Ivan Pataichin: Odihneasca-se in pace!

Intrucat n-am observat nici un mesaj de bun ramas pana la aceasta ora, am considerat ca in memoria marelui nostru sportiv, sa postez eu. Din pacate, o stire extrem de trista, pe care marea dvs. majoritate, a aflat-o deja din media:

Azi dimineata (05.09.2021), Ivan Patzaichin, unul dintre cei mai mari campioni pe care i-a avut România, s-a stins din viață la Spitalul Elias din Capitală. Era internat de aproximativ 3 luni în spital, în urma unui diagnostic crunt dat de medici: cancer pulmonar. Starea sa de sănătate se agravase în ultima perioadă.

covaliu-patzaichin-cosr-850x440.jpg


A fost una dintre personalitatile careia mi-as fi dorit sa-i strang, cu onoare, mana...
Era cvadruplu laureat cu aur la Jocurile Olimpice de vară, unde a câștigat medalii la edițiile din 1968, 1972, 1980 și 1984 (mai multe amanunte despre activitatea sa, puteti citi in link-ul de la EuropaFM).

Dumnezeu Sa-l odihneasca in pace si fie ca memoria lui sa dainuie in sufletele tuturor, in special a nostra, a celor pasionati de calatorii pe apa! :'(

Cateva link-uri din media:

IN MEMORIAM Ivan Patzaichin (1949 – 2021)

Stadionul Dinamo, loc de pelerinaj după moartea lui Ivan Patzaichin: „Odihnește-te în pace, campionule!”

Patzaichin, o legendă nemuritoare a sportului românesc şi mondial

Patzaichin şi povestea bărcii găurite de sovietici! Cum a reuşit totuşi să câştige medalia de aur la CM de la Belgrad
 
Un om extraordinar, la care contrastul între valoarea lui și modestia de care dădea dovadă, era uriaș.
Mulți dintre noi l-am cunoscut personal, cu ocazia TID-urilor sau a diverselor acțiuni cu temă nautică organizate an de an.
Sunt de părere că imaginea lui Ivan se va consolida ca simbol, iar fundația va continua aceste acțiuni, prin implicarea lui Teo Frolu, un alt caracter fain, care, deși ca profesie nu are nici o legătură cu domeniul (arhitect, cu 3 promoții înaintea mea), a aderat cu o pasiune incredibilă, folosindu-și resursele pentru a face cunoscut tot palierul nautic tradițional: ambarcațiuni, organizații, marangozi, organizare de acțiuni, cercuri aplicative de copii construind bărci (chapeau bas, Viorel Gheorghe), etc...
Ivan, aici între noi ai fost exact ceea ce ne trebuia, ca să mai fixăm încrederea în neamul ăsta românesc, tot mai sărac în exemple de urmat.
 

Back
Sus