Exista in Romania lemn de Pawlownia?

Pentru viitoarea constructie am hotarat sa incerc acest lemn care ar fi mai usor decat bradul nostru cu aprox. 40 la suta.
 
Pentru viitoarea constructie am hotarat sa incerc acest lemn care ar fi mai usor decat bradul nostru cu aprox. 40 la suta.

Există din belșug, a crescut acest soi, ca Făt-frumos, într-un an cât alții-n șapte :)
Nu știu cât de ușor este, logica spune că la o creștere atât de rapidă, are o densitate mică și deci greutatea e proporțional de mică.
Există și oferte de lemn ecarisat, însă nu știu prețul. Din nou, logica spune că ar trebui să fie mic; realitatea însă nu ține mereu cont de logică.
 
Ultima editare:
Toate perdelele forestiere de pe A2 intre Bucuresti si Constanta sunt Pawlonia.
Nu cred insa ca a inceput sa fie exploatat forestier.
Cat despre intentia ta: multa bafta! Stii cum sunt pionierii in orice chestie, ori sunt sortiti unui succes rasunator ori unui esec asisderea!
 
Am vazut pe internet anunturi de vanzare lemn Paulownia, dar trunchi intreg, dimensiuni 2-6m.
 
Toate perdelele forestiere de pe A2 intre Bucuresti si Constanta sunt Pawlonia.
Nu cred insa ca a inceput sa fie exploatat forestier.
Cat despre intentia ta: multa bafta! Stii cum sunt pionierii in orice chestie, ori sunt sortiti unui succes rasunator ori unui esec asisderea!

Multumesc! Sunt sigur c-o sa-mi iasa.Asa mi-am propus un caiac de 12 Kg. si la 12 l-am scos. Urmeaza next challange.
 
Există din belșug, a crescut acest soi, ca Făt-frumos, într-un an cât alții-n șapte :)
Nu știu cât de ușor este, logica spune că la o creștere atât de rapidă, are o densitate mică și deci greutatea e proporțional de mică.
Există și oferte de lemn ecarisat, însă nu știu prețul. Din nou, logica spune că ar trebui să fie mic; realitatea însă nu ține mereu cont de logică.

Merci Florio! O sa caut.
 
........incearca teiul uscat,aprox. 500kg/m3 sau plopul,tot in jur de 500kg/m3, se prelucreaza usor amindoua,absoarbe foarte bine epoxi-ul.se gaseste tei in Dobrogea,la intrarea in Topolog,iar plop in lunca Dunarii si Dobrogea!
 
O sinteza a celor gasite pe net despre Paulownia, arata cam asa:

Culoare: alb galbui
Duritate: 1,4 kN
Flexibilitate: 6,3 GPa
Rezistenta la rupere: 42 MPa
Rezistenta la comprimare: 20 MPa
Rezistenta maxima impotriva insectelor
Lemn uscat: 300-310 kg/m3
Densitate: lemn verde, 700-800 kg/m3
Lemnul se usucă şi se prelucrează foarte uşor, are fibrele drepte fără noduri, după uscare nu se îndoaie şi nu crapă. Are o rezistenţă foarte bună la foc şi putrezeşte foarte greu. Are o finete ridicata si permite efectuarea unei mari varietati de produse finite. Poate fi vopsit, lacuit sau se poate adauga adeziv. Nu este usor inflamabil si este rezistent la apa. Textura sa si culoarea sunt asemanatoare cu ale frasinului.
Datorita rezistentei sale si datorita faptului ca este un material usor, lemnul de Paulownia este foarte potrivit si in special indicat pentru mobilierul si tapiteria interioara a rulotelor, avioanelor si ambarcatiunilor usoare.
Efecuand o comparatie cu metalele, Paulownia poate fi considerat ca fiind „aluminiul” din cadrul tipurilor de lemn de utilitate. Un metru cub din acest tip de lemn cantareste in jur de 310 kg.

Una peste alta, exceptand faptul ca nu prea vrea sa se indoaie, corespunde cerintelor pentru ambarcatii usoare si mai ales este cam la jumatatea greutatii pinului sau teiului.
 
Kiru, iti multumesc si eu pentru aceste informatii. Colateral, ai idee de unde poti cumpara puieti si de unde poti obtine alte detalii,(cand se plateaza, regimul de umiditate, etc.
 
