Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Topic: Exista in Romania lemn de Pawlownia?

Default Exista in Romania lemn de Pawlownia?

Pentru viitoarea constructie am hotarat sa incerc acest lemn care ar fi mai usor decat bradul nostru cu aprox. 40 la suta.
    veni vasli vici

Quote Originally Posted by 66marian View Post
    Pentru viitoarea constructie am hotarat sa incerc acest lemn care ar fi mai usor decat bradul nostru cu aprox. 40 la suta.
    Există din belșug, a crescut acest soi, ca Făt-frumos, într-un an cât alții-n șapte
    Nu știu cât de ușor este, logica spune că la o creștere atât de rapidă, are o densitate mică și deci greutatea e proporțional de mică.
    Există și oferte de lemn ecarisat, însă nu știu prețul. Din nou, logica spune că ar trebui să fie mic; realitatea însă nu ține mereu cont de logică.
    Last edited by Florio; 9 Dec 2020 at 02:40 PM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    287

Toate perdelele forestiere de pe A2 intre Bucuresti si Constanta sunt Pawlonia.
    Nu cred insa ca a inceput sa fie exploatat forestier.
    Cat despre intentia ta: multa bafta! Stii cum sunt pionierii in orice chestie, ori sunt sortiti unui succes rasunator ori unui esec asisderea!

Am vazut pe internet anunturi de vanzare lemn Paulownia, dar trunchi intreg, dimensiuni 2-6m.

Quote Originally Posted by Sico View Post
    Am vazut pe internet anunturi de vanzare lemn Paulownia, dar trunchi intreg, dimensiuni 2-6m.
    Multumesc! Asa am gasit si eu dar se vinde cu tirul. Mie-mi trebuie un trunchi sau cateva scanduri de 4 m lungime.
    veni vasli vici

6.  

Quote Originally Posted by Alex1958 View Post
    Toate perdelele forestiere de pe A2 intre Bucuresti si Constanta sunt Pawlonia.
    Nu cred insa ca a inceput sa fie exploatat forestier.
    Cat despre intentia ta: multa bafta! Stii cum sunt pionierii in orice chestie, ori sunt sortiti unui succes rasunator ori unui esec asisderea!
    Multumesc! Sunt sigur c-o sa-mi iasa.Asa mi-am propus un caiac de 12 Kg. si la 12 l-am scos. Urmeaza next challange.
    veni vasli vici

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Există din belșug, a crescut acest soi, ca Făt-frumos, într-un an cât alții-n șapte
    Nu știu cât de ușor este, logica spune că la o creștere atât de rapidă, are o densitate mică și deci greutatea e proporțional de mică.
    Există și oferte de lemn ecarisat, însă nu știu prețul. Din nou, logica spune că ar trebui să fie mic; realitatea însă nu ține mereu cont de logică.
    Merci Florio! O sa caut.
    veni vasli vici

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    860

........incearca teiul uscat,aprox. 500kg/m3 sau plopul,tot in jur de 500kg/m3, se prelucreaza usor amindoua,absoarbe foarte bine epoxi-ul.se gaseste tei in Dobrogea,la intrarea in Topolog,iar plop in lunca Dunarii si Dobrogea!

O sinteza a celor gasite pe net despre Paulownia, arata cam asa:

Culoare: alb galbui
    Duritate: 1,4 kN
    Flexibilitate: 6,3 GPa
    Rezistenta la rupere: 42 MPa
    Rezistenta la comprimare: 20 MPa
    Rezistenta maxima impotriva insectelor
    Lemn uscat: 300-310 kg/m3
    Densitate: lemn verde, 700-800 kg/m3
    Lemnul se usucă şi se prelucrează foarte uşor, are fibrele drepte fără noduri, după uscare nu se îndoaie şi nu crapă. Are o rezistenţă foarte bună la foc şi putrezeşte foarte greu. Are o finete ridicata si permite efectuarea unei mari varietati de produse finite. Poate fi vopsit, lacuit sau se poate adauga adeziv. Nu este usor inflamabil si este rezistent la apa. Textura sa si culoarea sunt asemanatoare cu ale frasinului.
    Datorita rezistentei sale si datorita faptului ca este un material usor, lemnul de Paulownia este foarte potrivit si in special indicat pentru mobilierul si tapiteria interioara a rulotelor, avioanelor si ambarcatiunilor usoare.
    Efecuand o comparatie cu metalele, Paulownia poate fi considerat ca fiind „aluminiul” din cadrul tipurilor de lemn de utilitate. Un metru cub din acest tip de lemn cantareste in jur de 310 kg.

Una peste alta, exceptand faptul ca nu prea vrea sa se indoaie, corespunde cerintelor pentru ambarcatii usoare si mai ales este cam la jumatatea greutatii pinului sau teiului.
    Life in colour!

Kiru, iti multumesc si eu pentru aceste informatii. Colateral, ai idee de unde poti cumpara puieti si de unde poti obtine alte detalii,(cand se plateaza, regimul de umiditate, etc.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Exista si alta metoda de a fabrica barci:ex prin turnare de PPE?
    de piesenoi111 în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 30 Oct 2014, 11:19 AM
  2. Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 9 Jul 2012, 05:16 PM
  3. velier lemn
    de livium în topicul Yachturi, Veliere, Navigatie
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 17 Aug 2011, 07:22 PM
  4. Lemn
    de laurentiu în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 1