Eurosail - Cursuri RYA
Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 41 to 50 of 59

Topic: Caiace și accesorii

Quote Originally Posted by licap View Post
    @Grumpy - Ofer Spinnacker pentru boierii cu iahturi. Trebuie doar să mă plimbe și pe mine câteva zile cu ” Maybacu” din dotare...

Desigur, glumesc. Nu știu ce voi face. Mai întâi să-l văd apoi m-oi hotărî. Încă mai sper ca Pelicanu să fi greșit cu ceva iar spinnackeru meu să nu aibă numa fo 7-8 mp, cât aș avea eu nevoie...
    Pelicanul nu a greșit în aprecieri, un spinnaker este foarte ”burtit” (nu știu cum să exprim mai bine forma ) și la aceleași laturi cu o velă de tip randă sau foc, adună mai mulți metri pătrați.
    Dar pentru tine este bun materialul, așa că poți adapta din acest spinnaker, forma velei pe care o dorești.
    Se descos ferțele (bucățile din care e alcătuită vela) și se recos pe altă suprapunere, cât să dea profilul dorit.
    Acum, ca să nu faci greșeli, ar fi bine să ai un model de velă. Există și un program, ”Sailcut”, care îți poate da dimensiunile velei și modul de a tăia ferțele.
    Sfatul meu este să cauți ce model de velă dorești, pentru a copia cât mai fidel forma.

P.S.
    Și spinnakerele sunt de mai multe tipuri, simetrice, asimetrice, depinde ce ai tu. Iar ca forme ale ferțelor sunt iarăși mai multe: Tri–radial, Fatcats, Matrix Cut.

E clar. Încep să înțeleg și eu. Am făcut o cumpărătură de care nu am nevoie. Să mă apuc să-l descos, să-l retușez, să-l cos înapoi, e mai greu decât să cumperi un material nou și să-l faci de la început. Așa că cel mai probabil spinackerul va fi pus la vânzare imediat ce va veni.
    Mă voi uita spre o pânză de surfing, sau o pânză pentru ambarcațiune mică, și gata. Sunt mai groase, mai grele, dar asta e. O ultima variantă este să cumpăr rippost și să croiesc eu.

Am găsit o velă care cred eu că mi se potrivește. Este o velă de surfing. Are lungimea de 375 cm lățimea maximă - 240 cm . Undeva la 5,5 mp. Am de făcut doar o modificare minoră. Dacă nici asta nu-i bună, înseamnă că am o slabă capacitate de înțelegere a marinăriei, și trebuie să stau la rădăcina unui copac, cum spuneți voi marinarii.

La inceput, am cazut si eu in aceeasi capcana. Am cumparat 2 vele de surfing pentru a fi folosite pe o yola mica. Nu stiu cum e vela ta, dar velele mele se invergheaza circular pe catarg (adica se trag pe catarg ca un prezervativ ), catargul e curb (trebuie un catarg special de surfing sau ceva ce se curbeaza, bambus, etc.) NU se pot lua tertarole (adica nu se poate reduce suprafate velei cand se intareste vantul) si e foarte problematic sa urci in vant. 5,5 metri este o suprafata velica total inadecvata pentru un caiac, in limbaj direct la prima rafala mai slaba te rastorni mintenas. In Germania s-au facut cateva tipuri de caiace demontabile (faltboot) cel mai cunoscut fiind tipul RZ85. Au traditie,lucrurile sunt cunoscute, se fac din perioada interbelica. sunt neasteptat de stabile pe val, in anii '30 un tip a mers cu un astfel de caiac din Europa in Australia (da, ai citit bine) e o odisee fenomenala. Pe ebay sunt unii care vad vele sau greement complet (vele, catarg, ghiu, pic, scote, fungi, etc.) si derivoare pentru caiace, facute profesional, de fabrica. se gasesc la preturi, in medie, de 50-200 Euro. Eu am folosit un asemenea greement cativa ani si am fost foarte multumit de el. Acum nu il mai am. Voi posta cateva link-uri, poate mai sunt si altii interesati.

Revin cu link-uri:
    https://www.ebay.de/itm/Vorsegel-fur...4705676289?has ,
    https://www.ebay.de/itm/Vorsegel-fur...4735325882?has ,
    https://www.ebay.de/itm/F-Pouch-MTW-...07806?hash=ite ,
    https://www.ebay.de/itm/DDR-Faltboot...9121995?hash=i ,
    bineinteles, astea sunt cateva link-ri din acest moment. Cu putina rabdare si cautari mai tenace se pot gasi mult mai multe oferte. Pana la vara mai este.

6.  

