Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 45

Topic: Caiace și accesorii

Mulți Ani, la tătă lumea !!! Sperăm într-un an mai bun.
    @Florio, sigur că sugestia ta spre a mă îndrepta spre o iolă, o barcă mică, este o idee relativ bună. Aș scăpa de multe bătăi de cap, sunt o grămadă de ieftinăciuni pe ebay. Dar nu se pupă cu ce vreau eu. Adică un trimarin pe care să-l bag în două genți, să nu turbeze personalul de la aeroport când mă vede cu bagajele, să nu plătesc taxe speciale de gabarit ori greutate, să îl ansamblez relativ repede, să fie rapid și sigur pe apă, să nu mă coste o avere, etc...
    Dacă aș vrea să rămân la lacurile de prin zonă, hai că aș cumpăra o bărcuță. Aș monta un cârlig pe mașină și gata treaba. Dar eu vreau cu totul altceva. Cred că m-ai înțeles.
    În zilele astea de sărbătoare cred că am vizionat mii de filmulețe pe youtube cu caiace, trimarine,catamarane, și alte ambarcațiuni cu vele. Impresia cea mai bună mi-a făcut-o Hobie Mirage Tandem Island Kayak, apoi versiunea mai mică - Hobie advanced.
    Voi vedea ce pot să fac eu din gonflabilul meu ca să samene cu ele. Cum am spus, am cumpărat un catarg telescopic din 4 piese, lungime cca 5,3 m, a ajuns acasă, și deja prima problemă : segmentele sunt prea lungi pt ce am eu nevoie. Au 140 cm și trebuie să le scurtez la 120 cm, limita de lungime standard prin toate aeropoartele. Probabil catargul meu o să aibă în jur de 430 cm de la înălțimea apei. dar asta este. Cum ar spune bunicu - fiecare vacă se scarpină cu cornul pe care-l are !
    Dacă învăț să pun poze, o să postez cu faze din construcția trimarinului meu. Sunt sigur că așa voi primi și sfaturi mai multe din partea celor mai experimentați.

Quote Originally Posted by licap View Post
    Mulți Ani, la tătă lumea !!! Sperăm într-un an mai bun.
    @Florio, sigur că sugestia ta spre a mă îndrepta spre o iolă, o barcă mică, este o idee relativ bună. Aș scăpa de multe bătăi de cap, sunt o grămadă de ieftinăciuni pe ebay. Dar nu se pupă cu ce vreau eu. Adică un trimarin pe care să-l bag în două genți, să nu turbeze personalul de la aeroport când mă vede cu bagajele, să nu plătesc taxe speciale de gabarit ori greutate, să îl ansamblez relativ repede, să fie rapid și sigur pe apă, să nu mă coste o avere, etc...
    Dacă aș vrea să rămân la lacurile de prin zonă, hai că aș cumpăra o bărcuță. Aș monta un cârlig pe mașină și gata treaba. Dar eu vreau cu totul altceva. Cred că m-ai înțeles.
    În zilele astea de sărbătoare cred că am vizionat mii de filmulețe pe youtube cu caiace, trimarine,catamarane, și alte ambarcațiuni cu vele. Impresia cea mai bună mi-a făcut-o Hobie Mirage Tandem Island Kayak, apoi versiunea mai mică - Hobie advanced.
    Voi vedea ce pot să fac eu din gonflabilul meu ca să samene cu ele. Cum am spus, am cumpărat un catarg telescopic din 4 piese, lungime cca 5,3 m, a ajuns acasă, și deja prima problemă : segmentele sunt prea lungi pt ce am eu nevoie. Au 140 cm și trebuie să le scurtez la 120 cm, limita de lungime standard prin toate aeropoartele. Probabil catargul meu o să aibă în jur de 430 cm de la înălțimea apei. dar asta este. Cum ar spune bunicu - fiecare vacă se scarpină cu cornul pe care-l are !
    Dacă învăț să pun poze, o să postez cu faze din construcția trimarinului meu. Sunt sigur că așa voi primi și sfaturi mai multe din partea celor mai experimentați.
    Pentru fiecare pasionat de ape, există un tip de barcă ideală. Așa cum deja ai definit și tu ambarcațiunea care ți-ar fi utilă
    Poze și alte fișiere se pot atașa după indicațiile de aici: https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=334
    Poți atașa link-uri către pozele deja puse pe o altă platformă și se văd ca și când ar fi puse direct aici.
    La cele pe care le încarci pe forum, trebuie să ai grijă cla dimensiuni. Am observat că merg puse cele de 800x600, iar mai mari nu.

Vă rog frumos să mă ajutați în alegerea unui material pentru velă. Dimensiunea velei va fi undeva la 9-10 mp. Ce am găsit eu este un material oxford 600 D, greutate undeva la 300 gr per mp, și un alt tip de material - Ripstop, nylon, greutate redusă, cca 80 gr per mp.
    Eu, care am adevărate frustrări când este vorba de greutate aș alege materialul cel ușor. Am experiență zero, așa că am toate șansele să aleg prost.

Vă rog frumos să mă ajutați în alegerea unui material pentru velă. Dimensiunea velei va fi undeva la 9-10 mp. Ce am găsit eu este un material oxford 600 D, greutate undeva la 300 gr per mp, și un alt tip de material - Ripstop, nylon, greutate redusă, cca 80 gr per mp.
    Eu, care am adevărate frustrări când este vorba de greutate aș alege materialul cel ușor. Am experiență zero, așa că am toate șansele să aleg prost.
    Cred că o alegere bună ar fi Nylite 60 (38 g), utilizat la fabricarea velelor de tip spinnaker/ gennaker. Este foarte ușor, total impermeabil, rezistent UV. Există și dacron foarte subțire.
    Nu știu dacă poți găsi de cumpărat așa ceva, în cantitatea infimă care trebuie unui caiac.
    În afară de asta, o velă are anumite linii de croială, care să-i dea curburile necesare navigației.
    Mai există o soluție ieftină: să cumperi de pe Ebay, vele gata făcute, second hand. Pe dimensiunile dorite.
    Sau puțin ajustate ulterior, dacă nu se potrivesc perfect.

