Caiace și accesorii

Salutare. Recunosc, idea mi-a venit când am văzut stabilizatoarele la caiacul nomazilor. Și cât de fără griji padelau ei, fără stresul răsturnării, chiar nu erau concentrați deloc pe problema asta pentru că în cazul lor nu exista, și nu conta mărimea valurilor sau altceva.
Aș vrea să încerc în viitor experiența asta + o velă simplă, fără catarg. M-ar interesa dacă a mai făcut cineva lucrul ăsta în afară de nomazi. Totuși, caiacul lor este din altă grupă.
Pentru exemplificare pun și câteva poze.

P.S. Vă pun și o poză cu mine, așa e frumos să mă prezint. Am stat o țîră pe secția A.T.I în Germania infectat cu coronavirus, da mi-am revenit și încerc să merg mai departe...
P.S Nu pot încărca pozele. Îmi pare rău.
 
Ultima editare:
daca nu pui o vela triunghiulara pe un catarg (greement bermudian) vei putea inainta (propulsat de vant) doar cu vanturi purtatoare (dinapoia traversului)
 
Don Basilio, nu pot pune catarg. Am un amărât de gonflabil, pe care-l bag într-un sac, iau avionu și mă duc cam unde vreau. Nu văd cum aș fragmenta catargul ăla și cum l-aș putea fixa.
E adevărat că nu pot merge propulsat de vânt decât în direcția în care suflă, dar când fac escapade de genu ăsta nu prea contează pentru mine că merg spre stânga ori spre drepta... Într-un final ajung eu undeva...
 
Salutare. Recunosc, idea mi-a venit când am văzut stabilizatoarele la caiacul nomazilor. Și cât de fără griji padelau ei, fără stresul răsturnării, chiar nu erau concentrați deloc pe problema asta pentru că în cazul lor nu exista, și nu conta mărimea valurilor sau altceva.
Aș vrea să încerc în viitor experiența asta + o velă simplă, fără catarg. M-ar interesa dacă a mai făcut cineva lucrul ăsta în afară de nomazi. Totuși, caiacul lor este din altă grupă.
Pentru exemplificare pun și câteva poze.

P.S. Vă pun și o poză cu mine, așa e frumos să mă prezint. Am stat o țîră pe secția A.T.I în Germania infectat cu coronavirus, da mi-am revenit și încerc să merg mai departe...
P.S Nu pot încărca pozele. Îmi pare rău.

Am mai mentionat ca echilibrul U-Boat-ului nu provenea in principal de la utilizarea celor doua AMA (stabilizatoare, care in cazul nostru sunt gonflabile si expuse intzeparii, lucru care de altfel s-a si intamplat intr-un an in Everglades) si am fost norocosi sa avem cu noi o AMA de rezerva, ci de la dispunerea de-a lungul chilei a 62+ de litri de apa/balast + echipamente de campare, baterii etc. la care s-a adaugat si latimea considerabila a ambarcatiunii.Flotoarele stabilizatoare le folosim pentru a spori confortul cand navigam cu un vant travers mai tare si nu tertarolam randa,dar daca privesti mai atent observi si un derivor “imens” din lemn masiv si o carma pe masura derivorului, care contribuie substantial la guvernarea U-Boat-ului. Pe de alta parte, desi este un kayak demontabil cu anumite tolerante ale imbinarilor si implicit oarecum flexibil, are suficienta rezistenta structurala. Incearca sa-ti dai seama de forta apei asupra puntzii prova cand inaintam cu puntea prova intrata complet sub apa pana la carlinga coechipierului din prova. Scartzaia si “gemea” ca o corabie veche... :) Sau cand, in loc sa incalece valul, iesea pe sub el cand plecam de la tzarm...

