Itp barca

Va salut.Am o barca înmatriculata la Braila dar e la 500km de mine As vrea sa stiu daca pot sa-i fac verificarea tehnica(la 5 ani),în alta parte sau trebuie sa merg neaparat la Braila.Va multumesc
 
Va salut.Am o barca înmatriculata la Braila dar e la 500km de mine As vrea sa stiu daca pot sa-i fac verificarea tehnica(la 5 ani),în alta parte sau trebuie sa merg neaparat la Braila.Va multumesc

Salut ! Inspectia tehnica la orice capitanie. Unde ai barca, sau unde vrei tu. Celelalte operatiuni, care implica si modificari ale datelor din certificatul de ambarcatiune si in evidente doar la capitania unde este inmatriculata. Daca capitania unde este inmatriculata este mai departe de domiciliul tau, de locul unde ti ambarcatiunea sau nu mai vrei sa o pastrezi inmatriculata acolo din diverse motive poti solicita schimbarea portului de inmatriculare.

Salutare !
 
Multumesc pentru lamuriri.As vrea sa o mut de la Braila la Bicaz dar ma tem ca trebuie reluat dosarul aproape de la zero
 
Daca barca este inmatriculata la braila pe numele tau nu trebuie sa mai depui la dosar nimic. Mergi la oficiul de capitanie bicaz, depui o cerere tip de schimbare a portului de inmatriculare apoi astepti cateva zile. Ei, ca urmare a cererii tale solicita la braila dosarul cu toate actele barcii. Desigur ca barca va avea un alt numar de inmatriculare si indicativul potrului schimbat; BCZ.

Succes !
 

Back
Sus