Caiace și accesorii

Mulți Ani, la tătă lumea !!! Sperăm într-un an mai bun.
@Florio, sigur că sugestia ta spre a mă îndrepta spre o iolă, o barcă mică, este o idee relativ bună. Aș scăpa de multe bătăi de cap, sunt o grămadă de ieftinăciuni pe ebay. Dar nu se pupă cu ce vreau eu. Adică un trimarin pe care să-l bag în două genți, să nu turbeze personalul de la aeroport când mă vede cu bagajele, să nu plătesc taxe speciale de gabarit ori greutate, să îl ansamblez relativ repede, să fie rapid și sigur pe apă, să nu mă coste o avere, etc...
Dacă aș vrea să rămân la lacurile de prin zonă, hai că aș cumpăra o bărcuță. Aș monta un cârlig pe mașină și gata treaba. Dar eu vreau cu totul altceva. Cred că m-ai înțeles.
În zilele astea de sărbătoare cred că am vizionat mii de filmulețe pe youtube cu caiace, trimarine,catamarane, și alte ambarcațiuni cu vele. Impresia cea mai bună mi-a făcut-o Hobie Mirage Tandem Island Kayak, apoi versiunea mai mică - Hobie advanced.
Voi vedea ce pot să fac eu din gonflabilul meu ca să samene cu ele. Cum am spus, am cumpărat un catarg telescopic din 4 piese, lungime cca 5,3 m, a ajuns acasă, și deja prima problemă : segmentele sunt prea lungi pt ce am eu nevoie. Au 140 cm și trebuie să le scurtez la 120 cm, limita de lungime standard prin toate aeropoartele. Probabil catargul meu o să aibă în jur de 430 cm de la înălțimea apei. dar asta este. Cum ar spune bunicu - fiecare vacă se scarpină cu cornul pe care-l are !
Dacă învăț să pun poze, o să postez cu faze din construcția trimarinului meu. Sunt sigur că așa voi primi și sfaturi mai multe din partea celor mai experimentați.
 
Mulți Ani, la tătă lumea !!! Sperăm într-un an mai bun.
@Florio, sigur că sugestia ta spre a mă îndrepta spre o iolă, o barcă mică, este o idee relativ bună. Aș scăpa de multe bătăi de cap, sunt o grămadă de ieftinăciuni pe ebay. Dar nu se pupă cu ce vreau eu. Adică un trimarin pe care să-l bag în două genți, să nu turbeze personalul de la aeroport când mă vede cu bagajele, să nu plătesc taxe speciale de gabarit ori greutate, să îl ansamblez relativ repede, să fie rapid și sigur pe apă, să nu mă coste o avere, etc...
Dacă aș vrea să rămân la lacurile de prin zonă, hai că aș cumpăra o bărcuță. Aș monta un cârlig pe mașină și gata treaba. Dar eu vreau cu totul altceva. Cred că m-ai înțeles.
În zilele astea de sărbătoare cred că am vizionat mii de filmulețe pe youtube cu caiace, trimarine,catamarane, și alte ambarcațiuni cu vele. Impresia cea mai bună mi-a făcut-o Hobie Mirage Tandem Island Kayak, apoi versiunea mai mică - Hobie advanced.
Voi vedea ce pot să fac eu din gonflabilul meu ca să samene cu ele. Cum am spus, am cumpărat un catarg telescopic din 4 piese, lungime cca 5,3 m, a ajuns acasă, și deja prima problemă : segmentele sunt prea lungi pt ce am eu nevoie. Au 140 cm și trebuie să le scurtez la 120 cm, limita de lungime standard prin toate aeropoartele. Probabil catargul meu o să aibă în jur de 430 cm de la înălțimea apei. dar asta este. Cum ar spune bunicu - fiecare vacă se scarpină cu cornul pe care-l are !
Dacă învăț să pun poze, o să postez cu faze din construcția trimarinului meu. Sunt sigur că așa voi primi și sfaturi mai multe din partea celor mai experimentați.

Pentru fiecare pasionat de ape, există un tip de barcă ideală. Așa cum deja ai definit și tu ambarcațiunea care ți-ar fi utilă :)
Poze și alte fișiere se pot atașa după indicațiile de aici: https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=334
Poți atașa link-uri către pozele deja puse pe o altă platformă și se văd ca și când ar fi puse direct aici.
La cele pe care le încarci pe forum, trebuie să ai grijă cla dimensiuni. Am observat că merg puse cele de 800x600, iar mai mari nu.
 
