Despre impozit sau ANAF...

Va salut!!!
O mica problema de ordin legislativ... In cazul unei ambarcatiuni care nu are motor si se monteaza unul pe ea imi aduc aminte ca am citit pe undeva, ca inregistrarea la ANAF si plata impozitelor aferente decurge din momentul in care exista un aviz al unei autoritati competente privind aceasta operatiune, in speta ANR sau Capitania unde este inregistrata ambarcatiunea. Aveti idee unde exista aceasta prevedere???Va multumesc mult!!!
 
Va salut!!!
O mica problema de ordin legislativ... In cazul unei ambarcatiuni care nu are motor si se monteaza unul pe ea imi aduc aminte ca am citit pe undeva, ca inregistrarea la ANAF si plata impozitelor aferente decurge din momentul in care exista un aviz al unei autoritati competente privind aceasta operatiune, in speta ANR sau Capitania unde este inregistrata ambarcatiunea. Aveti idee unde exista aceasta prevedere???Va multumesc mult!!!

Salve !

Ar fi in Codul fiscal CAP. IV la art.468 alin.(1) ,, Orice persoana care are in proprietate un mijloc de transport care TREBUIE INMATRICULAT/INREGISTRAT IN ROMANIA...,, Cred ca acel ,,aviz,,este de fapt operatiunea de inmatriculare/inscriere.

Sal.!
 
Va salut!!!
O mica problema de ordin legislativ... In cazul unei ambarcatiuni care nu are motor si se monteaza unul pe ea imi aduc aminte ca am citit pe undeva, ca inregistrarea la ANAF si plata impozitelor aferente decurge din momentul in care exista un aviz al unei autoritati competente privind aceasta operatiune, in speta ANR sau Capitania unde este inregistrata ambarcatiunea. Aveti idee unde exista aceasta prevedere???Va multumesc mult!!!

Pe site-ul ANR găsești toate detaliile privind actele necesare. În speță, ordinul 1079/2014. Amănunte, aici: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1341.120.html
Trebuie să te duci la Căpitănie cu motorul montat pe barcă și cei de acolo vor face inspecția tehnică pe baza căreia se eliberează acel aviz despre care întrebi. Art. 20 lit c din Ordin.
Atenție, ANAF nu are nici o treabă cu impozitele privind mijloacele de transport (inclusiv bărci). Aceste impozite se stabilesc și se încasează de către direcția fiscală care aparține de primăria localității de domiciliu. La Constanța, SPIT (serviciul public de impozite și taxe): https://www.spit-ct.ro/
 
Pe site-ul ANR găsești toate detaliile privind actele necesare. În speță, ordinul 1079/2014. Amănunte, aici: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1341.120.html
Trebuie să te duci la Căpitănie cu motorul montat pe barcă și cei de acolo vor face inspecția tehnică pe baza căreia se eliberează acel aviz despre care întrebi. Art. 20 lit c din Ordin.
Atenție, ANAF nu are nici o treabă cu impozitele privind mijloacele de transport (inclusiv bărci). Aceste impozite se stabilesc și se încasează de către direcția fiscală care aparține de primăria localității de domiciliu. La Constanța, SPIT (serviciul public de impozite și taxe): https://www.spit-ct.ro/

Ca sa fiu mai explicit... am cumparat ambarcatiunea fara motor. Am pus la punct toate actele si am mers la SPIT unde am platit 25 de lei pe an fiind ambarcatiune fara motor, habar nu am pe unde era incadrata. Ideea este ca am cautat ceva vrene un inbord cu care ma "lupt" si acum in ceea ce priveste centrarea. Nu am ajuns la Capitanie sa realizez si sa certific montajul motorului pe ambarcatiune. Problema este ca de la achizitia motorului platesc un impozit de 800 de lei anual... In mod normal noua incadrare a ambarcatiunii cu motor ar fi trebuit, din cate imi aduc eu aminte ca citisem pe undeva, sa decurga din momentul in care este inregistrat motorul la Capitanie sau ANR... Nu vreau sa acuz pe nimeni de nimic dar parca nici sa platesti degeaba nu merita.
 
Nu inteleg ce raspuns cauti aici..
Am si eu o barca fara motor inscrisa la SPIT unde platesc impozit ca atare; cand voi monta motorul, o voi inregistra la ANR/Capitanie si voi duce carnetul celor de la impozite sa inregistreze si ei si sa modifice impozitul conform modificarilor.
 
