Caiace și accesorii

@Grumpy - Ofer Spinnacker pentru boierii cu iahturi. Trebuie doar să mă plimbe și pe mine câteva zile cu ” Maybacu” din dotare...b-)b-)b-)b-)b-)b-)b-)b-)
;););););)
Desigur, glumesc. Nu știu ce voi face. Mai întâi să-l văd apoi m-oi hotărî. Încă mai sper ca Pelicanu să fi greșit cu ceva iar spinnackeru meu să nu aibă numa fo 7-8 mp, cât aș avea eu nevoie...:sail::sail::sail::sail::sail::sail:

Pelicanul nu a greșit în aprecieri, un spinnaker este foarte ”burtit” (nu știu cum să exprim mai bine forma :) ) și la aceleași laturi cu o velă de tip randă sau foc, adună mai mulți metri pătrați.
Dar pentru tine este bun materialul, așa că poți adapta din acest spinnaker, forma velei pe care o dorești.
Se descos ferțele (bucățile din care e alcătuită vela) și se recos pe altă suprapunere, cât să dea profilul dorit.
Acum, ca să nu faci greșeli, ar fi bine să ai un model de velă. Există și un program, ”Sailcut”, care îți poate da dimensiunile velei și modul de a tăia ferțele.
Sfatul meu este să cauți ce model de velă dorești, pentru a copia cât mai fidel forma.

P.S.
Și spinnakerele sunt de mai multe tipuri, simetrice, asimetrice, depinde ce ai tu. Iar ca forme ale ferțelor sunt iarăși mai multe: Tri–radial, Fatcats, Matrix Cut.
 
E clar. Încep să înțeleg și eu. Am făcut o cumpărătură de care nu am nevoie. Să mă apuc să-l descos, să-l retușez, să-l cos înapoi, e mai greu decât să cumperi un material nou și să-l faci de la început. Așa că cel mai probabil spinackerul va fi pus la vânzare imediat ce va veni.
Mă voi uita spre o pânză de surfing, sau o pânză pentru ambarcațiune mică, și gata. Sunt mai groase, mai grele, dar asta e. O ultima variantă este să cumpăr rippost și să croiesc eu.
 
Am găsit o velă care cred eu că mi se potrivește. Este o velă de surfing. Are lungimea de 375 cm lățimea maximă - 240 cm . Undeva la 5,5 mp. Am de făcut doar o modificare minoră. Dacă nici asta nu-i bună, înseamnă că am o slabă capacitate de înțelegere a marinăriei, și trebuie să stau la rădăcina unui copac, cum spuneți voi marinarii.
 
La inceput, am cazut si eu in aceeasi capcana. Am cumparat 2 vele de surfing pentru a fi folosite pe o yola mica. Nu stiu cum e vela ta, dar velele mele se invergheaza circular pe catarg (adica se trag pe catarg ca un prezervativ :)), catargul e curb (trebuie un catarg special de surfing sau ceva ce se curbeaza, bambus, etc.) NU se pot lua tertarole (adica nu se poate reduce suprafate velei cand se intareste vantul) si e foarte problematic sa urci in vant. 5,5 metri este o suprafata velica total inadecvata pentru un caiac, in limbaj direct la prima rafala mai slaba te rastorni mintenas. In Germania s-au facut cateva tipuri de caiace demontabile (faltboot) cel mai cunoscut fiind tipul RZ85. Au traditie,lucrurile sunt cunoscute, se fac din perioada interbelica. sunt neasteptat de stabile pe val, in anii '30 un tip a mers cu un astfel de caiac din Europa in Australia (da, ai citit bine) e o odisee fenomenala. Pe ebay sunt unii care vad vele sau greement complet (vele, catarg, ghiu, pic, scote, fungi, etc.) si derivoare pentru caiace, facute profesional, de fabrica. se gasesc la preturi, in medie, de 50-200 Euro. Eu am folosit un asemenea greement cativa ani si am fost foarte multumit de el. Acum nu il mai am. Voi posta cateva link-uri, poate mai sunt si altii interesati.
 
Don Basilio, caiacul meu va fi trimaran, nu se mai pune problema răsturnării lui. Pentru unu care-și croiește și lipește singur stabilizatoarele lungi de cca 3m, nu cred că va fi o problemă prea mare, să descoase teaca aia curbată de pe pânza de surf și să o recoase în poziție dreaptă.
Mergem mai departe.
 
