caiac epic v5 sau scapa fit

Bună ziua
Intentionez să-mi cumpăr un caiac pe care să-l pot pune singur pe masină si să mă urc usor în el în locuri neamenajate. Văd că un sit-on-top EPIC V5 costă de două ori mai mult decât un SCAPA FIT de la BIC (desi au cam aceiaș lungime si cam aceiaș greutate). Sunt întradevăr superioare cele de la Epic sau plătesc marca ?
Multumesc!
 
Bună ziua
Intentionez să-mi cumpăr un caiac pe care să-l pot pune singur pe masină si să mă urc usor în el în locuri neamenajate. Văd că un sit-on-top EPIC V5 costă de două ori mai mult decât un SCAPA FIT de la BIC (desi au cam aceiaș lungime si cam aceiaș greutate). Sunt întradevăr superioare cele de la Epic sau plătesc marca ?
Multumesc!

Altă formă, alte abilități. Diferențele sunt mari, dacă dorești să-l folosești în valuri.
Scapa Fit e mai mult o placă, așa cum sunt clasicele caiace sit-on-top
Epic V5, este aproape un caiac sit-in, care are o flotabilitate proprie, spațiu de bagaje (nu știu ce bagaje să ai acolo) și o formă de viteză și surf în valuri.
Eu unul prefer caiacele sit-in, fiindcă fac ture lungi, tip expediție, cu bagaje de campare, în situații mai vitrege de climă (anotimpurile reci, toate trei). La asta nu ar fi deloc bun Scapa Fit, dar nici Epic V5 cu toată forma lui și spațiul de bagaje.
Fiindcă e un caiac în care nu te poți păstra uscat. E un caiac pentru joacă în val :) .
Așadar funcție de ce utilizare vrei să-i dai. Pentru orice situație, s-ar potrivi doar un caiac sit-in.
Pentru plimbări, surf, joacă în valuri, zbenguială, Epic V5
Pentru plimbări scurte, Scapa Fit.
 
Multumesc mult Florio pentru sfaturi.
Nu am specificat că-l voi folosi doar pe lacuri, în perioada de vară. Din ce mi-ai scris trag concluzia că voi face efort mai mic (sau voi parcurge distante mai mari) dacă voi alege varianta V5.
 
Multumesc mult Florio pentru sfaturi.
Nu am specificat că-l voi folosi doar pe lacuri, în perioada de vară. Din ce mi-ai scris trag concluzia că voi face efort mai mic (sau voi parcurge distante mai mari) dacă voi alege varianta V5.

Adevărat. De fapt ceea ce vei resimți este satisfacția unei bărci mai performante, care răspunde excelent la mișcările tale :)
Dar nu e exclus să vrei să-l folosești pe valuri, fiindcă este o joacă și un sport cu satisfacții mari.
Pentru lacuri este foarte bun și modelul celălalt. Plimbările pe lacuri sunt lejere și nu necesită bărci cu anumite performanțe. Se poate foarte lesne și cu gonflabile.
 

Back
Sus