Nu inteleg ce raspuns cauti aici..
Am si eu o barca fara motor inscrisa la SPIT unde platesc impozit ca atare; cand voi monta motorul, o voi inregistra la ANR/Capitanie si voi duce carnetul celor de la impozite sa inregistreze si ei si sa modifice impozitul conform modificarilor.

Cautam un fir si cred ca acest articol 37 este un raspuns. In general ma gandesc ca fiecare impediment de care ne lovim in viata, printr-o prezentare obiectiva nu ar face decat sa ii ajute pe ceilalti sau sa le ofere un moment de inspiratie... Iar daca ar fi sa ma refer la obiect, cum ar fi ca in momentul de fata, pt vreo 4-5 ani sa platesti impozitul pt barca cu motor fiind, in timp ce tu nici nu ai motorul montat pe ea ci ai doar un act de achizitie, si in baza acestuia sa fii impozitat??? 😊
 
Tot din Art.468, Reguli Generale:
(2) Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pe perioada cât mijlocul de transport este înmatriculat sau înregistrat în România.

Te poti lega de asta, eu am fost sfatuit de ANR sa inregistrez barca la capitanie doar atunci cand am montat motorul.
 
sa inteleg ca eu daca imi cumpar un motor de barca si il tin in sufragrie ca bibelou Anaf ma impoziteaza?

Sa nu exageram...😁 E doar o speta mai "nefericita" pt ca ambarcatiunea nu a fost dotata cu motor inainte iar in momentul in care am achizitionat unul, cei de la ANAF din ignoranta nu au evaluat situatia conform legilor. Eu am fost doar comod deoarece am considerat ca voi monta motorul repede si suma platita va fi nesemnificativa... Dar este cazul meu... Nu cred ca este ceva de nerezolvat, cu putina bunavointa si intelegere sper ca cei de la ANAF sa recalculeze si sa fie totul ok ca sa nu imi strice fengshu-iul...🤣🤣🤣 In rest, ganduri bune tuturor pt ca daca gandim frumos, traim frumos...
 
............................ cu putina bunavointa si intelegere sper ca cei de la ANAF sa recalculeze si sa fie totul ok ca sa nu imi strice fengshu-iul...🤣🤣🤣 In rest, ganduri bune tuturor pt ca daca gandim frumos, traim frumos...

Așa e . În spiritul sărbătorilor, gândul bun face mult.
Sau cum spune o zicală, ”gândește-te la ce e mai bun, dar fii pregătit pentru ce e mai rău” :D

Sper pentru tine să se rezolve, iar zelul funcționarului să nu depășească firescul situației.
Încă mai există acel nefericit cuvânt, ”agrement”, care nu este definit foarte explicit. Poliția de Frontieră a dat o notă explicativă acum doi ani, pe care am postat-o la vremea respectivă fiindcă ne afecta pe noi, cei care ieșeam pe apele de graniță (motiv pentru care am cerut lămurirea): ”Activități de agrement” au zis ei, sunt considerate activitățile comerciale cu scop de agrement, nu o persoană care se plimbă individual cu ambarcațiunea sa.
Acum, pentru fiecare instituție, acest cuvânt poate însemna altfel, că legislația nu pare unitar concepută.
La ANAF există barcă cu motor, ambarcațiune de agrement și iaht. De ce o barcă cu motor ar fi doar pentru deplasare și când această deplasare se consideră agrement, nu știu exact.
Ca și când a te deplasa pe apă cu scopul de a privi natura, e amendabil (prin taxă mare). Dar a te deplasa ca să ajungi într-un alt loc, nu este decât transport :D
 