P.S.
    Este ceva în neregulă cu suprafața velică pe care ai calculat-o. Sigur e așa mare?

Florio. Nu găsesc Nylite 60. Dar găsesc pânză specială pentru parașute. Are 40 gr per mp și modelul ăla de țesătură ripstop contra rupturilor.
    Mă tem să cumpăr vele vechi de la nemți. Știu ce mentalitate au. Dacă le place un lucru trag de el până e pe terminate. Apoi tot aș avea de o modificat după planul meu.
    Calcul la suprafața velică l-am făcut sumar. 4m x 3m apoi am scăzut 25 % pe partea ipotenuzei.
    În concluzie, dacă merge materialul ăla de 38 gr musai să mergă și ăla de parașute. Cred că ambele sunt din același material - nylon + ceva pentru impermeabilizare.
    Mulțumesc.

6.  

Uite ce scriam pe-aici acum mai mult de 10 ani Poate gasesti pe undeva o parapanta data la reciclat.

Porozitatea tesaturii de parapanta e mult mai mica decat cea de parasute, exista aparate numite "porozimetre" cu care se masoara aceasta calitate. Ca idee, prin tesatura de parapanta nu poti trage aer daca o pui peste gura, pe cand prin cea de parasuta respiri lejer, existand desigur variatii.
    Asa ca daca e parasuta, alta destinatie decat de umbrar, dupa cum am si eu, nu prea vad. Si nu e matase naturala bineinteles, doar daca nu are o varsta respectabila, dinainte de aparitia materialelor sintetice - multe zeci de ani.

Florio. Nu găsesc Nylite 60. Dar găsesc pânză specială pentru parașute. Are 40 gr per mp și modelul ăla de țesătură ripstop contra rupturilor.
    Mă tem să cumpăr vele vechi de la nemți. Știu ce mentalitate au. Dacă le place un lucru trag de el până e pe terminate. Apoi tot aș avea de o modificat după planul meu.
    Calcul la suprafața velică l-am făcut sumar. 4m x 3m apoi am scăzut 25 % pe partea ipotenuzei.
    În concluzie, dacă merge materialul ăla de 38 gr musai să mergă și ăla de parașute. Cred că ambele sunt din același material - nylon + ceva pentru impermeabilizare.
    Mulțumesc.
    Eu încă mai cred că ai greșit ceva la calculul velelor. Cam 3 mp văd cum ai aplica unui caiac.
    9-10 mp este mai greu de imaginat.

Prin comparație, o barcă de competiție din clasa Laser, are 7,06mp suprafața velică. Și este extrem de instabilă
    Last edited by Florio; acum 1 săptămână at 12:03 PM.

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.038

10 mp suprafața velică are iola 420, o barcă de 80 kg greutatea proprie și care poate duce un echipaj de 150 - 200 kg. Și zboară pe apă!

Uite aici o chestie pentru orice caiac, chiar și gonflabil https://www.sailboatstogo.com/catalog/product/6004

Are o velă de 4,20 mp (45 sq feet) care se poate up grada la 5,10 mp (55 sq feet).

Florio. Am plecat de la modelele tandem island și adventure island, care îmi plac foarte mult. Desfășurarea și înfășurarea velei se va face prin răsucirea catargului.
    Tandemul are suprafața velică 8,4 și adventure 6,4. Mi-am zis că nu are ce strica dacă am o mai mare suprafață velică. Voi prinde vânturile slabe mai bine, iar dacă nu-i nevoie va sta înfășurat. Ce spui despre pânza de parașute ?
    Te rog să mă corectezi dacă este necesar. Am mai spus, zero experiență în navigație cu vele.

Florio. Am plecat de la modelele tandem island și adventure island, care îmi plac foarte mult. Desfășurarea și înfășurarea velei se va face prin răsucirea catargului.
    Tandemul are suprafața velică 8,4 și adventure 6,4. Mi-am zis că nu are ce strica dacă am o mai mare suprafață velică. Voi prinde vânturile slabe mai bine, iar dacă nu-i nevoie va sta înfășurat. Ce spui despre pânza de parașute ?
    Te rog să mă corectezi dacă este necesar. Am mai spus, zero experiență în navigație cu vele.
    Vorbind de un caiac, e bine să faci calculele pentru a rezista efortului aplicat de vânt, într-o diagramă de echilibru firească. Ori asta nu poate depăși cu mult, ceea ce deja au calculat niște specialiști, de exemplu la modelul Klepper (care are 3,6mp, dispuși pe două vele: randă și foc).
    Altfel ai riscul ca velele să răstoarne caiacul.

Modelul dat de tine ca exemplu ( Tandem Island de la Hobie) este un trimaran. Altă poveste

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. accesorii cordeline elastice
    de zaad în topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 7 Sep 2020, 10:26 AM
  2. Constructia de accesorii
    de danielsg74 în topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 20 Oct 2016, 11:19 PM
  3. vand piese si accesorii
    de INGERASH1983 în topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 8 May 2013, 05:06 PM
  4. Railblaza - sisteme de fixare si accesorii pentru barci si caiace
    de nmmarine în topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12 Aug 2012, 07:39 AM
  5. accesorii specifice velierelor
    de klimm în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 29 Feb 2012, 08:06 PM

Bookmarks