La inceput, am cazut si eu in aceeasi capcana. Am cumparat 2 vele de surfing pentru a fi folosite pe o yola mica. Nu stiu cum e vela ta, dar velele mele se invergheaza circular pe catarg (adica se trag pe catarg ca un prezervativ :)), catargul e curb (trebuie un catarg special de surfing sau ceva ce se curbeaza, bambus, etc.) NU se pot lua tertarole (adica nu se poate reduce suprafate velei cand se intareste vantul) si e foarte problematic sa urci in vant. 5,5 metri este o suprafata velica total inadecvata pentru un caiac, in limbaj direct la prima rafala mai slaba te rastorni mintenas. In Germania s-au facut cateva tipuri de caiace demontabile (faltboot) cel mai cunoscut fiind tipul RZ85. Au traditie,lucrurile sunt cunoscute, se fac din perioada interbelica. sunt neasteptat de stabile pe val, in anii '30 un tip a mers cu un astfel de caiac din Europa in Australia (da, ai citit bine) e o odisee fenomenala. Pe ebay sunt unii care vad vele sau greement complet (vele, catarg, ghiu, pic, scote, fungi, etc.) si derivoare pentru caiace, facute profesional, de fabrica. se gasesc la preturi, in medie, de 50-200 Euro. Eu am folosit un asemenea greement cativa ani si am fost foarte multumit de el. Acum nu il mai am. Voi posta cateva link-uri, poate mai sunt si altii interesati.

Pai, cu RZ85 ai adus omul inapoi in zona Klepper si implicit U-Boat-ul nostru (Long Haul Mark II), pe unde a mai trecut... :)

Oskar Speck a avut de trudit pana a ajuns in Australia si se pare ca este si o tipa din Australia, careia i-au luat vreo 5 ani sa completeze traseul lui Speck mai recent... :)

7bd15-speck-nazi.jpg


l-MAG-0218-Nazi-Canoe-Trip.jpg



img_20150415_142104.jpg
 
Ultima editare:
Grumpy, cred că am citit povestea neamțului. Se găsește undeva în format pdf. A îndurat multe, sechestrări, răsturnări din caiac, foamete, etc. A reușit. Nu cred că aș avea curajul său. Aș fi fericit să navighez cu pânze prin jurul câtorva insule.
 
Grumpy, cred că am citit povestea neamțului. Se găsește undeva în format pdf. A îndurat multe, sechestrări, răsturnări din caiac, foamete, etc. A reușit. Nu cred că aș avea curajul său. Aș fi fericit să navighez cu pânze prin jurul câtorva insule.

A reusit si l-au bagat la parnaie cand a pus piciorul pe plaja, mate!... :) Nu l-au tinut ascuns decat pana la sfarsitul razboiului.

Citeste si povestea (pe scurt) a lu’ tante Sandy Robson, care i-a calcat pe urme lui Speck intr-un kayak mai recent.

Una din problemele reale este manevrabilitatea unui tandem de tipul ala (incarcat) cand padelezi de unul singur si ajungi sa-ti faci basicile vele... Nu ma refer doar la propulsia inainte cand te scremi dansand cu vantul de prova si valurile, dar si manevrele “laterale”. Copaia aia este mai protejata decat pare in poza la mare deschisa dar nu este facuta sa dai “poligonul” in ea... :)

Nici eu n-am timp, bani si conditie fizica pentru o astfel de balaceala dar fiindca a venit vorba mi s-a facut un dor de U-Boat...
 
Ultima editare:
A sosit și vela de surfing pe care am cumpărat-o de pe Ebay, iar eu mă simt ca un copil care a primit prima jucărie din viața lui . Are 6,5 mp, înălțimea de 4,5 m, lățimea de 2,45 m. Este o velă Klepper în stare foarte bună. nu cred că aș fi fost eu în stare să fac așa ceva din material nici într-o 100 de ani. Încă nu știu dacă trebuie modificat ceva, are un pic de curbură a buzunarului port-catarg, să văd cum va arăta când voi băga catargul în ea.
Am terminat cu lipirea stabilizatoarelor. Am avut ceva de furcă, am ales opțiunea de lipire cu adeziv și nu prin aer fierbinte, din teamă de a nu face prostii. A funcționat perfect unde am avut de lipit două foi. Unde au fost dubluri, am dat chix, am avut scăpări de aer și a trebuit să refac lipitura de câteva ori. Adezivul a fost unul excelent -Koratac , dar lipsa de experiență și-a spus cuvântul.
Dragă Grumpy, tu pari om de treabă ! Te rog frumos să-mi dai dimensiunile acelei piese din lemn antiderivă, pe care îl ai tu montat pe țeava care susține AMA, în cazul tău.
 
