi aş considera yola copilul meu! :) Prefer, însă, varianta cu Germania întrucât cumnatul meu va avea un drum cândva ca să-şi cumpere o maşină. Numai că acum chiar că sunt în ceaţă pentru că nu mai ştiu ce vreau. Eu mă dau cu caiacul, în timp ce soţia mă aşteaptă pe mal...cu orele. I-am povestit cât de minunat este, cât de fain şi ce senzaţie de început de lume, mirosul apelor, combinat cu mirosul pădurii şi al florilor de pe mal, clipocitul apei care se aude pe lângă caiac. Nimic n-a convins-o să se urce în vreun caiac. O barcă/yolă/velier a zis c-ar fi altceva. Barca cu motor mi se pare o chestie fără nici un fel de emoţie sau artă. Cu vela este altceva. Dar am văzut în Germania mici veliere cabinate, până-n 6 metri, la 2000-2500 euro care ar merita o aprofundare în studiu! :)
Mulţumesc, prietene! :)
 
Mulţumesc mult pentru răspunsuri.
........................
Eu mă dau cu caiacul, în timp ce soţia mă aşteaptă pe mal...cu orele. I-am povestit cât de minunat este, cât de fain şi ce senzaţie de început de lume, mirosul apelor, combinat cu mirosul pădurii şi al florilor de pe mal, clipocitul apei care se aude pe lângă caiac. Nimic n-a convins-o să se urce în vreun caiac. O barcă/yolă/velier a zis c-ar fi altceva. Barca cu motor mi se pare o chestie fără nici un fel de emoţie sau artă. Cu vela este altceva. Dar am văzut în Germania mici veliere cabinate, până-n 6 metri, la 2000-2500 euro care ar merita o aprofundare în studiu! :)
Mulţumesc, prietene! :)

E perfect adevărat, mersul cu motor distruge mult din frumusețea ieșirii pe ape. Iar viteza cât să simți și să admiri natura acvatică, este aceea a deplasării cu vânt. :)
Părerea mea este că pentru a lua soția cu tine, ar trebui o cabinată mică. Atunci ați trăi bucuria studențească a călătoriei în natură, având și o mini-garsonieră în care vă adăpostiți peste noapte.
Cum ar fi un mic velier tip Leisure 17 sau asemănătoare (5,2m). Pe care le găsești la preț de caiac.
E drept că astfel vă împing către o zonă mai cheltuitoare, însemnând și costurile acostatului la ponton. Dar crede-mă, injecția de sănătate și exuberanță, pe care o veți primi în fiecare weekend petrecut pe apă, dormind noaptea la ancoră sau acostați la o plajă... asta este ”priceless” :)

De poftă, o poză din vara asta:
 

Atașamente

  • FLO06780-mic.jpg
    FLO06780-mic.jpg
    23.4 KB · Vizualizări: 48
De exemplu, la un simplu click, fără căutare, o Leisure 17 la 1800E, cu peridoc și accesorii 2490E: https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/segelboot-kleinkreuzer-leisure-17/1478512449-211-1963

Îți înțeleg situația perfect, eu am cumpărat barcă pentru a merge cu familia peste tot. În aceste călătorii toată lumea se simte bine: eu navighez, soția citește, face plajă, copiii se joacă, împreună colindăm porturile, insulele sau țărmurile pe care le atingem.
Altfel m-aș fi simțit mereu vinovat dacă plecam singur către pasiunea mea, că las familia acasă. Iar dacă stăteam cu ei, vinovat că nu-mi trăiesc pasiunile despre ape și navigat.
A fost cea mai bună alegere! :)
 
Oh, ce fain! :) Superbă poza! Îmi imaginez cum se savurează un asemenea moment! Musai trebuie să fie în cabină şi o havană! :) Am şi eu o poză de rupt la suflet dar încă nu m-am dumirit cum se postează poze! :) Dar vreau să mă dumiresc singur! :))))))
PS - chita mea ar fi o ambarcaţiune pentru ape interioare, în fapt, pentru Lacul Izvorul Muntelui (Bicaz), lac navigabil, cu căpitănie de port, larg ca întindere. Mă oprisem la yolă pentru că părea fezabilă pentru acest gen de plimbări. Yola despre care am vorbit se înscria în puterea mea de imaginaţie. :) Nu am posibilitate de ponton şi nu mă tentează să plătesc chiria la vreun ponton. Zic că să pot aduce ambarcaţiunea, cu peridocul, într-un loc de depozitare. Deci problema unui velier este pontonul! :)
 
Ultima editare:
@Zentai: ai reusit sa faci achizitia? Daca nu, poate facem o achizitie dubla de undeva din EU si aducem ce ne dorim. Doresc si eu o yola cu care as iesi chiar si pe Izvorul Muntelui.
 
@Zentai: ai reusit sa faci achizitia? Daca nu, poate facem o achizitie dubla de undeva din EU si aducem ce ne dorim. Doresc si eu o yola cu care as iesi chiar si pe Izvorul Muntelui.

Nu am reuşit. Zic că-s multe necunoscute, avându-se în vedere situaţia pandemică. Dar e de discutat.
Mulţumesc.
 
Nu ştiu încă ce vreau, dacă să fie yolă sau open-bic! Soţia spune că nu se va urca niciodată într-o yolă, ceea ce ar face aproape fără rost achiziţia uneia, întrucât yola ar fi că să ne plimbăm împreună pe apele de la Lacul Izvorul Muntelui.
Am setat nişte notificări pe Germania şi preţurile sunt foarte modeste (excelente) la yolele trecute de 20 ani.
Desigur, cu riscurile aferente.
PS- pot avea transport doar pentru o yolă! Dar poate mai sunt soluţii de transport.
Toate cele bune.
 
Salutare, domnilor!
Întrebare: există vreun tip de burghiu special, dedicat fibrei de sticlă din care este construită barca?
Sau pot da găuri cu orice tip de burghiu?
Mulţumesc!
 

Back
Sus