Din pacate, ma lupt si eu cu cei de la impozite si taxe de cateva luni. Am o barca cu motor de 5 m. lungime, cu motor de 40 cp, inmatriculata in scop recreativ propriu asa cum reiese din raportul de inspectie al ambarcatiunii, emis de Autoritatea Navala Romana. In Certificatul ambarcatiunii scrie la tipul ambarcatiunii BARCA CU MOTOR. Cu toata stradania mea nu am reusit sa conving Directia de Impozite si Taxe ca nu detin o ambarcatiune de sport si agrement. Teoria lor se bazeaza pe Normele de aplicare ale Codul fiscal, art. 121 . Sub incidenta prevederilor de la pct. 4 ...din Codul fiscal, in categoria nave de sport si agrement se include orice ambarcatiune, indiferent de tip si de modul de propulsie, al carui corp are lungime este cuprinsa intre 2,5m si 24 m. Ceea ce nu inteleg ei sau trec cu vederea este ca aceasta categorie se adreseaza ambarcatiunilor inregistrate in scop de agrement si nu recreativ propriu. Mai mult, primaria prin Directia de Impozite si taxe nu trebuie sa schimbe categoria ambarcatiunii atata timp cat ea se regaseste in Codul fiscal, 3. BARCA CU MOTOR. Multumesc D-lui Dobre Mircea, un om extraordinar care mi-a oferit tot sprijinul si experienta domniei sale. Imi permit sa redau mai jos un fragment din raspunsul primit de D-nul Mircea Dobre direct de la Ministerul Finantelor Publice, cei responsabili cu emiterea Codului Fiscal : "La pozitia 4 din tabel, 'Nave de sport si agrement' sunt incluse acele ambarcatiuni folosite in scopuri sportive si recreative definite de Hotararea Guvernului nr. 2195/2004, pentru care nu exista prevazut impozit la o pozitie distincta."
 
Eşti te rog amabil, şi cu acordul dlui Dobre Mircea şi ascunderea datelor personale, să postezi o copie de pe răspunsul acela? Este foarte util. Înţeleg că ţi-ai rezolvat problema.
 
@Sorin-Daniel
Multumim pt efort, ar fi intradevar foarte util sa postezi raspunsul celor de la MF.
Sunt in aceeasi situatie in Constanta, sunt sigur ca si altii.
 
Din pacate, nu am reusit sa rezolv nimic. Voi atasa raspunsul primit de la Impozite si Taxe locale - Primaria Craiova. In ceea ce priveste Ministerul de Finante Publice se pare ca nu tine de ei. Desi una din sarcinile acestui minister este elaborarea Codului fiscal care ne creeaza aceasta problema de incadrare in categoria corecta de impozitare. Aveti raspunsul lor mai jos :
"In urmra analizei aspectelor prezentate de dumneavoastra, va sugeram sa va adresati la:
Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si AdministratieiBd. Libertatii, nr. 16, Latura Nord, sector 5, București, cod postal 050706
DIRECȚIA COMUNICARE – Punctul de informareTel: 0372 111 409 e-mail: info@mdrap.ro
Cu stima."
 

Atașamente

  • Raspuns_Directia Impozite si Taxe_.pdf.pdf
    2.4 MB · Vizualizări: 17
Atasez solicitarea mea catre Ministerul de Finante care in final am trimis-o la Ministerul Dezvoltarii . Voi reveni si cu raspunsul lor dupa ce il primesc. Rog pe cei care s-au mai confruntat cu asa ceva sa impartaseasca din experienta lor. Sper sa se poata schimba ceva la nivel national si sa nu fim obligati sa ajungem in intanta pentru a ne cauta dreptatea.
 

Atașamente

  • Solicitare_MFP_.pdf
    75.2 KB · Vizualizări: 14
Cu acordul D-lui Mircea Dobre, atasez raspunsul primit de dansul de la Ministerul Finantelor Publice, in anul 2010.
 

Atașamente

  • raspuns mf.jpg
    raspuns mf.jpg
    104.5 KB · Vizualizări: 31
Fara sa fiu rautacios, cea mai buna solutie este inmatricularea in orice alt stat european. Costa cel putin de 5 ori mai ieftin decat in RO. Preturile nesimtite pentru aceasta activitate nu se regasesc in nici o amenajare de spatii unde poti lansa barca la apa sau unde poti acosta fara probleme.
 
Așa cum nu exista cea mai buna barca nu exista nici cea mai buna soluție.
Totul depinde de la caz la caz.
La mine de exemplu, înmatricularea pe România a fost cea mai buna, chiar și din punct de vedere al prețurilor. Și aici nu vorbesc doar de costurile înmatriculării, cu de tot ce se mai adaugă, gen prima de asigurare casco, care s-ar fi majorat cu aproximativ 20% daca as fi luat un pavilion amărât de club olandez, valabil doar 2 ani și valabil doar UE
 

Back
Sus