Results 1 to 3 of 3

Topic: Vopsea pentru interiorul bărcii de fibra

Default Vopsea pentru interiorul bărcii de fibra

Buna ziua ! Īmi poate spune cineva ce grund și ce vopsea pot folosi sa vopsesc interiorul la o barca de fibra cabinata ? Multumesc !
    Last edited by Coxcb; acum 1 săptămānă at 12:58 PM.

2.  

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    391

Salut

Nu e un singur răspuns.
    Depinde īn funcţie de ce este de obicei acolo unde aplici vopseaua. Cel mai problematică e de regulă santina, care poate să fie uscată, umedă cu apă sau contaminată cu hidrocarburi de la motor. Dacă e uscată e simplu, merge orice, pe cānd īn celelalte 2 situaţii este preferabil bicomponent cu primer epoxi.
    Apoi, eşti limitat de vopseaua deja existentă. Dacă este una convenţională monocomponent nu prea poţi veni cu bicomponent, deoarece solventul mai puternic din bi va dizolva stratul peste care dai.
    Ca opţiune, vopselurile bicomponent (epoxi sau poliuretanice) rezistă mai bine la abraziune şi hidrocarburi, epoxi aproape etanşează la apă, dar sunt mai scumpe şi mai greu de dat. Cele convenţionale, tip vechi sau cu silicon, sunt de regulă suficient de ok, mai ieftine şi mai puţin pretenţioase.

Sistemul de straturi / perechile le poţi vedea din fişele tehnice.

Pentru lucrul la interior e nevoie să aerişeşti foarte bine şi este prudent să fie o a doua persoană care să intervină dacă ai probleme.

4.  

Multumesc ! Voi īncerca sa pun niște fotografii așa īți vei da mai bine seama despre ce este vorba

Alte topicuri asemănătoare

1. vopsea pentru cizma
    de marius32 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 5 Jun 2017, 04:01 PM
  2. vopsea punte fibra de sticla
    de rezeuc īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21 Apr 2015, 02:52 AM
  3. Vopsea antivegetativa Boatguard EU 750ml, cea mai ieftina solutie pentru barci de pes
    de nmmarine īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Ultimul post: 7 May 2014, 04:22 AM
  4. PERFECTION - vopsea poliuretanica pentru barci de fibra de sticla
    de nmmarine īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 6 Aug 2011, 08:02 PM
  5. PRIMOCON - grund pentru vopsea antifouling
    Ultimul post: 6 Apr 2011, 01:02 AM

Bookmarks