Sfat achizitie caiac/canoe

Salutare.
Se pare ca s-au “ virusat “ si sotia cu copilul de plimbari pe apa si constat cu ocazia asta ca Bic Borneo a devenit cam “ stramt “ pt 3 persoane.
3116c40f6b8e9ad0aee6075c1ef02c8e.jpg

L-am folosit preponderent pe ape linistite, la mare in Croatia, pe Balaton in Ungaria, dar am inceput ( timid) sa descoperim si lacuri de pe la noi ( Paltinul, Siriul) de unde si “molipseala “ pe noul echipaj.
8d92a9162f5a2c1625767a0773f570b3.jpg

M-ar tenta inca un sit on top dar ma tem sa nu depasesc limita de incarcare pe plafon.
7b7b9ace427bdacd37d22c0ec7faf35f.jpg

Acum ma uitam la Gumotex Ruby XL dar nu am deloc experienta cu asa ceva.
Orice sfat, sugestie este binevenita!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nu sunt sigur dacă vei fi multumit cu un caiac gonflabil (foarte lat, prin urmare mai lent decat cel pe care il deții acum). Și nici nu stiu cat este de rezitent la zgarieturi...(stuf, pietricele, etc). Dar iti pot spune că am făcut foarte multi km, cu un caiac tandem de 39 kg pe plafonul masinii, fără nici o problemă. Atunci cand merg pe autostradă il leg si din față si din spate si nu depăsesc 110 km/h. Ce vei face va fi decizia ta, dar eu m-aș orinta tot la un caiac rigid.
 
Perfect adevarat cu caiacul gonflabil, pe langa viteza redusa are mai multe neajunsuri motiv pt care l-am taiat de pe lista.
Ramane acum sa vad la ce ne hotaram in final sit in , SOT, ori un surf sky.
Multumesc pt raspuns.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Te-as indruma catre achizitia unui caiac sit in, pentru copil (in scurt timp va vrea sa mearga singur). Fii linistit, cu doua caiace nu depasesti limita de incarcare pe barele masinii (care este min 80kg). Mai degraba s-ar putea sa nu incapa amandoua, unul langa altul, si sa-ti trebuiasca un dispozitiv ajutator ca sa le pui pe cant.
 

Back
Sus