De asemeni este necesara o etanseizare cat mai adecvata. La valuri mari noi mai luam apa si pe la fuste si cand intra prova complet sub apa pe la accesul puntii prova care este compus din doua “carpe” suprapuse inchise cu fermoare. Dar luam relativ putzina apa si in cel mai rau caz, in situatia noastra, ne marea stabilitatea. Evident cand navigam cu U-Boat-ul eram mai putzin interesati de viteza. Avem locuri de debarcare planificate dar au fost si situatii cand am debarcat la frontale si am campat unde am reusit sa ajungem.

In fine, bucuria e mare... :) Iti doresc sa realizezi ce ti-ai propus dar sa nu uiti sa faci un plan de rezerva realist pentru situatia in care trebuie sa abadonezi ambarcatiunea si sa te intorci la mal inot. Asta presupune, in functie de unde te dai cu kayak-ul, apa potabila si hrana pentru 48 de ore pana iti tragi sufletul, posibilitatea de a evita hipotermia si nu te dezlipi de PFD, tzine-l mereu pe tine chiar daca e soare si frumos afara... :)

LE: Catargul nostru este din segmente de aluminiu care se pot asambla dupa nevoi.
 
Ultima editare:
Don Basilio, nu pot pune catarg. Am un amărât de gonflabil, pe care-l bag într-un sac, iau avionu și mă duc cam unde vreau. Nu văd cum aș fragmenta catargul ăla și cum l-aș putea fixa.
E adevărat că nu pot merge propulsat de vânt decât în direcția în care suflă, dar când fac escapade de genu ăsta nu prea contează pentru mine că merg spre stânga ori spre drepta... Într-un final ajung eu undeva...

S-ar putea folosi drept catarg o undita neechipata din fibra de sticla de 8m. Adunata are cam 1 m.
 
Salutare. Recunosc, idea mi-a venit când am văzut stabilizatoarele la caiacul nomazilor. Și cât de fără griji padelau ei, fără stresul răsturnării, chiar nu erau concentrați deloc pe problema asta pentru că în cazul lor nu exista, și nu conta mărimea valurilor sau altceva.
Aș vrea să încerc în viitor experiența asta + o velă simplă, fără catarg. M-ar interesa dacă a mai făcut cineva lucrul ăsta în afară de nomazi. Totuși, caiacul lor este din altă grupă.
Pentru exemplificare pun și câteva poze.

P.S. Vă pun și o poză cu mine, așa e frumos să mă prezint. Am stat o țîră pe secția A.T.I în Germania infectat cu coronavirus, da mi-am revenit și încerc să merg mai departe...
P.S Nu pot încărca pozele. Îmi pare rău.

Pune, pune, că e mai frumos cu poze :)
Probabil sunt prea mari pentru a fi încărcate pe site, din cauză de spațiu. Știu că o rezoluție de 800x600 e acceptată
 
Don Basilio, nu pot pune catarg. Am un amărât de gonflabil, pe care-l bag într-un sac, iau avionu și mă duc cam unde vreau. Nu văd cum aș fragmenta catargul ăla și cum l-aș putea fixa.
E adevărat că nu pot merge propulsat de vânt decât în direcția în care suflă, dar când fac escapade de genu ăsta nu prea contează pentru mine că merg spre stânga ori spre drepta... Într-un final ajung eu undeva...

Se poate și cu catarg. A făcut de exemplu Imi, la TID 2010 parcă, un catarg pliabil, o frumusețe. L-am și testat acolo :) . Cred că găsești aici pe site ceva imagini.
La fel și-a făcut Bogdan Buciu pentru TID 2011, un simplu catarg pe care a prins și velă mare și foc. Modelul lui de caiac era un rigid: Shearwater
Pentru gonflabile și-au făcut alții, e plin youtube de variante.
Evident se pot face și alte modalități de a ridica o velă. De exemplu eu am făcut pentru barca mea un tangon pliabil de 3,5m, din două țevi de aluminiu.
Cea mai bină modalitate de a face un grement pentru caiac, este aceea pe care ai menționat-o de la început și cu care funcționează caiacul Nomazilor: o bară transversală care ține și derivorul și flotoarele, iar pe ea montat un catarg. Vela mare să aibă jos un balenă (batten) pe toată lungimea, pe funcție de ghiu.
 
