propunere traseu Murighiol-Sulina

Salut,

la sfarsitul lunii August ne-am propus sa parcurgem traseul de mai jos, vom utiliza caiace gonflabile si din cauza ca nu am mai fost in Delta Dunarii, cu caiacul, pana acum, ne-ar fi utile sfaturile voastre

https://www.google.com/maps/d/edit?...&ll=45.14077408445356,29.681436649439085&z=18

Am urmatoarele semne de intrebare:

1 Este realista estimarea ca vom parcurge traseul in doua zile? prima zi 20km si a doua zi 28Km?

2 Este clar ca de la Murighiol pana la Uzlina vom padela impotriva curentului dar pentru restul traseului cunoasteti cum sunt curentii? Pentru ca daca vom avea de vaslit doar impotriva curentului cred ca mai bine schimbam ruta

3 Ne vom orienta utilizand viewranger OSM, ati avut experiente cu acest program?

4 Alte sfaturi?

ziua 1 Murighiol-Uzlina-Canal Uzlina-Lacul Uzlina-Canalusul Bibabnilor-Lacul Isac-Canalul Isac 2-Canal Litcov 22Km

campare undeva la intersectia canalelor Litcov si Caraorman

ziua 2 Canal Caraorman-Canal Vatafu-Imputita-Lacul Vatafu-Canal Vatafu-Imputita-Canal Busurca-Plaja Sulina 28Km
 
Ultima editare:
Salut,

2 Este clar ca de la Murighiol pana la Uzlina vom padela impotriva curentului dar pentru restul traseului cunoasteti cum sunt curentii? Pentru ca daca vom avea de vaslit doar impotriva curentului cred ca mai bine schimbam ruta
[/B]

Am vaslit de cateva ori de la Murighiol la Uzlina / Isac si inapoi.

Singura zona cu curent mai serios e pe bratul Sf Gheorghe, de la iesirea din canalul de la Murighiol pana la intrarea pe Dunarea veche, dar sunt doar cateva sute de metri(etapa 2-3).

Pe Dunarea veche (etapa 3-4) daca mergi lipit de mal curentul e aproape insesizabil.
Pe canalul Uzlina eu am prins doar un usor curent dinspre Dunarea veche spre lac. Era la un moment dat un baraj de piatra care gatuia aproape complet canalul si in zona asta curentul era foarte puternic.

O problema mai serioasa ar fi pentru caiacele gonflabile un vant serios de est, in special pe Dunarea veche si pe lacuri.
 
Problema e cu plaurii care blocheaza canalele ceea ce face situatia si mai dificila deoarece se poate schimba de pe o zi pe alta.
Studiaza mai multe trasee, nu te baza pe unul anume, le schimbi dupa cum e situatia la fata locului.
 
A fost cineva, recent, pe canalul Vatafu-Imputita?
Sunt probleme cu vegetatia, plauri?
Se poate parcurge cu caiacul?
 
Am modificat traseul si am evitat canalul Vatafu -Imputita care este blocat de plauri dupa ce iesi din lacul Vatafu spre est
Un alt blocaj cu plaur am intalnit la iesire spre lacul Rosu, dupa ce treci prin Complex Rosu (unde administratorul nu ne-a permis sa campam nici macar la casute) dar a fost usor de ocolit prin lacul Mandra

A fost o tura frumoasa dar as fi preferat traseul prin Vatafu-Imputita
 

Atașamente

  • DD.jpg
    DD.jpg
    52.3 KB · Vizualizări: 17
Ultima editare:

Back
Sus