Vă rog frumos să mă ajutați în alegerea unui material pentru velă. Dimensiunea velei va fi undeva la 9-10 mp. Ce am găsit eu este un material oxford 600 D, greutate undeva la 300 gr per mp, și un alt tip de material - Ripstop, nylon, greutate redusă, cca 80 gr per mp.
Eu, care am adevărate frustrări când este vorba de greutate aș alege materialul cel ușor. Am experiență zero, așa că am toate șansele să aleg prost.
 
Vă rog frumos să mă ajutați în alegerea unui material pentru velă. Dimensiunea velei va fi undeva la 9-10 mp. Ce am găsit eu este un material oxford 600 D, greutate undeva la 300 gr per mp, și un alt tip de material - Ripstop, nylon, greutate redusă, cca 80 gr per mp.
Eu, care am adevărate frustrări când este vorba de greutate aș alege materialul cel ușor. Am experiență zero, așa că am toate șansele să aleg prost.

Cred că o alegere bună ar fi Nylite 60 (38 g), utilizat la fabricarea velelor de tip spinnaker/ gennaker. Este foarte ușor, total impermeabil, rezistent UV. Există și dacron foarte subțire.
Nu știu dacă poți găsi de cumpărat așa ceva, în cantitatea infimă care trebuie unui caiac.
În afară de asta, o velă are anumite linii de croială, care să-i dea curburile necesare navigației.
Mai există o soluție ieftină: să cumperi de pe Ebay, vele gata făcute, second hand. Pe dimensiunile dorite.
Sau puțin ajustate ulterior, dacă nu se potrivesc perfect.

P.S.
Este ceva în neregulă cu suprafața velică pe care ai calculat-o. Sigur e așa mare?
 
Florio. Nu găsesc Nylite 60. Dar găsesc pânză specială pentru parașute. Are 40 gr per mp și modelul ăla de țesătură ripstop contra rupturilor.
Mă tem să cumpăr vele vechi de la nemți. Știu ce mentalitate au. Dacă le place un lucru trag de el până e pe terminate. Apoi tot aș avea de o modificat după planul meu.
Calcul la suprafața velică l-am făcut sumar. 4m x 3m apoi am scăzut 25 % pe partea ipotenuzei.
În concluzie, dacă merge materialul ăla de 38 gr musai să mergă și ăla de parașute. Cred că ambele sunt din același material - nylon + ceva pentru impermeabilizare.
Mulțumesc.
 
Uite ce scriam pe-aici acum mai mult de 10 ani :) Poate gasesti pe undeva o parapanta data la reciclat.

Porozitatea tesaturii de parapanta e mult mai mica decat cea de parasute, exista aparate numite "porozimetre" cu care se masoara aceasta calitate. Ca idee, prin tesatura de parapanta nu poti trage aer daca o pui peste gura, pe cand prin cea de parasuta respiri lejer, existand desigur variatii.
Asa ca daca e parasuta, alta destinatie decat de umbrar, dupa cum am si eu, nu prea vad. Si nu e matase naturala bineinteles, doar daca nu are o varsta respectabila, dinainte de aparitia materialelor sintetice - multe zeci de ani.
 
Florio. Nu găsesc Nylite 60. Dar găsesc pânză specială pentru parașute. Are 40 gr per mp și modelul ăla de țesătură ripstop contra rupturilor.
Mă tem să cumpăr vele vechi de la nemți. Știu ce mentalitate au. Dacă le place un lucru trag de el până e pe terminate. Apoi tot aș avea de o modificat după planul meu.
Calcul la suprafața velică l-am făcut sumar. 4m x 3m apoi am scăzut 25 % pe partea ipotenuzei.
În concluzie, dacă merge materialul ăla de 38 gr musai să mergă și ăla de parașute. Cred că ambele sunt din același material - nylon + ceva pentru impermeabilizare.
Mulțumesc.

Eu încă mai cred că ai greșit ceva la calculul velelor. Cam 3 mp văd cum ai aplica unui caiac.
9-10 mp este mai greu de imaginat. :)

Prin comparație, o barcă de competiție din clasa Laser, are 7,06mp suprafața velică. Și este extrem de instabilă :)
 
Ultima editare:
Florio. Am plecat de la modelele tandem island și adventure island, care îmi plac foarte mult. Desfășurarea și înfășurarea velei se va face prin răsucirea catargului.
Tandemul are suprafața velică 8,4 și adventure 6,4. Mi-am zis că nu are ce strica dacă am o mai mare suprafață velică. Voi prinde vânturile slabe mai bine, iar dacă nu-i nevoie va sta înfășurat. Ce spui despre pânza de parașute ?
Te rog să mă corectezi dacă este necesar. Am mai spus, zero experiență în navigație cu vele.
 