Mă copleșiți cu răspunsurile. Și toate sunt de la membri marcanți, marinari grozavi . Vă foarte mulțumesc !
Idea este că eu trebuie să mă încadrez la bagajele obișnuite de cală. Probabil nomazii cheltuiesc o avere pe transportul agregatului. Eu vreau să rămân la gonflabilul meu, să mai adaug ceva accesorii și să mă distrez cât de mult mai pot.
Am o undiță din acea de 8m de fibră. Probabil 4-5 segmente mai groase le-aș putea folosi. Va trebui să fac sau să cumpăr o bară segmentată din duraluminiu ori fibră pentru stabilizatoare, care și ele vor fi gonflabile. Catargul trebuie fixat în două puncte de caiac, pot să o fac. Trebuie să înțeleg cum se montează pânza pe catarg și cum se poate coborî din poziția șezut. Dacă aveți ceva poze cu așa ceva, vă rog să postați.
Încă o dată, mulțumesc !
 
Mă copleșiți cu răspunsurile. Și toate sunt de la membri marcanți, marinari grozavi . Vă foarte mulțumesc !
Idea este că eu trebuie să mă încadrez la bagajele obișnuite de cală. Probabil nomazii cheltuiesc o avere pe transportul agregatului. Eu vreau să rămân la gonflabilul meu, să mai adaug ceva accesorii și să mă distrez cât de mult mai pot.
Am o undiță din acea de 8m de fibră. Probabil 4-5 segmente mai groase le-aș putea folosi. Va trebui să fac sau să cumpăr o bară segmentată din duraluminiu ori fibră pentru stabilizatoare, care și ele vor fi gonflabile. Catargul trebuie fixat în două puncte de caiac, pot să o fac. Trebuie să înțeleg cum se montează pânza pe catarg și cum se poate coborî din poziția șezut. Dacă aveți ceva poze cu așa ceva, vă rog să postați.
Încă o dată, mulțumesc !

Cu placere.

Catargul nostru se aseaza intr-un suport/talpa in chila si asta-i confera stabilitate/rezistenta cand e in sarcina. Chila este rigida si este singurul element care poate prelua forta vantului de la catarg. Bara transversala mentionata de Florio completeaza ansamblul de montare a catargului si este si ea prinsa cu cleme de copastii, de fapt tot de osatura kayak-ului. Noi am adaugat, asa, mai in serios, mai de chichi si doua sarturi ancorate de varful catargului lateral si simetric. Nu stiu cat si daca ajuta dar dau bine in poza. Ocazional instalam si un al treilea sart (sau strai, am uitat cum ii zice aluia de prova/pupa) ancorat de prova dar in cazul nostru era strict decorativ pentru a-si justifica porecla de U-Boat... 😊 Vela noastra are o suprafata de 36 de picioare patrate si se prinde de catarg cu niste inele care pot fi coborate/ridicate dupa nevoie cu o funga caruia i-am facut un nod discret inchizand “cercul”. Coborarea si ridicarea velei din pozitia asezat in carlinga nu este neaparat usoara, ma rog depinde cat de flexibil esti, si noi recurgeam la acest procedeu exclusiv in situatii limita cand se intensifica vantul prea tare pentru ca vela noastra nu mai poate fi tertarolata odata ce te afli in marsh si la anumite acostari cand vantul era prea tare si datorita vitezei riscam sa ne infigem in mal... 😁

Mai este o problema cu care ne confruntam la iesirile cu U-Boat-ul. Bara transversala mentionata de Florio e pozitionata fix in suprafata de lucru a padelei coechipierului din pupa si stilul de padelat trebuie modificat prin “labartzarea” miscarilor. Cand sunt montate si stabilizatoarele este dificil de padelat din carlinga pupa si asta ne-a obligat sa luam o decizie in fiecare zi. Este vant potrivit pentru a ne baza pe el si nu pe padela celui din pupa, sau riscam sa iesim pe o mare fara vant cand cel din pupa nu poate padela in voie si te intrebi cu voce tare la ce ti-a trebuit vela...

