Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 40 of 43

Topic: Caiace și accesorii

Tot ca un exemplu, caiaclul Klepper Clasic 2 -520 (de două persoane, adică), are o suprafață velică de 5mp.
    Este cel din link-ul următor, iar īn primele două poze sunt eu : https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=4704

Se poate aprecia ce īnseamnă pentru un caiac mare, de dublu, 5mp de velă, cu avantajul că aceștia sunt īmpărțiți pe două vele. Una singură ar fi fost prea mare pentru stabilitatea bărcii.
    O imagine mai elocventă a arboradei, este īnsă īn niște poze făcute de mine, cu un alt prieten testānd caiacul:

P.S.
    Probleme la atașarea pozelor. probabil sunt īncă prea mari pentru ce suportă site-ul.
    Last edited by Florio; acum 1 săptămānă at 03:29 PM.

Florio, fără stabilizatoare, al meu caiac cred că se răstoarnă și cu 1mp de velă.
    Sigur, va fi trimaran, cu stabilizatoare lungi de 3m și diametru de 20 cm. Am cumpărat deja prelată pvc de la Valmax. Am căutat materiale gen Hypalon, Nytrilon dar nu am găsit. Dar materialul de la Valmax este folosit și la bărcile de salvare, așa că nu mă tem. Īl voi lipi cu adeziv dedicat pvc. Stabilizatoarele - Ama- vor fi legate de caiac prin două țevi de aluminiu, fiecare.
    Stabilizatoarele vor fi rigidizate pe lungime cu cāte două țevi de aluminiu.
    Last edited by licap; acum 1 săptămānă at 03:53 PM.

Quote Originally Posted by licap View Post
    Florio, fără stabilizatoare, al meu caiac cred că se răstoarnă și cu 1mp de velă.
    Sigur, va fi trimaran, cu stabilizatoare lungi de 3m și diametru de 20 cm. Am cumpărat deja prelată pvc de la Valmax. Am căutat materiale gen Hypalon, Nytrilon dar nu am găsit. Dar materialul de la Valmax este folosit și la bărcile de salvare, așa că nu mă tem. Īl voi lipi cu adeziv dedicat pvc. Stabilizatoarele - Ama- vor fi legate de caiac prin două țevi de aluminiu, fiecare.
    Stabilizatoarele vor fi rigidizate pe lungime cu cāte două țevi de aluminiu.
    Ooo, păi spune tot, nu ne da īn episoade . Dacă īl faci pe modelul respectiv se schimbă mult situația, avānd o lățime considerabilă, flotoare mari și deci o stabilitate de formă care īi dă și libertatea unei vele mult mai mari.
    Plus multă distracție extra

Spuneai inițial că un scop important este transportabilitatea ușoară, iar treaba cu flotoarele de 3m și structura necesară lor, cam dublează caiacul.
    Gata, nu mai fac presupuneri. Ne arăți tu cum vrei să iasă, pe măsură ce lucrezi la plutitoare.
    Succes!

Pelicanul. M-am tot chiorīt eu pe saitul ălora. Pentru planurile mele nu se potrivește nimica. O să copiez de la ei, totuși, modelul de leebord upgradat. Știi cum se spune : ” și sărac și cu pretenții”. Mersi.

Daca iti foloseste la ceva cand incerci sa te inspiri in privinta velei, asta-i vela noastra si nu are decat 36 de picioare patrate = 3.34 metri patrati. Si cand sufla briza se simte... uneori, chiar cand U-Boat-ul este incarcat si cu flotoarele laterale instalate, trebuie tertzarolata corespunzator.

http://baloghsaildesigns.com/36HPSport.html
    Last edited by DoiNomazi; acum 3 zile at 08:58 AM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

6.  

@Grumpy, am cumpărat un spinnacker de cca 8 mp. Undeva la 4,5 X 3,5 m. Aștept să ajungă, apoi voi hotărī dacă o mai modelez ori o las așa. Idea este că poate rămāne și așa - mare, catargul meu funcționează prin răsucire, așa că va sta acolo īnvārtită pe catarg. Acum lucrez la AMA, le-am croit, am īnceput să le lipesc, montare supape, etc. Numa bine.
    P.S. Cred că eu la ” submarinul ” tău mă īncumetam la o velă mai mare...

