Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Topic: Exista in Romania lemn de Pawlownia?

Junior Member
    Locația
    ploiesti
    Posturi
    14

Quote Originally Posted by Don Basilio View Post
    Kiru, iti multumesc si eu pentru aceste informatii. Colateral, ai idee de unde poti cumpara puieti si de unde poti obtine alte detalii,(cand se plateaza, regimul de umiditate, etc.
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Paulovnia
    Asta am gasit pe net despre arborele asta. Cat despre puieti , daca dai un google parerile sunt.. sa zicem impartite in cel mai bun caz

multumesc pentru informatii

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    O sinteza a celor gasite pe net despre Paulownia, arata cam asa:

Culoare: alb galbui
    Duritate: 1,4 kN
    Flexibilitate: 6,3 GPa
    Rezistenta la rupere: 42 MPa
    Rezistenta la comprimare: 20 MPa
    Rezistenta maxima impotriva insectelor
    Lemn uscat: 300-310 kg/m3
    Densitate: lemn verde, 700-800 kg/m3
    Lemnul se usucă şi se prelucrează foarte uşor, are fibrele drepte fără noduri, după uscare nu se îndoaie şi nu crapă. Are o rezistenţă foarte bună la foc şi putrezeşte foarte greu. Are o finete ridicata si permite efectuarea unei mari varietati de produse finite. Poate fi vopsit, lacuit sau se poate adauga adeziv. Nu este usor inflamabil si este rezistent la apa. Textura sa si culoarea sunt asemanatoare cu ale frasinului.
    Datorita rezistentei sale si datorita faptului ca este un material usor, lemnul de Paulownia este foarte potrivit si in special indicat pentru mobilierul si tapiteria interioara a rulotelor, avioanelor si ambarcatiunilor usoare.
    Efecuand o comparatie cu metalele, Paulownia poate fi considerat ca fiind „aluminiul” din cadrul tipurilor de lemn de utilitate. Un metru cub din acest tip de lemn cantareste in jur de 310 kg.

Una peste alta, exceptand faptul ca nu prea vrea sa se indoaie, corespunde cerintelor pentru ambarcatii usoare si mai ales este cam la jumatatea greutatii pinului sau teiului.
    Multumesc pentru informatii. Sunt si mai motivat sa caut lemnu-asta si daca se-ndoaie mai greu fac stripurile mai subtiri.
    veni vasli vici

Quote Originally Posted by Don Basilio View Post
    Kiru, iti multumesc si eu pentru aceste informatii. Colateral, ai idee de unde poti cumpara puieti si de unde poti obtine alte detalii,(cand se plateaza, regimul de umiditate, etc.
    Retin ca pe undeva prin jurul Oradiei cineva vindea puieti, ca afacere. Cautand pe net am dat peste un articol din ziarul Bihoreanul din care citez mai jos:
    „La o simplă căutare pe internet după numele "paulownia", al copacului-minune care creşte într-un an cât alţii în şapte, lemnul lui fiind utilizat pentru fabricarea mobilierului şi peleţilor, apar o mulţime de oferte de vânzare a răsadurilor. Reclama e ameţitoare. Comercianţii spun că o investiţie de 2.000 euro la hectar aduce în 3 ani venituri înzecite, că arborele nu necesită îngrijiri speciale şi că, odată tăiat, creşte la loc.

De altfel, în Bihor au şi apărut anul acesta primele plantaţii la Gepiu, Şauaieu şi Girişul de Criş. Specialiştii spun însă că fără o atenţie specială aceştia vor ajunge greu la maturitate şi niciodată la înălţimi de 15 metri. "Eu n-am văzut nicăieri în ţară o plantaţie matură de paulownia. Sunt câţiva care vând seminţe sau răsaduri şi se umplu de bani, dar restul cred că rămân cu paguba", spune Marius Maxim, proprietarul unei firme de amenajări peisagistice.

Explicaţia? În ciuda reclamei, paulownia necesită irigare, îngrăşământ şi sol bun pentru a creşte repede. În plus, originar din China, suportă greu frigul. "Sunt suficiente două nopţi de iarnă cu temperaturi sub minus 15 grade şi poate muri toată plantaţia", spune Marius.”

Eu am primit in 2016 trei puieti de paulownia de la un coleg de forum din Arad, puieti pe care i-am sadit in spatele blocului si la mosia de la țară. Au crescut intr-adevar fulminant, cel din spatele blocului ajungand cu varful la etajul 3. Inca nu au murit
    Life in colour!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Exista si alta metoda de a fabrica barci:ex prin turnare de PPE?
    de piesenoi111 în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 30 Oct 2014, 11:19 AM
  2. Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 9 Jul 2012, 05:16 PM
  3. velier lemn
    de livium în topicul Yachturi, Veliere, Navigatie
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 17 Aug 2011, 07:22 PM
  4. Lemn
    de laurentiu în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 1