Don Basilio, caiacul meu va fi trimaran, nu se mai pune problema răsturnării lui. Pentru unu care-și croiește și lipește singur stabilizatoarele lungi de cca 3m, nu cred că va fi o problemă prea mare, să descoase teaca aia curbată de pe pânza de surf și să o recoase în poziție dreaptă.
    Mergem mai departe.

Quote Originally Posted by Don Basilio View Post
    La inceput, am cazut si eu in aceeasi capcana. Am cumparat 2 vele de surfing pentru a fi folosite pe o yola mica. Nu stiu cum e vela ta, dar velele mele se invergheaza circular pe catarg (adica se trag pe catarg ca un prezervativ ), catargul e curb (trebuie un catarg special de surfing sau ceva ce se curbeaza, bambus, etc.) NU se pot lua tertarole (adica nu se poate reduce suprafate velei cand se intareste vantul) si e foarte problematic sa urci in vant. 5,5 metri este o suprafata velica total inadecvata pentru un caiac, in limbaj direct la prima rafala mai slaba te rastorni mintenas. In Germania s-au facut cateva tipuri de caiace demontabile (faltboot) cel mai cunoscut fiind tipul RZ85. Au traditie,lucrurile sunt cunoscute, se fac din perioada interbelica. sunt neasteptat de stabile pe val, in anii '30 un tip a mers cu un astfel de caiac din Europa in Australia (da, ai citit bine) e o odisee fenomenala. Pe ebay sunt unii care vad vele sau greement complet (vele, catarg, ghiu, pic, scote, fungi, etc.) si derivoare pentru caiace, facute profesional, de fabrica. se gasesc la preturi, in medie, de 50-200 Euro. Eu am folosit un asemenea greement cativa ani si am fost foarte multumit de el. Acum nu il mai am. Voi posta cateva link-uri, poate mai sunt si altii interesati.
    Pai, cu RZ85 ai adus omul inapoi in zona Klepper si implicit U-Boat-ul nostru (Long Haul Mark II), pe unde a mai trecut...

Oskar Speck a avut de trudit pana a ajuns in Australia si se pare ca este si o tipa din Australia, careia i-au luat vreo 5 ani sa completeze traseul lui Speck mai recent...

Last edited by DoiNomazi; 21 Jan 2021 at 11:55 AM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Grumpy, cred că am citit povestea neamțului. Se găsește undeva în format pdf. A îndurat multe, sechestrări, răsturnări din caiac, foamete, etc. A reușit. Nu cred că aș avea curajul său. Aș fi fericit să navighez cu pânze prin jurul câtorva insule.

Quote Originally Posted by licap View Post
    Grumpy, cred că am citit povestea neamțului. Se găsește undeva în format pdf. A îndurat multe, sechestrări, răsturnări din caiac, foamete, etc. A reușit. Nu cred că aș avea curajul său. Aș fi fericit să navighez cu pânze prin jurul câtorva insule.
    A reusit si l-au bagat la parnaie cand a pus piciorul pe plaja, mate!... Nu l-au tinut ascuns decat pana la sfarsitul razboiului.

Citeste si povestea (pe scurt) a lu’ tante Sandy Robson, care i-a calcat pe urme lui Speck intr-un kayak mai recent.

Una din problemele reale este manevrabilitatea unui tandem de tipul ala (incarcat) cand padelezi de unul singur si ajungi sa-ti faci basicile vele... Nu ma refer doar la propulsia inainte cand te scremi dansand cu vantul de prova si valurile, dar si manevrele “laterale”. Copaia aia este mai protejata decat pare in poza la mare deschisa dar nu este facuta sa dai “poligonul” in ea...

Nici eu n-am timp, bani si conditie fizica pentru o astfel de balaceala dar fiindca a venit vorba mi s-a facut un dor de U-Boat...
    Last edited by DoiNomazi; 21 Jan 2021 at 05:58 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post

Citeste si povestea (pe scurt) a lu’ tante Sandy Robson, care i-a calcat pe urme lui Speck intr-un kayak mai recent.
    Cetesc, cetesc ! Trimite sursa, pls !!!

Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. accesorii cordeline elastice
    de zaad în topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 7 Sep 2020, 10:26 AM
  2. Constructia de accesorii
    de danielsg74 în topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 20 Oct 2016, 11:19 PM
  3. vand piese si accesorii
    de INGERASH1983 în topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 8 May 2013, 05:06 PM
  4. Railblaza - sisteme de fixare si accesorii pentru barci si caiace
    de nmmarine în topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12 Aug 2012, 07:39 AM
  5. accesorii specifice velierelor
    de klimm în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 29 Feb 2012, 08:06 PM

Bookmarks