Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Topic: Strapazan

Junior Member Zentai's Avatar
    Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    28

Default Strapazan

Salutare, prieteni. Ştiu că urmează o īntrebare care să vă aducă, pe unii, la prag de infarct. Dar să mă risc, zic!
    Pānă ieri, ştiam că vāslele (ramele) se montează doar pe furcheţi.

Aseară, am pus ochii pe nişte rame tip lipoveneşti, cum c-aş vrea acest model, socotind c-ar fi un model foarte eficient (mi-aduc aminte că am şi īncercat...cred că prin Herăstrău, cāndva).
    Apoi dimineaţă m-a trăznit că cum să īncapă dom'le rame de astea īn furcheţi?! Şi aşa am ajuns la strapazane.

Problema care mă apasă este, cum dreaqu se prind ditamai ramele alea lipoveneşti de două beţe, pre numele lor strapazane?! Practic cum se prinde o bară de alta?! Mai trebuie vreo piesă? Se montează cāte două strapazane de fiecare parte a bărcii şi īntre ele se aşează ramele (neapărat lipoveneşti)?
    Am căutat pe net. Numai tāmpenii īmi arată google ăsta. Ori că sunt azi mai īncet la minte, ori că imaginaţia mi-a tocit-o Netflix-ul, ceva tre să fie.
    Astfel, mă poate dumiri cineva dintre dumneavoastră, care-i şpilul, cum se prind, frate, ramele de strapazane?

Mulţumesc!
    Servul vostru, Gabriel

Cu o sfoara de strapazan.

Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    28

Adică se leagă vāsla de strapazan cu o sfoară? OK. Īnseamnă că e o chestie permanentă.
    Mulţumesc!

foloseste-ti intuitia.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate DSC_1030.jpg‎  

Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    28

Quote Originally Posted by gotca View Post
    foloseste-ti intuitia.

Da. Faină barcă și faine vasle. Opere de artă. Din păcate, pentru mine, ideea cade. Pentru ca vaslele ar urma a fi folosite pe o yolă iar strapazanele devin o chestie foarte periculoasă pe asa ceva! Probabil o sa meștereresc eu niște furcheti pe ce se găsește īn comerț dar care au avantajul ca pot fi demontati/montați doar cānd este nevoie de vasle.

6.  

Și strapazanele pot fi montațe cu filet pe o baza metalică.
    Se găsesc de cumpărat, gata făcute.

Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    28

Quote Originally Posted by gotca View Post
    Și strapazanele pot fi montațe cu filet pe o baza metalică.
    Se găsesc de cumpărat, gata făcute.
    Da? Nu știam ca sunt și pe filet. Dacă puteți da un link, poate as reconsidera. Eu nu am găsit și google mă trimitea numai la bazaconii. Am trimis un mail la o firma din Tulcea care fabrică rame lipovenesti. Sa vedem ce răspuns primesc īn legătură cu grosimea brațului vaslei si-n funcție de asta as căuta furcheti sau as confecționa o pereche pe o platformă de montare din comerț. Varianta boierească ar fi sa găsesc gata făcuți! 😀 Furchetiii mi se par o chestie mai comodă și universală.
    Mulțumesc fain!
    Last edited by Zentai; acum 4 săptămāni at 09:55 PM.

http://www.pronautica.ro/#ambarcatiuni_prezentare
    La modelul Black Sea Fishing, in dotarea standard sunt incluse doua strapazane inox cu filet.
    Suna și roagă-i să-ți vānda o pereche.

Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    28

Faină barca.
    Răspuns final: nu, la strapazane. Filet+apă+timp=fakinşit! Părerea mea. M-am chinuit şi am păcătuit cu vorbe fără număr numai chinuindu-mă să scot antena radio de pe maşină cānd am pus caiacul (că dacă o laşi vibrează īn caiac şi scoate un zgomot aproape de nesuportat).
    Mă īnclinc, cu respect, la strapazan. E o chestie faină şi retro cu condiţia că să fie veşnică! Sau barca să fie o lotcă din alea vechi, pescăreşti, de lemn. Aproape că mi-ar da lacrimile să am aşa ceva. Aş fi putut dar nu e o opţiune eficientă pentru un lac ca Izvorul Muntelui, pe unde vreau să mă preumblu eu. Zic săru'-māna destinului c-am găsit o yolă, căt de cāt īn toate minţile, la care o să meşteresc pānă va deveni regina balului. Promit! Va fi proiectul meu de suflet. Am aici, pe barcaholic, absolut toate informaţiile de care am nevoie. Mă documentez de vreun an de zile.
    Optez pentru varianta furcheţi, fiind mai comodă! Ştiţi principiul: dacă poţi, fă-o cāt mai simplu!
    Cu stimă, Gabriel
    Last edited by Zentai; acum 4 săptămāni at 12:43 PM.

Nu este nevoie de niciun filet, doar o potrivire buna intre gaura din copastie si strapazan Fortele sunt orizontale.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Montare strapazan pe barca
    de robby_lux īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 7 Mar 2016, 10:08 AM
  2. Cuie de strapazan si bancheta
    de erevan īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29 Mar 2011, 12:09 PM

Bookmarks