Sigur ca navigatia cu vele (cand e vant) e o placere greu de egalat, dar nu uita ca un kayak la baza nu este facut pentru vele si un velier adevarat nu este facut pentru padele... 😊 A, asa, ca vrei sa te dai cu kayak-ul cu vela, e dragutz ca dambla dar nu stiu daca mi-as planifica o tura de cateva zile bazandu-ma exclusiv pe vela. M-am gandit de doua ori daca sa iau vela la Marea Neagra sau pe Atlantic in Florida. Si n-am luat-o in Groenlanda unde vantul era imprevizibil si posibilitatea de manevra limitata de sloiuri.

Cand multumesti marinarilor pentru sfaturi sper ca intelegi ca sunt doar un “marinar” improvizat de nevoi, fara expertiza si cunostintele necesare de marinarie si nu dau sfaturi ci doar povestesc din experienta proprie. Fiecare situatie are particularitati specifice si trebuie abordata ca atare. Probabil ca as considera o alta varianta de kayak daca m-as indragosti “head over heels” de vele si vant, nu stiu...

Si da, cand vrei sa zbori cu o “barca cu panze” la cala unui avion, fiecare kg conteaza si iti afecteaza deciziile.

LE: @Florio avem si ghiul tot de aluminiu iar balenele sunt vreo 2, din cate imi aduc aminte in vela. Am uitat sa mentionam “pisica” care este ancorata de bordul pupa preluand si ea din fortza aplicata catargului.
 
Ultima editare:
LE: @Florio avem si ghiul tot de aluminiu iar balenele sunt vreo 2, din cate imi aduc aminte in vela. Am uitat sa mentionam “pisica” care este ancorata de bordul pupa preluand si ea din firta aplicata catargului.

Uitasem :)
Am avut senzația că e velă de tipul celei ca la catamaranele gonflabile.
Ceea ce arată clar că ne întâlnim mai rar decât ar trebui :D
 
Am ”cetit” o grămadă. Plus filmulețe. Așa-i frumos de sărbători, mai bei o pălincuță, mai vezi un film. Apoi umpli din nou paharul... Cred că am reușit să văd cel puțin 20 de filmulețe pe zi...:D:D:D:D
Acuma, la momentul actual cred că o să merg pe varianta nomazilor. Trebuie să văd și să înțeleg mai bine cum funcționează coborârea și urcarea velei la Uboat-ul lor. Stabilizatoare ( AMA) cred că o să-mi fac eu homemade. Ce am văzut în comerț e marfă slabă. Cumpăr hypalon și îl lipesc. vreau să aibe 130-150 cm lungime. Catargul va fi din fibră de sticlă, un ghiu finuț, o pânză ușurică, totul făcut din materiale ultraușoare. Probabil suprafața pânzei va fi de 25-30 picioare2. E de văzut cu cât se îngreunează bagajul meu de cală, sper să nu fie mai mult de 3-4 kg. Vela și stabilizatoarele din hypalon le pot lua în cabină.

Sărbători cu pace și sănătate...
 
Am ”cetit” o grămadă. Plus filmulețe. Așa-i frumos de sărbători, mai bei o pălincuță, mai vezi un film. Apoi umpli din nou paharul... Cred că am reușit să văd cel puțin 20 de filmulețe pe zi...:D:D:D:D
Acuma, la momentul actual cred că o să merg pe varianta nomazilor. Trebuie să văd și să înțeleg mai bine cum funcționează coborârea și urcarea velei la Uboat-ul lor. Stabilizatoare ( AMA) cred că o să-mi fac eu homemade. Ce am văzut în comerț e marfă slabă. Cumpăr hypalon și îl lipesc. vreau să aibe 130-150 cm lungime. Catargul va fi din fibră de sticlă, un ghiu finuț, o pânză ușurică, totul făcut din materiale ultraușoare. Probabil suprafața pânzei va fi de 25-30 picioare2. E de văzut cu cât se îngreunează bagajul meu de cală, sper să nu fie mai mult de 3-4 kg. Vela și stabilizatoarele din hypalon le pot lua în cabină.