Florio. Am plecat de la modelele tandem island și adventure island, care îmi plac foarte mult. Desfășurarea și înfășurarea velei se va face prin răsucirea catargului.
Tandemul are suprafața velică 8,4 și adventure 6,4. Mi-am zis că nu are ce strica dacă am o mai mare suprafață velică. Voi prinde vânturile slabe mai bine, iar dacă nu-i nevoie va sta înfășurat. Ce spui despre pânza de parașute ?
Te rog să mă corectezi dacă este necesar. Am mai spus, zero experiență în navigație cu vele.

Vorbind de un caiac, e bine să faci calculele pentru a rezista efortului aplicat de vânt, într-o diagramă de echilibru firească. Ori asta nu poate depăși cu mult, ceea ce deja au calculat niște specialiști, de exemplu la modelul Klepper (care are 3,6mp, dispuși pe două vele: randă și foc).
Altfel ai riscul ca velele să răstoarne caiacul.

Modelul dat de tine ca exemplu ( Tandem Island de la Hobie) este un trimaran. Altă poveste :)

img-rsz_tandem-island-action-20-full.jpg
 
Tot ca un exemplu, caiaclul Klepper Clasic 2 -520 (de două persoane, adică), are o suprafață velică de 5mp.
Este cel din link-ul următor, iar în primele două poze sunt eu : https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=4704


Se poate aprecia ce înseamnă pentru un caiac mare, de dublu, 5mp de velă, cu avantajul că aceștia sunt împărțiți pe două vele. Una singură ar fi fost prea mare pentru stabilitatea bărcii.
O imagine mai elocventă a arboradei, este însă în niște poze făcute de mine, cu un alt prieten testând caiacul:




P.S.
Probleme la atașarea pozelor. probabil sunt încă prea mari pentru ce suportă site-ul.
 
Ultima editare:
Florio, fără stabilizatoare, al meu caiac cred că se răstoarnă și cu 1mp de velă.
Sigur, va fi trimaran, cu stabilizatoare lungi de 3m și diametru de 20 cm. Am cumpărat deja prelată pvc de la Valmax. Am căutat materiale gen Hypalon, Nytrilon dar nu am găsit. Dar materialul de la Valmax este folosit și la bărcile de salvare, așa că nu mă tem. Îl voi lipi cu adeziv dedicat pvc. Stabilizatoarele - Ama- vor fi legate de caiac prin două țevi de aluminiu, fiecare.
Stabilizatoarele vor fi rigidizate pe lungime cu câte două țevi de aluminiu.
 
Ultima editare:
Florio, fără stabilizatoare, al meu caiac cred că se răstoarnă și cu 1mp de velă.
Sigur, va fi trimaran, cu stabilizatoare lungi de 3m și diametru de 20 cm. Am cumpărat deja prelată pvc de la Valmax. Am căutat materiale gen Hypalon, Nytrilon dar nu am găsit. Dar materialul de la Valmax este folosit și la bărcile de salvare, așa că nu mă tem. Îl voi lipi cu adeziv dedicat pvc. Stabilizatoarele - Ama- vor fi legate de caiac prin două țevi de aluminiu, fiecare.
Stabilizatoarele vor fi rigidizate pe lungime cu câte două țevi de aluminiu.

Ooo, păi spune tot, nu ne da în episoade :D . Dacă îl faci pe modelul respectiv se schimbă mult situația, având o lățime considerabilă, flotoare mari și deci o stabilitate de formă care îi dă și libertatea unei vele mult mai mari.
Plus multă distracție extra :)

Spuneai inițial că un scop important este transportabilitatea ușoară, iar treaba cu flotoarele de 3m și structura necesară lor, cam dublează caiacul.
Gata, nu mai fac presupuneri. Ne arăți tu cum vrei să iasă, pe măsură ce lucrezi la plutitoare.
Succes! :)
 
Pelicanul. M-am tot chiorît eu pe saitul ălora. Pentru planurile mele nu se potrivește nimica. O să copiez de la ei, totuși, modelul de leebord upgradat. Știi cum se spune : ” și sărac și cu pretenții”. Mersi.
 