Ultima editare:
A sosit și vela de surfing pe care am cumpărat-o de pe Ebay, iar eu mă simt ca un copil care a primit prima jucărie din viața lui . Are 6,5 mp, înălțimea de 4,5 m, lățimea de 2,45 m. Este o velă Klepper în stare foarte bună. nu cred că aș fi fost eu în stare să fac așa ceva din material nici într-o 100 de ani. Încă nu știu dacă trebuie modificat ceva, are un pic de curbură a buzunarului port-catarg, să văd cum va arăta când voi băga catargul în ea.
Am terminat cu lipirea stabilizatoarelor. Am avut ceva de furcă, am ales opțiunea de lipire cu adeziv și nu prin aer fierbinte, din teamă de a nu face prostii. A funcționat perfect unde am avut de lipit două foi. Unde au fost dubluri, am dat chix, am avut scăpări de aer și a trebuit să refac lipitura de câteva ori. Adezivul a fost unul excelent -Koratac , dar lipsa de experiență și-a spus cuvântul.
Dragă Grumpy, tu pari om de treabă ! Te rog frumos să-mi dai dimensiunile acelei piese din lemn antiderivă, pe care îl ai tu montat pe țeava care susține AMA, în cazul tău.

Doar par om de treaba, ca altfel sunt morocanos rau... :) derivorul meu are approx. 48” x 12” x 1.5 “ (inches)

In functie de cat de departe de tzarm vei fi si de cum va fi vremea, s-ar putea sa tii bucile la fel de strans lipite precum vei dori sa stea lipiturile alea “cu adeziv”. Te rog si eu la fel de frumos sa nu uiti nicioadata PFD-ul pe mal indiferent cat de cald e afara. Crede-ma pe cuvant ca iti va sta bine in poze si iti va oferi si posibilitatea sa le vezi... :)

A propos de poze, poate te induri pana la urma si de ochii nostri ca pana acum am tot ascultat la radio...

BAFTA!

LE: Asa, la prima impresie, strigata cu o bere in mana de pe mal, ca om morocanos si fara nici o expertiza navala, mi se pare putzin marishoara vela ta de 6.5 mp pentru un kayak gonflabil, dar nu ma bag... s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.

LE2: In “manualul” meu de functionare prostiile sunt intotdeauna binevenite pentru ca inveti cele mai importante lectii din ele. Doar ca trebuie sa-ti iei oarece masuri de a evita consecintele finale si ireversibile. Adica fa prostii cu bucuria copilului iesit la joaca dar intoarce-te pe picioarele tale sa ne povestesti... :)
 
Ultima editare:
Nu-i problemă. Am strâns din buci aproape toată viața. Pe timpul lu Ceașcă într-un fel, după aia altfel. Lipitura aia cu adeziv de fapt e o sudură. După întărire nu le mai poți desface , se rup dar nu se desfac. Păi ce are dacă-i mare, bre ? Din mare se poate face mic, dar invers - ba ! Sigur că o să-mi iau vestă, nu-s tâmpit de tot. Mai vorbim...
 
Nu-i problemă. Am strâns din buci aproape toată viața. Pe timpul lu Ceașcă într-un fel, după aia altfel. Lipitura aia cu adeziv de fapt e o sudură. După întărire nu le mai poți desface , se rup dar nu se desfac. Păi ce are dacă-i mare, bre ? Din mare se poate face mic, dar invers - ba ! Sigur că o să-mi iau vestă, nu-s tâmpit de tot. Mai vorbim...

