Buna ziua, Sant un foarte proaspat membru al acestui forum, sant din Arad, dupa cum vedeti din numele de utilizator, si anul trecut am fost prima data in Delta. M-am indragostit iremediabil de barci, fapt pentru care inainte de terminarea sejurului in Delta eram inscris la cursul pentru obtinerea permisului de conducator ambarcatiune clasa D, pe care l-am si obtinut.
Inainte sa ma inregistrez pe forum am citit destul de mult postarile voastre si cele de pe Cap Compas.
Mi-am facut o idee despre ce vreau, dar nu sant inca foarte hotarat, de aceea apelez la voi.
Imi doresc o barca cu care sa pot merge pe raul Mures de cate ori am timp. Doar ca in cea mai mare parte din an Muresul e foarte mic, chiar daca latimea e mare sant zone cu apa mica pe toata latimea. In Arad sant destule ambarcatiuni, dar circula doar primavara cand e apa mare, sau doar pe segmente scurte
Deci m-am gandit la un John Boat in genul celor americane sau rusesti pomenite in treacat si fara prea mare interesde cativa dintre voi aici pe forum. Tot pe acele site-uri americane si rusesti am vazut motoare facute de ei, racite cu aer si sisteme surface drive.
Va rog deci sa-mi dati ceva sfaturi cu privire la acest mod de navigatie in ape putin adanci, uneori relativ repezi, bancuri de nisip,pietre, scoici.
Multumesc anticipat!