Sezon 2021

Salutare,de curând am cumpărat un velier și a-și dori să fac un voiaj Constanța-Deltă luna aprilie / mai 2021.Daca mai e cineva interesat ar fii super.
 
Ultima editare:
Salut,

şi eu vreau să fac sezonul acesta Mangalia - Sulina şi retur. Am o bărcuţă de 2-3 persoane, pot merge şi cu altă barcă. Nu ştiu cum voi fi liber în aprilie.
 
amatori de excursii cu caiac/canoe in Delta, poate reusim sa ne sincronizam timpul liber?

de exemplu, as vrea sa merg cu caiacul de la Tulcea la Sulina unde sa petrec 3-4 zile, in perioada 23-29 August

pana atunci, ture scurte, una poate doua zile (de weekend) in jud Tulcea (Jurilovca-Gura Portitei/ Razim-raid in jurul Insulei Popina unde din pacate acostarea este interzisa/ "Delta Superioara" -Parches si sper si altele)

Daca suna interesant, ne putem organiza/coordona sa mergem impreuna, este mai placut si sigur
 
Facem coasta turcă a Mării Negre? Macar cat tine Turcia... Tură de 10-14 zile, să avem timp și de vizitat uscatul
6-8 oaspeți la bord, să fie lejer, cu Haimana (Gib Sea 43 pentru cei ce nu știu barca)

De preferat persoane care sa poată face carturi.
 
Facem coasta turcă a Mării Negre? Macar cat tine Turcia... Tură de 10-14 zile, să avem timp și de vizitat uscatul
6-8 oaspeți la bord, să fie lejer, cu Haimana (Gib Sea 43 pentru cei ce nu știu barca)

De preferat persoane care sa poată face carturi.

Suna bine! La ce perioada te gandesti? M-ar interesa...
 
Pai din aprilie încolo, poate in mai, stabilim de comun acord.
Mă gândesc că ar fi bine sa fie totuși cald, să nu ne trebuiască cine știe ce haine.
 
Pai din aprilie încolo, poate in mai, stabilim de comun acord.
Mă gândesc că ar fi bine sa fie totuși cald, să nu ne trebuiască cine știe ce haine.

Să n-o ducem prea spre cald, că începe timpul petrecut cu familiile și pierdem echipajul :)
 
pai hai sa vedem ce pareri aveti
plecare din Mangalia pe 15-17 aprilie? cu intoarcere inainte de 1 Mai?
ce punct terminus sau traseu v-ar place?
 
Ultima editare:
Am conspectat coasta Eregli - Batumi. Găsisem şi agent în Eregli şi un nene pentru gardienaj în Batumi. În 14 zile se poate vizita Eregli - Sinop. Sunt 5 orase istorice mari, plus vreo 3 golfuri unde e musai de dat o ancoră. Zona Sinop - Hopa nu este foarte ofertantă, dar e interesantă deoarece e o cultură oarecum diferită. Din Georgia doar Batumi este accesibil, dar acolo e interesantă ţara.

Cu o barca de 43 în marinele pescăreşti turceşti va fi mai delicat, nu e loc la cheu. Au construit multe marine mari pe coasta de sud, dar sunt mai departe de aşezări. Plus BlueCard. Nu cred că au auzit de el prea mulţi prin Marea Neagră şi nici nu cred că e vreo pompă dedicată dar paza lor de coastă ştie sigur.
 
Nu vreau sa stresez pe nimeni dar si in sezonul acesta, indiferent pe ce mari si mai ales pe ce tarmuri va aflati, din cand in cand nu ar strica sa va mai aruncati privirea si pe site-ul alertelor de dezastre naturale,

https://www.tsunami.gov/?p=PHEB/2021/03/04/21063002/1/WEPA40

https://www.tsunami.gov/?p=PHEB/2021/03/04/21063002/2/WEPA40

Schimbarile climatice plus alti factori multi-geo, oricand si oriunde pot dezlantui furia super-destructibila si non-comparabila a naturii.

"factori multi-geo", "super-destructibila si non-comparabila"? Asta-i tot pe romaneste?.. :)

Nu mai speria oamenii, lasa-i sa planuiasca si sa se bucure de planurile lor si poate avem sansa sa vedem si noi astia care stam pe cur acasa imagini din locurile alea.
 
Cred ca nu strica putina lectura si pentru inraitii de drumetii pe plaiuri exotice,

https://en.wikipedia.org/wiki/1958_Lituya_Bay,_Alaska_earthquake_and_megatsunami

Lasa bre, lumea sa faca planuri si sa bucure de iesire! Cum e soarta fiecaruia. Daca e sa te gasessca un tsunami in cada, te gaseste oricate lecturi frunzaresti. Mai da-le dracu de articole. Daca poti ridica-te de pe cur si te du un’ te trage doru’. Macar mori fericit ca faci ce-ti place... :)
 
Lasa bre, lumea sa faca planuri si sa bucure de iesire! Cum e soarta fiecaruia. Daca e sa te gasessca un tsunami in cada, te gaseste oricate lecturi frunzaresti. Mai da-le dracu de articole. Daca poti ridica-te de pe cur si te du un’ te trage doru’. Macar mori fericit ca faci ce-ti place... :)
Nu as fi putut să o spun mai bine. Poate doar sa includ covidu in ecuație [emoji3]
[emoji482]

Ghrt, mulțumesc, te sun cât de curând [emoji482]
 
Ati inteles gresit; era vorba de, asa, un fel de aducere aminte, catre barcaholici.

Multam Simba ca mi-ai amintit de ce uitasem ca s-a intamplat pe 9 iulie, 1958. Chiar uitasem, zau asa... :)

LE: Nu stiu cum e la tine, dar peste mine trec anii si a inceput sa se simta la preocupari si amintiri...
 
Multam Simba ca mi-ai amintit de ce uitasem ca s-a intamplat pe 9 iulie, 1958. Chiar uitasem, zau asa... :)

LE: Nu stiu cum e la tine, dar peste mine trec anii si a inceput sa se simta la preocupari si amintiri...

Nu știu cum e la voi, dar eu am început tradiția de azi: cea cu 40 de pahare.
Primele două sunt cu un vin din 2015. Senzația e că nu voi ajunge la 40 :D :D
 
Florio, începusei bine, dar văd că ai amuţit. Nu uita: 40 este 8 ori 5. Dar 8, dacă te uiţi bine la el, este chiar Infinitul! Ei, nici Bolyai n-a dat-o aşa frumos, este?


Sebba, când vrei tu. Chiar mă gândeam că ar fi o opţiune interesantă pentru tine să oferi aşa ceva.
 

Back
Sus