Barca pentru apa mica

Buna ziua, Sant un foarte proaspat membru al acestui forum, sant din Arad, dupa cum vedeti din numele de utilizator, si anul trecut am fost prima data in Delta. M-am indragostit iremediabil de barci, fapt pentru care inainte de terminarea sejurului in Delta eram inscris la cursul pentru obtinerea permisului de conducator ambarcatiune clasa D, pe care l-am si obtinut.
Inainte sa ma inregistrez pe forum am citit destul de mult postarile voastre si cele de pe Cap Compas.
Mi-am facut o idee despre ce vreau, dar nu sant inca foarte hotarat, de aceea apelez la voi.
Imi doresc o barca cu care sa pot merge pe raul Mures de cate ori am timp. Doar ca in cea mai mare parte din an Muresul e foarte mic, chiar daca latimea e mare sant zone cu apa mica pe toata latimea. In Arad sant destule ambarcatiuni, dar circula doar primavara cand e apa mare, sau doar pe segmente scurte
Deci m-am gandit la un John Boat in genul celor americane sau rusesti pomenite in treacat si fara prea mare interesde cativa dintre voi aici pe forum. Tot pe acele site-uri americane si rusesti am vazut motoare facute de ei, racite cu aer si sisteme surface drive.
Va rog deci sa-mi dati ceva sfaturi cu privire la acest mod de navigatie in ape putin adanci, uneori relativ repezi, bancuri de nisip,pietre, scoici.
Multumesc anticipat!
 
Ok, despre ei era vorba ca scot barcile pe sectoare mici de Mures sau primavara cand e apa mare. Eu sant pescar si vreau sa merg mai ales in zona Vladimirescu- Mandruloc - Sambateni, su nu neaparat la pescuit.
 
Cochetez cu ideea de a- mi face singur un John Boat din aluminiu. Cred ca ar iesi destul de usoara la 3,60m. Nu intentionez sa o duc in Delta sau altundeva pe Dunare. Este cineva la Cluj care face ceva de genul asta la 4,20m si am inteles ca le vinde in Delta.
 
Eu te trimiteam acolo tocmai pentru a afla detalii direct de la sursa, de la oamenii ce activează în zona și care sigur au motivele lor pentru care fac asta.
 
Acum am gasit cateva foto de la Port Artur si am vazut de ce ma trimiteai acolo. Nu sant de multa vreme in Arad si nu am fost niciodata acolo intrucat pana in primavara am stat in Micalaca 300 tot pe mal si nu am fost tentat sa caut Port Artur. Acum am vazut cateva barci in foto facute acolo si am ingeles trimiterea ta.
Inca odata multumesc Sebba!
Dar tot as vrea si alte pareri.
 
Sorin, mai sunt colegi de forum ce cunosc zona respectivă, dar nu ai primit alte opinii fiindcă în general ”in ape putin adanci, uneori relativ repezi, bancuri de nisip,pietre, scoici” cum ai definit arealul, mulți dintre noi navigăm cu caiace și alte ambarcațiuni mici, cu padele, pagăi sau vele.
Motorizați sunt în general pescarii, deoarece pentru ei nu parcurgerea drumului este punctul de interes, ci ajungerea la destinație. Și asta cât mai rapit, pentru a putea pescui.
Eu cred că tot pe Cap Compas ai să obții mai multe opinii, fiindcă e o comunitate mai mare de colegi cu motorizate.
 

Back
Sus