Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20

Topic: Cu caiacul de la Vama Veche la Sulina (23 - 29 Mai 2022) 217 km

@-DoiNomazi-foarte fain filmul. Vela montată pe caiac face parte din opţiunile acestuia sau aţi adaptat dumneavoastră?!
    Întreb pentru că mă bătea şi pe mine gândul să adaptez o velă de windsurf la un caiac dar am abandonat, socotind că este prea înaltă şi nici o idee eficientă pentru un catarg şi cum să-l prind de corpul caiacului n-am avut! Dar n-am abandonat ideea. Dospeşte pe acolo!
    Mulţumesc!

PS- scuze One piston. N-aveam cum lega întrebarea într-un topic separat, de topicul tău! Inimă bună şi ture la max!

Multumesc pentru sfaturi turturor.

@-DoiNomazi - si experienta voastra din 2012 a contribuit la decizia mea de a parcurge litoralul romanesc cu caiacul. Daca cunteti liberi in Mai si aveti placerea de a reface traseul, as fi onorat sa va am parteneri de vaslit.
    @-Zentai - am pus si eu vela pe caiac. Insa are suprafata mica si nu ma poarta cu viteza. Acum sunt in cautarea unei vele mai mari cu 5.5 m2.
    Aici poti vedea cum arata vela actuala:
    https://www.youtube.com/watch?v=t9-O...LcYZMG&index=2

@ One piston-Salut. Mulțumesc. M-am uitat la aproape toate filmele tale. Pare o velă de windsurf. Adică nu te încurcă că nu poate fi urcata/coborâtă pe catarg?
    Vezi ca este una pe olx la vreo 5 mp.
    Mai au cei de la bărciinbagaje o vela cu tot cu catarg, la vreo 340 euro.
    Când ai timp (și chef) poți să mă ajuți cu niște detalii (în privat, ca să nu obosim participanții la thread-ul tău) despre cum ai prins catargul de caiac? Ai și o "arborada" de fixare a catargului sau sta înțepenit ajutat de vreun sistem?!
    Mulțumesc, oricum!
    Inimă bună și ture la max!
    Gabi

Quote Originally Posted by One piston View Post
    Multumesc pentru sfaturi turturor.

@-DoiNomazi - si experienta voastra din 2012 a contribuit la decizia mea de a parcurge litoralul romanesc cu caiacul. Daca cunteti liberi in Mai si aveti placerea de a reface traseul, as fi onorat sa va am parteneri de vaslit.
    [B]
    Ma bucur sa aud asta. Desi ramane tentant, este prea complicat de adus U-Boat-ul in Romania. Daca ne hotaram sa refacem traseul din 2012 probabil vom incerca sa gasim un kayak tandem local.

Bafta!
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Hotarati-va voi sa veniti, caiace se gasesc de inchiriat fara probleme.

6.  

Salut. O sa am la dispozitie doar o saptamana. Prin urmare in perioada 23 Mai - 29 Mai o sa parcurg portiunea dintre Sulina si Navodari.
    Este cineva interesat ?

Salut. Vantul a batut din S si S-E. Din pacate n-am reusit sa merg mai departe de Sfantu Gheorghe.
    A fost o experianta frumoasa insa sunt dezamagit de faptul ca din cei 134 km planificati am reusit doar 34 km sa parcurg. Restul pentru o tura viitoare.
    Filmul celor 34 de km aici:
    https://www.youtube.com/watch?v=o6YGpboMAEw

În primul rând felicitări! Faptul că proiectul tău nu a rămas doar pe „hârtie” este prima mare realizare, apoi filmulețul, faptul că poți împărtăși cu alții ceea ce ai trăit este cea de-a doua.
    Acum întrebări:
    1. Am văzut că ai improvizat două flotoare. Stinghia de lemn mi s-a părut subdimensionată pentru condițiile mării, iar spre sfârșitul filmulețului ai rămas cu un singur flotor: s-a rupt? Cât de utile au fost flotoarele?
    2. Spui că ai avut vânt de S-S/E, deci din prova (ce te-a împiedicat să folosești vela circulară), in conditiile unei mări nu foarte agitate (am apreciat din film marea de gradul doi). Din cauza vremii ai abandonat? Dacă nu, de ce?
    3. Ai testat vela. Cum ti s-a părut? Merită investiția?
    4. Concluzii? Învățăminte? Vei relua încercarea?
    Life in colour!

Salut. Iti multumesc pentru incurajari. Eu am fost tare dezamagit de faptul ca n-am putut face intreg traseul propus.
    1. Da, am doua flotoare. Stinghia e din bara de aluminiu. Cand am tras caiacul am scos flotorul de pe dreapta deoarece erau valuri mari si mi-a fost teama sa nu forteze in stinghie. Flotoarele au fost foarte utile. In primul rand ca mi-au dat sentimentul ca nu ma pot rasturna, sau m-as putea rasturna foarte greu. Atat pe valurile de pe mare cat si pe Dunare cand treceau salupele rapide, am avut o stabilitate excelenta cu flotoarele avand in vedere ca am un caiac scurt si era si incarcat cu bagaje (10 l de apa, 5 kg de mancare, 3 kg de haine, 3 kg cort si 1 kg de electronice).

2. Da, vantul a fost in 90 % din timp din directia S si S-E. Dinspre prova intradevar. Asta inseama ca imi batea din fata. Vela rotunda e buna doar pentru vant purtator din spate sau putin lateral spate. Neavand catarg, cand am vant din fata imi pune vela in cap.
    DE CE am a abandonat ???
    Din cauza vantului care:
    - odata nu ma ajuta sa inaintez ci din contra imi incetinea foarte tare avansul
    - facea valuri si dupa o ora in caiac imi venea rau de mare. Aici am facut o mare greseala ca nu mi-am luat pastile de rau de masina la mine.
    Daca continuam traseul, dupa Sfantu Gheorghe mi-ar fi fost greu sa ma retrag si am preferat calea mai sigura.
    Daca nu era vant din fata as fi continuat fara sa stau pe ganduri.

3. Vela rotunda e buna doar cand ai vant din spate sau din spate-lateral. Cand am intrat pe Dunare catre Sf Gheorghe m-am intors cu spatele la vant. A fost magnific sa fiu purtat de vant. Asa mi-as fi dorit sa fie tot traseul.
    DA, vela se merita ca investitie. Daca nu ma insel am dat vreo 85 de lei de pe Joom. Se strange foarte usor si devine foarte mica si usor de depozitat pe caiac.

4. Concluzii:
    Oricat de bine planifici un lucru si oricat de bine te pregatesti pentru o expeditie fara un gram de noroc .... te rintorci acasa mai devreme.
    Invataminte:
    - o sa incerc sa construiec doua flotoare mai subtiri din doua tevi de PVC de 110 si cu un sistem pliabil .... ca sa poata fi extinse. inchise, cand sunt in caiac
    - poate daca ar mai fi fost cineva cu mine am fi decis sa continuam chiar daca vantul ne era potrivnic. Deci un partener ar fi fost de mare ajutor.
    DA o sa reiau incercarea. De fapt imi doresc sa fac tot litoralul Romanesc, chiar daca o sa-l fac din segmente diferite si in ani diferiti.

O zi frumoasa si sa ne vedem cu bine pe apa si pe uscat.

Frumoasa tura solitara documentata bine pe video. Bravo!
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 10 Jun 2022, 12:16 AM
  2. La pas de la Sulina la Vama Veche
    de MBRO în topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 10 Jun 2015, 01:34 PM
  3. benzina foarte veche
    de roraima în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 17