Barca motor electric 3cp

Salutare,
Ar putea sa deplaseze o barca de fibra de sticla un motor de 3cp electric?
Producatorul zice ca"Even small electric outboards, for example, the popular 3hp electric outboard motor, would be enough to power boats weighing up to 1.5 tons including dinghy boats, inflatables, and small sailboats, at a speed of 5 knots."
As dori sa fac plimbari cu familia pe un lac de acumulare din apropiere.
Daca motorul e sub 5cp, barca de 5-6m lungime nu ar trebui sa am nevoie nici de permis nici de inmatricularea barcii nu?
Doar peridocul va trebui inmatriculat.
Multumesc
 
in primul rand este adevarat ca la un motor sub 5 CP nu trebuie permis de conducere barca. un motor de 3 CP ar putea impinge o barca cu un bun profil hidrodinamic cu o viteza de 6-10 km/h dar, atentie, nu ar putea inainta contra unui vant de 30-40 km/h. 3 CP inseamna circa 2,2 KWh, adica, pentru a folosi baterii echivalent 12 volti iti trebuie o capacitate de circa 180 Ah. cum bateriile cu gel deep cyrcle (descarcare adanca) pot fi descarcate la maxim 50% din capacitate inseamna ca iti trebuie la bord, pentru fiecare ora de autonomie cu motorul, aproape 400 Ah la 12 volti. sunt baterii mai performante, de exemplu LiFePho dar costa de cateva ori mai mult decat barca. asa ca, dupa ce stii la ce sa te astepti, da-i inainte. plimbare frumoasa si... succes !
 
Multumesc de raspuns si multumesc de urari !
Viteza aceea mi se pare arhisuficienta, vreau plimbare usoara...
Imi poti recomanda modele de barci usoare si hidrodinamice care sa mearga cu acel motor electric.
Mi-ar placea sa fie si cu un fel de cabina si cu platforma de plaja, scara de inox etc.
Vazusem un model de la un producator polonez remus parca dar nu il mai gasesc..
Multumesc
 

Back
Sus