Sărbători cu pace și sănătate...

Succes si sa-ti vezi visul implinit intr-un 2021 mai bun cu noi toti!

Si asteptam si pozele cu care ne amenintai intr-un mesaj anterior... :)

LE: Daca te ajuta cu ceva, imagineaza-ti catargul si vela prinsa de el prin intermediul unor ochiuri (de plastic in cazul nostru). Ultimul ochi de sus, sau punctul cel mai de sus al velei de-a lungul catargului il prinzi cu o saula, sa zicem, pe care o treci si printr-un ochi fix ancorat de varful catargului, pana la jumatatea lungimii ei. Sigur ca un scripete micutz ti-ar face viata mai usoara. Tragi de juma’ de saula urca vela pe catarg, tragi de jumatatea cealalta coboara, cam ca la un drapel ridicat pe “parul” lui... :)
 
Ultima editare:
Daca iti gasesti putzin timp zilele astea, pe langa video jurnalul din Delta Dunarii, cand am folosit vela la kayak, probabil ca “Empire of the Eskampaba” - 2013, realizat in anul de dupa Delta Dunarii, este un alt exemplu de tura de cateva zile la bordul unui kayak cu vela.

Si a propos de titlul postului, vezi si o colectie de accesorii pentru kayak... :)

https://vimeo.com/86177007
 
Ultima editare:
@DoiNomazi, îți mulțumesc. Orice crezi tu că mă ajută te rog să-mi sugerezi.
Am trecut la acțiune. Am achiziționat catargul. De fapt am cumpărat un catarg telescopic pentru steag, second, de la un neamț. Zilele astea mă duc după el. Dacă nu corespunde, nu mă supăr, pun un steag rumânesc pe el. La cât mi-e de dor de țară,va fi o priveliște frumoasă. Are 5,3 m. Probabil voi tăia din el până pe la 4,5 m.

P.S. Chiar nu pot pune poze. Le-am micșorat mult, totuși nu le încarcă.
 
@DoiNomazi, îți mulțumesc. Orice crezi tu că mă ajută te rog să-mi sugerezi.
Am trecut la acțiune. Am achiziționat catargul. De fapt am cumpărat un catarg telescopic pentru steag, second, de la un neamț. Zilele astea mă duc după el. Dacă nu corespunde, nu mă supăr, pun un steag rumânesc pe el. La cât mi-e de dor de țară,va fi o priveliște frumoasă. Are 5,3 m. Probabil voi tăia din el până pe la 4,5 m.

P.S. Chiar nu pot pune poze. Le-am micșorat mult, totuși nu le încarcă.

Ai incercat sa le incarci in alta parte? tumblr, flicker, orice alta gazda gratuita? Pe forum pui doar link-urile.
 
Dă-le-n spanac ! Grumpy, m-am uitat eu mai bine la catargul tău și am observat că și al tău este din segmente. Ai avut vreo problemă cu asta, să se desfacă, să flambeze, să simți că-i mai slab acolo ? Echipamentul tău este premium, de la Balogh- BSD. Am văzut că ai avut probleme cu un AMA, din ce sunt făcute, parcă ar fi din poliester subțire...
 
Dă-le-n spanac ! Grumpy, m-am uitat eu mai bine la catargul tău și am observat că și al tău este din segmente. Ai avut vreo problemă cu asta, să se desfacă, să flambeze, să simți că-i mai slab acolo ? Echipamentul tău este premium, de la Balogh- BSD. Am văzut că ai avut probleme cu un AMA, din ce sunt făcute, parcă ar fi din poliester subțire...