Am inteles. Daca zici ca tzine lipitura si ai incredere (testata in teren) atunci nu se va dezlipi. Nu te supara pe tonul meu, incerc sa-ti raspund in scris asa cum ti-as vorbi in realitate, cu simpatie. Nu ma indoiesc ca stii ce ai de facut si in privintza prostiilor eu chiar cred in valoarea lor.

Recunosc ca nici mie nu-mi sunt dragi parerile si sfaturile bine intentionate si pana la urma fac exact cum mi-an propus... :)

Ai perfecta dreptate ca daca-i prea mare se poate face mica si nu invers, dar da si tu cu niste poze in noi sa ne mai linistim curiozitatea.
 
Nu-i problemă, Grumpy. Tu mi-ești drag tare. Iar la câtă experiență ai tu aș fi cel mai mare prost dacă m-aș supăra pe tine, când tu de fapt îmi vrei binele.
Am încercat o dată să îmi fac cont pe platforma aia de unde se pot vedea, dar mi-am prins urechile și m-am oprit. Voi mai încerca. Când va fi gata voi posta un filmuleț pe youtube. Până atunci, răbdare și tutun...:banana::banana::banana::banana::banana::banana:
 
Apropo de barca luată de tine ca model, am văzut un filmuleț de promovare foarte pe gustul meu: aventura unei familii, cu doi copii, în două astfel de bărci :)
https://www.youtube.com/watch?v=cQxrpS6Wb8Q

Am găsit asta, căutând o imagine completă, în care să se deslușească dimensiunile întregului: caiac, flotoare, mărime velă, dispunere derivor, posibilitate de utilizare la padelă, atunci când nu e vânt (flotoarele și structura pot limita mișcările unui caiacist).
Oricum, tu făcând un ansamblu propriu ca dimensiuni, ar fi de calculat câteva aspecte tehnice. Barca va merge și fără aceste calcule (așa cum de plutit poate pluti orice, fără a se numi barcă :) ), dar pentru a merge bine cu vânt și a nu face erori a căror remediere experimentală să coste iar și iar, e bine de văzut câteva aspecte:
-Centrul velic
-Centrul de efort
-Centrul de rezistență laterală

Acestea vor da dimensiunea și poziția derivorului, astfel încât ansamblul să fie guvernabil. Adică să nu ai momente în care acționarea cârmei să devină inutilă, barca mergând unde vrea vântul.
La o barcă echilibrată, Centrul de efort (dat de forțele vântului) va trebui să fie pe aceeași verticală cu Centrul de rezistență laterală (dat de suprafața antiderivă. Adică geometria submersă a bărcii incluzând suprafața derivorului și a cârmei).

Nu vreau să plictisesc cu detaliile acestea, doar să le iei în calcul pentru a avea o barcă frumos guvernabilă, care să fie o plăcere.

P.S.
Calculele nu dor și nu costă. :)
Determinarea experimentală și modificările ulterioare...da.
 
Mai există o variantă de mijloc:
Să iei dimensiunile aproximative scalând imaginile sau schițele producătorului, pentru flotoarele bărcii proprii.
Iar poziția corectă a derivorului ar putea fi determinată experimental, punându-l mobil pe o tijă fixată de-a lungul caiacului, într-o laterală.
Astfel vei putea determina fără calcule complicate, punctul unde devine foarte manevrabilă barca ta: nici foarte ardentă, nici moale.

Cum spuneam anterior, am văzut multe situații: într-una dintre ele o barcă foarte bună a mers atât de prost în vânt, încât nu puteai ține cârma, atât era de tensionată din cauza forțelor care ajungeau pe suprafața safranului. La un moment dat s-a rupt ditamai echea din stejar.
Era o mică eroare în aliniamentul acestor elemente: piciorul catargului și derivorul. Și derivorul nepreluând o parte din forțe, le trimitea pe cârmă...care a cedat.


Hobie-Mirage-Adventure-Island-Kayak.jpg
 
Nu am decât două locuri unde pot fixa derivoru. Pe cele două țevi care leagă amas de caiac. Prima țeavă este undeva în zona catargului, în față, iar a doua este în spatele meu, cam pe la mijlocul caiacului. Voi merge pe a doua variantă și le voi fixa pe țeava din spatele meu. Sper să meargă. Dacă nu, încerc cu prima poziție.
O să am două derivoare, montate paralel, stânga - dreapta.
 
Ultima editare:

Back
Sus