Despre impozit sau ANAF...

@stefan600, nu ai dreptate. In cazul meu, capitanul portului unde am inregistrat ambarcatiunea mea, un om absolut deosebit, cum rar intalnesti, are toata aprecierea mea, m-a avertizat din primul moment, "äveti grija ca cei de la Impozite sa va inregistreze ambarcatiunea la categoria barca cu motor". In certificatul ambarcatiunii s-a specificat clar la tipul ambarcatiunii "barca cu motor". In permisul ambarcatiunii scrie clar ca scopul utilizarii nu este unul comercial. Ce ar fi trebuit sa scrie cei de la ANR mai mult de atat? Ce sa faca, sa interpreteze legea in locul celor de Impozite si sa scrie eventual si Decizia de Impunere la Fisc ? Sigurul minister care a raspuns la solicitarea mea cu o interpretare gresita a legislatiei este cel condus de Cseke Atilla, Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei, adica cel de care apartine Directia de Impozite si Taxe Locale. Gasesti atasat printscreen-uri....
 
Dupa cum vedeti, titlul contine "ambarcatiune de agrement". Asta este tot ce vede un birocrat de la directia taxe si impozite. Amabilitatea capitanului este de apreciat dar este exceptia care intareste regula.
 
Salutare

Am si eu o nedumerire.

Doresc sa achizitionez o barca fara motor, 5-6 m lungime. Proprietarul o are declarata la fisc, nu si la capitanie.

Eu la randul meu nu o cumpar pt navigatie, barca fiind intr-o stare in care nu mai poate fi utilizata pt asa ceva, ci ma intereseaza materialul pt ceva treburi gospodaresti. Cu alte cuvinte, dupa ce o cumpar, am de gand sa tai barca respectiva in bucati (la propriu).

Intrebarea mea este in felul urmator: din moment ce barca practic nu va mai exista, mai este nevoie ca dupa achizitie sa o inscriu si eu la taxe locale in prealabil? Intreb pt ca din moment ce proprietarul o scade de la el mi-e sa nu se sesizeze cineva automat ambii fiind din acelasi oras. Personal nu as fi deranjat sa o declar ca apoi sa o scot din evidenta dar stiu ca as avea nevoie de ceva certificat de casare caz in care nu cred ca merita efortul.
 
Eu nu cred că vei avea vreo problemă.
Înregistrarea la fisc îți este cerută de căpitănie când vrei sa o înregistrezi pentru navigație, altfel nu.
Totuși, un drum la fisc nu e greu de făcut, pentru confirmare
 
Cel mai ok mi se pare să meargă proprietarul la fisc şi să întrebe în ce condiţii o poate radia, mai specific dacă vine cu un proces-verbal de casare şi tăiere şi un contract de vânzare a materialelor rezultate. În felul ăsta nu mai cumperi barcă (mijloc de transport), ci nişte materiale recuperate de la casare.
 

Back
Sus