Da, cum am mentionat intr-un mesaj anterior, catargul este facut din segmente (tevi de aluminiu) De curbat se mai curbeaza, datorita imbinarilor, in functie de presiunea vantului, dar cele doua sarturi improvizate de noi fac imposibila desfacerea segmentelor. Doar daca ar ceda si s-ar rupe imbinarile segmentelor dar pentru asta pare sa fie nevoie de o forta considerabila. Cand eram in mars si simteam U-Boat-ul cum se cabreaza, scartie si geme forfecat de vant, apa si greutatea incarcaturii, au fost momente cand m-am intrebat care component ar putea ceda primul si raman la parerea ca baloanele (AMAs) vor ceda primele, ori prin explozie, ori pur si simplu prin scufundare ca odata scufundata o ama de forta vantului devine un fel de frana brusca... :) Daca esti atent pe Razem, pe mare si in Golful Mexic, au fost momente cand a trebuit sa mai slabesc randa pentru a micsora presiunea asupra flotorului stabilizator pentru a nu-l scufunda in apa mai mult de jumatate. Apoi nu uita ca in cazul nostru flotorul se prinde de brate (AKA) prin intermediul unor bretele. Pe Razem m-am grăbit la asamblare si flotorul tribord s-a desfacut din legatura. Bratele (AKA) sunt formate din doua segmente de aluminiu pe fiecare parte babord/tribord si sunt la fel de rezistente ca si catargul, dar clemele de prindere au un anumit prag peste care cedeaza si te lasa si fara stabilizatoare si fara derivor. Norocul ca punctul ala in care clemele ar fi cedat era inca departe.

Evident daca cedeaza “greement”-ul sau flotoarele prioritatea devine sa te debarasezi de ele cat mai repede fara a te rasturna... Nu uita ca U-Boat-ul incarcat de expeditie, chiar si fara vela, flotoare si derivor, nu este un kayak proiectat pentru eskimo rolls... :) In cazul nostru, daca ne rasturnam trebuia sa hotaram rapid daca putem pluti cu U-Boat-ul si toate catrafusele pana la malul cel mai apropiat sau daca ne jucam de-a “abandon ship”... :)

Pe urma intra in discutie insasi natura unui kayak demontabil sau, in cazul tau, gonflabil. Nu cunosc structura kayak-ului tau, dar in principiu daca nu este compartimentat in “baloane” separate distractia se termina cand intzepi kayak-ul in marsh. U-Boat-ul nostru este din hypalon si n-ar fi foarte fericit intre cioate submersate sau daca un aligator/rechin ar fi curios sa ia o gura sa vada din ce e... In Groenlanda ma durea sufletul cand se freca de sloiuri dar l-am uns in prealabil cu crema si era alunecos ca o foca. Sigur ca are 4 flotoare longitudinale pitite in niste buzunare dar si ele se pot sparge. S-a spart unul pana sa ajungem la Perisor pe Marea Neagra si l-am inlocuit cand am campat la Holbina.

Ideea este ca intr-un kayak demontabil, sau gonflabil, strangi din buci mai des si mai strans... :) Da, flotoarele sunt confectionate dintr-un material sintetic usor. Am vrut sa-mi fac altele din aluminiu, fibra, poliestiren, hypalon dar n-am mai apucat din lipsa de timp.

