probleme motor Tohatsu MFS 20D

Va salut, barcaholici!

Ieri, pe o dunare usor valurita ,motorul meu, un Tohatsu 20MFS 20D a inceput dintr-o data sa se tureze iar barca sa-si reduca viteza. Reducand acceleratia din maner, motorul a relut tractiunea si am ajuns in siguranta la rampa. Nu am simtit sa lovit ceva in motor in timpul navigarii. Cu barca pe peridoc am constat ca pot roti fara nici un efort elicea in senul deplasarii ( spre dreapta) cu maneta fixata spre mers spre inainte. N-am desfacut nici un reductor de barca pana acum si nu stiu care ar fi cauza. Mi-ar fi de folos informatii referitoare la modalitatea de a repara acesta defectiune fie pe cont propriu sau la un service apropiat de Bucuresti.
Va multumesc
 
Salut, s-a dus hub-ul elastic ( o bucata de cauciuc), se rezolva prin schimbarea eliciei, din pacate, cu una noua. Poti sa cauti si hub, dar nu-ti va conveni ca pret.
 
Va salut, barcaholici,

La revenirea la rampa am lovit elicea de niste pietre. Elicea este usor zgariata pe marginile palelor, in schimb poate fi invartita fara nici un efort cu motorul cuplat " mers inainte' La mers inapoi poate fi cu greu invartita compresand motorul.
Orice sugestie ar fi binevenita.

Va multumesc.
 
Va multumesc pentru intentia de a ma ajuta, dar problema semnalata nu exista de fapt. Imi cer scuze, am facut o evaluare gresita .

Va doresc numai bine!
 

Back
Sus