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.038

Dacă ai cumpărat un spinnaker de 4,5 x 3,5 m, acesta are o suprafață de aproximativ 18 (optsprezece) mp.

Datorită formei de balon suprafața spinnakerului nu se calculează ca la orice triunghi. De fapt la nici o velă nu se calculează ca la orice triunghi, dar la spinnaker apar diferențele cele mai mari.

Tot datorită formei sale de de balon spinnakerul nu poate fi rulat decīt cu afectarea completă a eficienței sale. Cu alte cuvinte, e păcat să faci așa ceva. Dacă spinnakerul nu e rupt, e și mai mare păcat să-l tai sau să-l modifici. Părerea mea.

@Pelicanu. No vezi, așa e cānd ai experiență zero. Oi face din el vreo 3 vele, să ajungă pentru tot neamul meu de marinari de la poalele munților Țibleș. Om face și vreo 2-3 corturi, bune de ploaie cānd stau la oi.
    Acuma ce mai pot să fac ? Dacă-i atāt de mare, o să-l croiesc din nou. Să cumpăr altul nu mai am nici un chef.
    Poate era mai bine să fi cumpărat o velă de surfing ? Se preta mai bine pentru ce vreau eu să fac ???

Quote Originally Posted by licap View Post
    @Grumpy, am cumpărat un spinnacker de cca 8 mp. Undeva la 4,5 X 3,5 m. Aștept să ajungă, apoi voi hotărī dacă o mai modelez ori o las așa. Idea este că poate rămāne și așa - mare, catargul meu funcționează prin răsucire, așa că va sta acolo īnvārtită pe catarg. Acum lucrez la AMA, le-am croit, am īnceput să le lipesc, montare supape, etc. Numa bine.
    P.S. Cred că eu la ” submarinul ” tău mă īncumetam la o velă mai mare...
    Ca si cum ai spune, am cumparat un motor de Harley sa-l pun la Mobra, dar nu vreau sa interpretezi gresit gluma... Mi-am adus aminte de o vorba din tinerete. “Moarte sigura cu cobra, dar mai sigura cu Mobra...”

Sistemul de vele BSD ofera si un foc pentru tandemul nostru dar nu l-am considerat necesar. Cand simti U-Boat-ul incarcat alunecand PRIN valuri intre 8-10 mph (am ajuns pana la 12 mph pe un vant mai taricel) realizezi ca esti multumit cu ce ai. Adaugarea unui foc imi aduce prea putzin beneficiu vis a vis de complicatiile logistice. Pentru noi fiabilitatea si sansele de a ajunge din punctul A in punctul B sunt mai importante decat o potentiala viteza de deplasare. Asa cum si pe patru roti prefer un anumit tip de vehicul neremarcat prin viteza de deplasare. Dar asta depinde de gusturile fiecaruia si nu este o regula...

In fine, voiam doar sa-ti spun ca o vela de 36 de picioare patrate poate propulsa un tandem greu, nu foarte hidrodinamic, multumitor (ca sa nu zic foarte bine). Pana la urma, cum ti se potriveste.

Vezi tu cum iti croiesti vela si viitorul... Inca o data, BAFTA si nu lasa opiniile altora sa-ti domoleasca entuziasmul.
    Last edited by DoiNomazi; acum 1 zi at 08:50 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

@Grumpy - Ofer Spinnacker pentru boierii cu iahturi. Trebuie doar să mă plimbe și pe mine cāteva zile cu ” Maybacu” din dotare...

Desigur, glumesc. Nu știu ce voi face. Mai īntāi să-l văd apoi m-oi hotărī. Īncă mai sper ca Pelicanu să fi greșit cu ceva iar spinnackeru meu să nu aibă numa fo 7-8 mp, cāt aș avea eu nevoie...
    Last edited by licap; acum 1 zi at 08:22 PM.

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. accesorii cordeline elastice
    de zaad īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 7 Sep 2020, 10:26 AM
  2. Constructia de accesorii
    de danielsg74 īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 20 Oct 2016, 11:19 PM
  3. vand piese si accesorii
    de INGERASH1983 īn topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 8 May 2013, 05:06 PM
  4. Railblaza - sisteme de fixare si accesorii pentru barci si caiace
    de nmmarine īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12 Aug 2012, 07:39 AM
  5. accesorii specifice velierelor
    de klimm īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 29 Feb 2012, 08:06 PM

Bookmarks