A propos de ce vrei sa faci cu kayakul gonflabil cu panze, conditiile concrete de utilizare raman definitorii in privinta accesoriilor. Eu ma gandeam la o tentativa de a iesi de la Key West pana la Dry Tortugas, vreo 70 mile nautice fara posibilitate de iesire la mal. Ne odihneam acolo doua nopti si apoi ne-am fi intors inca 70 de mile nautice. Teoretic daca as putea prinde un vant bun in sezonul potrivit, 70 de mile mi-ar lua cam 10-12 ore, dar rezista U-Boat-ul la un marsh de 12ore? Cata apa potabila sa iau pentru situatia cand ma scoate curentul in deriva si nu reusesc sa acostez pe Dry Tortugas (unde nu se gaseste apa potabila)? Stiu suficienta spaniola sa explic cum si de ce am ajuns in Cuba? Dupa ce am vazut cateva videos care au surprins intalniri cu rechini curiosi, m-am mai linistit si m-am lasat convins de Seasick sa abandonez proiectul... :) Probabil si tu iti vei face calculele tale.

LE: Pacat ca nu te induri de pozele alea.
 
Ultima editare:
Grumpy, dacă ajungi întâmplător în Cuba, nu spui - ” cabron” ! Dacă te întreabă de fotbaliști, nu-l pomenești pe Marica, = ” maricon” ! :cool::cool::cool::cool:

Despre caiace, știm cu toții că au fost concepute pentru padele. Probabil velierii se uită cu milă și compătimire la noi, amărăștenii care ne chinuim să prindem și noi un pic de vânt.
Tot cu ochii pe youtube, am rămas impresionat de Hobie Adventure Island.Tare aș fi mulțumit să obțin jumătate din performanțele acelui trimarin. Dar ăla costă cca 7.000 E, eu plec de la un gonflabil, și mă întreb dacă nu cumva vreau să fac din rahat praștie. Dar, în fine, nu am nimic de pierdut. Am încredere mare în materialul ăsta hypalon din caiac. Apoi, caiacul are 3 traverse din fier, de două dintre ele mă voi lega cu bările transversale pentru AMA, de o traversă leg catargul.

Acum, ce să zic, parcă acum câteva zile îi spuneam lui Don Bazilio că am caiac gonflabil și nu sunt sigur dacă pot instala catarg. Și nu mai vreau de ăla mic de 2 m, vreau de ăla din grupa mare. Cert este că am vreme până la primăvară să le tot bibilesc. De cum dă frunza, Creta scrie pe fruntea mea. Minim 2 săptămâni. Fomeia mea râde și se distrează de planurile mele cu caiacul cu pânze și catarg. Voi încerca să fac treabă bună, dacă nu-mi vor ieși planurile, mare brânză, am pățit eu și mai rele. Voi fi rănit doar ” în sentiment”:skip::skip::skip:

Uite aici în clipul ăsta, marfă adevărată ! :cool: https://www.youtube.com/watch?v=QDZOPWucoBU
 
Ultima editare:
....

Despre caiace, știm cu toții că au fost concepute pentru padele. Probabil velierii se uită cu milă și compătimire la noi, amărăștenii care ne chinuim să prindem și noi un pic de vânt.

Nu, deloc. Se poate naviga cu velă sau vele și cu caiac. E vorba de o dorință care se cere îndeplinită.
Velierul și caiacul nu se exclud, ci se completează. Eu merg toată vara cu velierul și toată iarna cu caiacul. Alte experiențe, alte perspective, ambele frumoase.

Pesonal, am exclus ideea de a pune vele la vreun caiac fiindcă ies să fac mișcare cu padela. Las măiestria folosirii vântului, pentru velier.

....
.........., eu plec de la un gonflabil, și mă întreb dacă nu cumva vreau să fac din rahat praștie. ....

Sigur că expresia ”fac din rahat praștie ” e destul de apropiată, dar... cum spuneam este o experiență care îți va aduce bucurie. Nu e vorba de vreo performanță, ci de utilizatul velelor, așa că, go for it! :)z

P.S.
Nu știu cum stai cu spațiul, dar o sugestie care-ți va da satisfacții uriașe, este să iei o barcă mică, sportivă. Cum ar fi un 420 sau 470.
Barca are 80 kg, o viteză impresionantă în vânt, iar tu vei face un abdomen six-pack, de reclamă la revistă :)
 
Ultima editare:

Back
Sus