Curs GRATUIT despre navigația cu velele

Salut , eu sunt Cristi! De ceva timp hobby-ul meu este sailing-ul! Am zis hobby ? Cred ca mai degrabă este un mod de viață pentru că sunt foarte virusat cu acestă pasiune.

Am început acest ”mod de viață” nu foarte calculat, pe scurt : am luat permisul de barcă și am plecat în Grecia după nici două luni.
Acolo a fost rău, nu rău, foarte rău....furtună, vânt puternic zi și noapte, poate v-am mai povestit, sper să pot scrie și o carte cândva.

Nu am ales drumul liniștit, NORMAL, acel drum care îți este prezentat la școală adică primul pas : ai luat permisul, după trebuie să ai puțină experiență (poate un skipper training în Grecia) că asa e trend-ul, după mai mergi și cu alte bărci câțiva ani și poate abia apoi te gândești la un velier.
Nu am ales acest drum pentru că eu consider că nu avem timp să tratăm așa toate lucrurile pe care dorim să le facem. Drept urmare ce am înțeles eu ? Mi-am cumpărat un velier de 12 metri lungime și 9 tone....cea mai bună alegere din viața mea!!!!
Ca să înțelegi în ce etapă eram, din punct de vedere al cunoștințelor, am mers în Croația să îl verificăm (după ce îl plătisem) și îmi era frică să îl duc până la macaraua din port (erau 20-30 de metri de mers cu barca).

L-am adus în România după două luni și am început să participăm la curse cu un echipaj care nu avea atât de multă experiență, unii chiar deloc.
Cel mai greu mi se pare să știi ce trebuie să faci ca să poți naviga cu velele în siguranță și mai ales să întelegi de unde bate vântul și cum trebuie să ajustezi velele și barca în funcție de valuri.
Am fost nevoit să învăț totul accelerat deoarece la curse poate fi foarte periculos și sunt foarte multe momente în care poți lovi alte bărci. Pe lângă acest aspect dacă nu știi foarte bine ce ai de făcut și ai momente de ezitare, echipajul va simți acest lucru, vor fi speriați și când intervine și frica, aceștia se pot accidenta grav.

Am fost forțat să creez o metodă de învățare accelerată prin care și eu dar mai ales ei au reușit să ajungă stăpâni pe manevrele pe care trebuie să le facă pentru a fi în siguranță pe velier.
M-am gândit să vă fac o surpriză, pentru că am interacționat telefonic cu foarte mulți oameni care împartășesc această pasiune.
Am descoperit că problemele pe care le-am avut eu la început de navigație cu velele sunt întâmpinate de fiecare cursant după obținerea permisului de navigație.
Înțeleg deoarece am fost și eu în această etapă în care deși înțelegeam beneficiile pentru că știam ce senzație îți oferă “mersul la vele”, îmi era frică să scot velele deoarece barca mi se părea grea, mare, catargul foarte înalt, suprafața velelor foarte mare,etc.

Acum după ce am înțeles principiile navigație cu ajutorul velelor nu pot sta deoparte. Îmi doresc să împărtășesc cu voi metoda mea pentru ca ar fi foarte frumos să formăm o comunitate de oameni care suntem uniți de această pasiune. Fiind la același nivel de învățare ne-am putea sfătui reciproc și cred că am fi mult mai atrași de acest domeniu.
Am pregatit un minicurs pentru a înțelege ce înseamnă navigația cu vele și aș dori să il împărtășesc și cu voi.
Am creat acest MINICURS deoarece mi-am adus aminte de mine, de provocările pe care le-am avut la început și mai ales de greutățile pe care le-am întâmpinat până să pot înțelege principiile
Navigației cu Velele.

- Acest minicurs este COMPLET GRATUIT.
- Minicurs-ul este despre Navigația cu vele.

Pentru că sunt multe informații valoroase, am ales să împart acest MINICURS într-o serie de 4 email-uri și tot ce trebuie sa faci pentru a primi acest minicurs este să mergi pe pagina: https://scoaladevele.ro/ , îți introduci adresa de email pe care dorești să primești aceste materiale și în scurt timp va trebui să îți verifici emai-ul (inclusiv SPAM).
Aș aprecia foarte mult feedback-ul tău după ce vei citi aceste materiale deoarece doresc să îmbunătățesc acest minicurs pentru a fi căt mai util și mai ușor de înțeles.
Te-aș ruga să îmi lași un comentariu sau să îmi trimiți dai reply pe mail în care să îmi spui cu ce crezi că te-aș putea ajuta mai departe, dacă ești interesat de un anumit subiect din acest domeniu sau este ceva ce nu ai înțeles.
Sper că o să vă placă și mai ales că o să vă ajute!
Ne auzim !
 

Atașamente

  • 59337a84-e0ea-4317-a9e7-0a50779f2d4f.jpg
    59337a84-e0ea-4317-a9e7-0a50779f2d4f.jpg
    47.1 KB · Vizualizări: 18

Back
Sus