O sinteza a celor gasite pe net despre Paulownia, arata cam asa:

Culoare: alb galbui
Duritate: 1,4 kN
Flexibilitate: 6,3 GPa
Rezistenta la rupere: 42 MPa
Rezistenta la comprimare: 20 MPa
Rezistenta maxima impotriva insectelor
Lemn uscat: 300-310 kg/m3
Densitate: lemn verde, 700-800 kg/m3
Lemnul se usucă şi se prelucrează foarte uşor, are fibrele drepte fără noduri, după uscare nu se îndoaie şi nu crapă. Are o rezistenţă foarte bună la foc şi putrezeşte foarte greu. Are o finete ridicata si permite efectuarea unei mari varietati de produse finite. Poate fi vopsit, lacuit sau se poate adauga adeziv. Nu este usor inflamabil si este rezistent la apa. Textura sa si culoarea sunt asemanatoare cu ale frasinului.
Datorita rezistentei sale si datorita faptului ca este un material usor, lemnul de Paulownia este foarte potrivit si in special indicat pentru mobilierul si tapiteria interioara a rulotelor, avioanelor si ambarcatiunilor usoare.
Efecuand o comparatie cu metalele, Paulownia poate fi considerat ca fiind „aluminiul” din cadrul tipurilor de lemn de utilitate. Un metru cub din acest tip de lemn cantareste in jur de 310 kg.

Una peste alta, exceptand faptul ca nu prea vrea sa se indoaie, corespunde cerintelor pentru ambarcatii usoare si mai ales este cam la jumatatea greutatii pinului sau teiului.

Multumesc pentru informatii. Sunt si mai motivat sa caut lemnu-asta si daca se-ndoaie mai greu fac stripurile mai subtiri.
 
Kiru, iti multumesc si eu pentru aceste informatii. Colateral, ai idee de unde poti cumpara puieti si de unde poti obtine alte detalii,(cand se plateaza, regimul de umiditate, etc.

Retin ca pe undeva prin jurul Oradiei cineva vindea puieti, ca afacere. Cautand pe net am dat peste un articol din ziarul Bihoreanul din care citez mai jos:
„La o simplă căutare pe internet după numele "paulownia", al copacului-minune care creşte într-un an cât alţii în şapte, lemnul lui fiind utilizat pentru fabricarea mobilierului şi peleţilor, apar o mulţime de oferte de vânzare a răsadurilor. Reclama e ameţitoare. Comercianţii spun că o investiţie de 2.000 euro la hectar aduce în 3 ani venituri înzecite, că arborele nu necesită îngrijiri speciale şi că, odată tăiat, creşte la loc.

De altfel, în Bihor au şi apărut anul acesta primele plantaţii la Gepiu, Şauaieu şi Girişul de Criş. Specialiştii spun însă că fără o atenţie specială aceştia vor ajunge greu la maturitate şi niciodată la înălţimi de 15 metri. "Eu n-am văzut nicăieri în ţară o plantaţie matură de paulownia. Sunt câţiva care vând seminţe sau răsaduri şi se umplu de bani, dar restul cred că rămân cu paguba", spune Marius Maxim, proprietarul unei firme de amenajări peisagistice.

Explicaţia? În ciuda reclamei, paulownia necesită irigare, îngrăşământ şi sol bun pentru a creşte repede. În plus, originar din China, suportă greu frigul. "Sunt suficiente două nopţi de iarnă cu temperaturi sub minus 15 grade şi poate muri toată plantaţia", spune Marius.”

Eu am primit in 2016 trei puieti de paulownia de la un coleg de forum din Arad, puieti pe care i-am sadit in spatele blocului si la mosia de la țară. Au crescut intr-adevar fulminant, cel din spatele blocului ajungand cu varful la etajul 3. Inca nu au murit :)
 
Am gasit un clip cu un caiac din Paulownia. Pun link-ul aici sa nu il pierd.
Am si eu un pom la tara si are cam 20cm in diametru. Mai am de asteptat pana va da lemn suficient de un caiac.
Un secret cu Paulownia e modul in care se taie in primul an de viață si care ii da un impuls de crestere rapida. Daca nu este taiat la timp creste mult mai lent.
La cei din magazin nu cred ca e cazul pentru ca vin deja tăiați.
https://www.facebook.com/johan.tornhult/videos/238815664760659/?idorvanity=284360870967
 

Back
Sus