NAVIGATIA IN CONDITII SPECIALE

Va salut! Fac apel la experienta dvs (fie si la nivel teoretic), in speranta ca-mi veti lamuri unele notiuni ce tin de navigatia in conditii deosebite, adica acele conditii care sunt intalnite la traversade oceanice, zone cu furtuni etc. Ma pregatesc pt examenul aferent clasei B, citesc cam tot ce gasesc, fac teste pe simulatoarele pe care le gasesc pe net, dar totusi, gasesc intrebari carora nu le pot cunoaste raspunsul in mod logic, fie din motive ce tin de carente in ceea ce priveste cunostintele mele, fie pt ca nu ma duce capul. Spre exemplu, gasesc intrebari care arata astfel:
-In Emisfera Nordica, cand nava se afla in semicercul periculos, ea trebuie sa mentina alura cu vantul PvTb intre 10-45grade;
-In Emisfera Sudica, cand nava se afla: -in semicercul periculos, ea trebuie sa mentina alura de capa preventiva, cu vantul din PvTb intre 15-25grade;
-in semicercul manevrabil, ea trebuie sa mentina alura cu vantul din PbBb;
Sunt si alte intrebari de felul asta.
Intrebarea mea e cum s-a ajuns la concluzia ca aceste sunt alurile corecte in acele situatii, pt ca eu nu reusesc sa retin ca papagalul toate alurile, functie de zona geografica in care se naviga si conditiile meteorologice din zona respectiva? Trebuie sa fie o logica, bazata pe ceva. Refuz sa ma prezint la examen memorand ca papagalul niste raspunsuri pe care nu le inteleg in mod logic, pe care nu le gandesc. Va multumesc!
 
Aveam un manual cu toate astea dar am și uitat cum se numește. Trebuie sa caut. Din păcate nu am prea mult timp acum

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Am incercat si ieri sa va multumesc amandurora pt raspunsuri, nu mi s-au afisat mesajele, habar n-am de ce. Daca stiti sa-mi spuneti de unde as putea cumpara carti si cursuri tiparite legate de navigatie si manevra navei cu vele, o sa va fiu recunoscator. Ma gandesc ca in Constanta pe langa scolile de marina ar trebui sa existe o librarie cu carti dedicate, eventual cursuri tiparite si scoase spre comercializare de catre editura Universitatii de Marina. Harti maritime de unde pot cumpara (de hartie, nu dintre cele descarcate de pe net) in Constanta? Ma intereseaza indeosebi zona Marii Negre si Marmara, Egeea. Deocamdata harta Marii Negre imi este suficienta, pe ea pot exersa lucrul pe harta cu instrumente specifice. Multumesc!
 
Harti ale Marii Negre (partea de vest, partea de est, litoralul romanesc, etc.) Cartea Pilot a Marii Negre, Cartea farurilor din Marea Neagra, Marea Marmara si Marea Egee,le gasesti la Directia Hidrografica Maritima. Din pacate, nici in Constanta, nici in Romania nu exista nico o librarie dedicata navigatiei cu vele. Cursurile universitare editate sub auspiciul Academiei Navale sau Universitatii Maritime sunt foarte putin potrivite navigatiei de agrement. Scormoneste netul poate gasesti cartile lui Ivar Dedekam (in romana) editate de YCRR, din pacate epuizate dar, cu putin noroc, poate dai de vreun exemplar pe la anticariate online, etc. Sunt 2 volume, unul dedicat navigatiei de agrement in ansamblu, unul pentru navigatia cu vele si, in ciuda faptului ca nu au un volum foarte mare, contin o prezentare exceptionala a acestor activitati.
 
Multumesc Don Basilio pt informatie. E trist ca intr-o tara riverana la o mare deschisa, asa cum e Romania la Marea Neagra si la al doilea fluviu din Europa, nu este sustinuta de editori si de autoritati pasiunea pt agrementul nautic. Avem carente mari nu doar in partea de informare, ci si in racordarea la tot ce inseamna agrement nautic la nivel international. Rareori auzi de echipaje 100% romanesti prezente in regatele internationale sau alte competitii nautice, gen Volvo Race Ocean, sa nu mai zic de Vendee Globe. Nici in plan local nu exista ceva in domeniul sporturilor nautice, nici macar intentia de a construi marine civilizate. Tot ce exista vine din initiative individuale, nimic dintr-o sustinere bazata pe un program al autoritatilor. Iar editorii care tiparesc carti in domeniu nu fac alegeri dintre cele mai bune. Zilele trecute am cumparat de la libraria Delfin o carte scrisa de Hans Muhlbauer "Cum sa navigam corect pe barcile cu panze", iar cand am citit-o mi s-a parut o pierdere de vreme. Niste banalitati scrise pt cei care rasfoiesc o carte asteptand trenul in gara. O alta carte pe care intentionez sa o cumpar este cea scrisa de domnul Iuliu Sancraian "Navigatia de placere cu vele". Asta pare mai promitatoare, are si un dvd cu un simulator de sailing. Abia astept sa ajunga sa vad daca e epste ceea ce s-a scris la noi in domeniul sailingului. Iata un link de pe youtube cu prezentarea cartii facuta chiar de autor: https://www.youtube.com/watch?v=BzwZAobFuLk
Cartea lui Ivar Dedekam am descarcat-o de pe scribd, n-am gasit-o in format fizic. Iar daca s-a dat asa repede, nu pricep de ce editorul nu reia tiparirea ei. In fine, am si eu ofurile mele.
 

Back
Sus