Daca iti foloseste la ceva cand incerci sa te inspiri in privinta velei, asta-i vela noastra si nu are decat 36 de picioare patrate = 3.34 metri patrati. Si cand sufla briza se simte... uneori, chiar cand U-Boat-ul este incarcat si cu flotoarele laterale instalate, trebuie tertzarolata corespunzator.

http://baloghsaildesigns.com/36HPSport.html
 
Ultima editare:
@Grumpy, am cumpărat un spinnacker de cca 8 mp. Undeva la 4,5 X 3,5 m. Aștept să ajungă, apoi voi hotărî dacă o mai modelez ori o las așa. Idea este că poate rămâne și așa - mare, catargul meu funcționează prin răsucire, așa că va sta acolo învârtită pe catarg. Acum lucrez la AMA, le-am croit, am început să le lipesc, montare supape, etc. Numa bine.
P.S. Cred că eu la ” submarinul ” tău mă încumetam la o velă mai mare...
 
Dacă ai cumpărat un spinnaker de 4,5 x 3,5 m, acesta are o suprafață de aproximativ 18 (optsprezece) mp.

Datorită formei de balon suprafața spinnakerului nu se calculează ca la orice triunghi. De fapt la nici o velă nu se calculează ca la orice triunghi, dar la spinnaker apar diferențele cele mai mari.

Tot datorită formei sale de de balon spinnakerul nu poate fi rulat decît cu afectarea completă a eficienței sale. Cu alte cuvinte, e păcat să faci așa ceva.:p Dacă spinnakerul nu e rupt, e și mai mare păcat să-l tai sau să-l modifici. Părerea mea.
 
@Pelicanu. No vezi, așa e când ai experiență zero. Oi face din el vreo 3 vele, să ajungă pentru tot neamul meu de marinari de la poalele munților Țibleș. Om face și vreo 2-3 corturi, bune de ploaie când stau la oi.
Acuma ce mai pot să fac ? Dacă-i atât de mare, o să-l croiesc din nou. Să cumpăr altul nu mai am nici un chef.
Poate era mai bine să fi cumpărat o velă de surfing ? Se preta mai bine pentru ce vreau eu să fac ???
 
@Grumpy, am cumpărat un spinnacker de cca 8 mp. Undeva la 4,5 X 3,5 m. Aștept să ajungă, apoi voi hotărî dacă o mai modelez ori o las așa. Idea este că poate rămâne și așa - mare, catargul meu funcționează prin răsucire, așa că va sta acolo învârtită pe catarg. Acum lucrez la AMA, le-am croit, am început să le lipesc, montare supape, etc. Numa bine.
P.S. Cred că eu la ” submarinul ” tău mă încumetam la o velă mai mare...

Ca si cum ai spune, am cumparat un motor de Harley sa-l pun la Mobra, dar nu vreau sa interpretezi gresit gluma... :) Mi-am adus aminte de o vorba din tinerete. “Moarte sigura cu cobra, dar mai sigura cu Mobra...”

Sistemul de vele BSD ofera si un foc pentru tandemul nostru dar nu l-am considerat necesar. Cand simti U-Boat-ul incarcat alunecand PRIN valuri intre 8-10 mph (am ajuns pana la 12 mph pe un vant mai taricel) realizezi ca esti multumit cu ce ai. Adaugarea unui foc imi aduce prea putzin beneficiu vis a vis de complicatiile logistice. Pentru noi fiabilitatea si sansele de a ajunge din punctul A in punctul B sunt mai importante decat o potentiala viteza de deplasare. Asa cum si pe patru roti prefer un anumit tip de vehicul neremarcat prin viteza de deplasare. Dar asta depinde de gusturile fiecaruia si nu este o regula...

In fine, voiam doar sa-ti spun ca o vela de 36 de picioare patrate poate propulsa un tandem greu, nu foarte hidrodinamic, multumitor (ca sa nu zic foarte bine). Pana la urma, cum ti se potriveste.

Vezi tu cum iti croiesti vela si viitorul... :) Inca o data, BAFTA si nu lasa opiniile altora sa-ti domoleasca entuziasmul.
 
Ultima editare:
@Grumpy - Ofer Spinnacker pentru boierii cu iahturi. Trebuie doar să mă plimbe și pe mine câteva zile cu ” Maybacu” din dotare...b-)b-)b-)b-)b-)b-)b-)b-)
;););););)
Desigur, glumesc. Nu știu ce voi face. Mai întâi să-l văd apoi m-oi hotărî. Încă mai sper ca Pelicanu să fi greșit cu ceva iar spinnackeru meu să nu aibă numa fo 7-8 mp, cât aș avea eu nevoie...:sail::sail::sail::sail::sail::sail:
 
Ultima editare:

Back
Sus