Cu caiacul de la Vama Veche la Sulina (23 - 29 Mai 2022) 217 km

Cu caiacul de la Sulina la Vama Veche ( plecarea in 23 Mai 2022) 212 km

Va salut, stimati pasionati de plimbari pe apa.
De vreo 4 ani am fost prins de microbul caiacului si a venit timpul sa fac si o expeditie mai importanta:
Vama Veche -> Sulina. Aproximativ 217 km distribuiti astfel:

Ziua 1: Plaja Vama Veche - Plaja Tuzla - 34 km
Ziua 2: Plaja Tuzla - Mamaia Sud - 28 km
Ziua 3: Mamaia Sud - Plaja Vadu - 34 km
Ziua 4: Plaja Vadu - Gura Portitei - 33 km
Ziua 5: Gura Portitei - Plaja Perisor - 24 km
Ziua 6: Plaja Perisor - Sf. Gheorghe - 34 km
Ziua 7: Sf. Gheorghe - Sulina - - 30 km

In primul rand va prezint acest proiect deoarece caut parteneri pentru acesta tura. Presupun ca o echipa de 3 ar fi perfect. Pana in luna Mai, avem timp sa ne si cunoastem si poate iesim la o tura de antrenament impreuna.

In al doilea rand va rog ajutati-ma cu raspunsuri la intrebarile?


1. Cum se poate transporta caiacul intre Sulina si Tulcea ? Se accepta pe ambarcatiunile locale sau tractate ?
2. Informatii pe net despre o expeditie similara ?
3. Este mai bine sa parcurgem traseul de la Vama Veche la Sulina sau invers ?
4. De unde bate vantul predominant in luna Mai-Iunie ?
5: Se pot realiza 30 km /zi in medie, timp de 7 zile ?
6: Orice alte informatii care ne-ar fi utile sunt binevenite.

Eu am un caiac ''sit in'' Feel Free Aventura 110.

Iesirile mele cu caiacul:
https://www.youtube.com/watch?v=1142ms0pnuw&list=PLGRmsOAnyRn92d-CS2XIRe0FcTnLcYZMG

Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Valentin
 
Ultima editare:
Navele Navrom (nu si cele rapide) te duc de la Sulina la Tulcea cu tot cu caiac (contra cost).
Lucian Ionescu a facut traseul in sens invers si a descris experienta in cartea „De la Giurgiu la Venetia - sapte luni in caiac”. Intre Gura Portitei si Mangalia a facut 11 zile, din care cateva a trebuit sa stea, fie din pricina vremii, fie fiindca la Midia militarii aveau tragere si i-au interzis sa treaca.
Un pasaj special va fi traversarea intrarii in portul Constanta. Navele care fac asta cer permisiunea prin statie de la VTS Constanta, dar tu nu poti face asta. Uite ce scrie Lucian despre trecerea lui?

„Ziua cea mare. Azi trec de Portul Constan?a! De parca nu era destul, ma suna Drago? ?i-mi zice ca tot restul de echipamente ma a?teapta la Mangalia. Sunt fericit! Plec, trec de Portul Tomis, de Cazino ?i urmaresc pe departe digul de nord al portului.
Dupa vreo doua ore, când sunt aproape de gura portului, constat ca avea de ce sa-mi fie teama. Cu totul altfel de valuri animau aceste ape. Uria?e întinderi de apa se ridicau ?i coborau, probabil nu mai mult de jumatate de metru înal?ime. O senza?ie de ame?eala ma cuprinde imediat. Vâslesc mai departe ?i trec prin fa?a portului. Este impresionant, cu toate ca deschiderea e destul de mica fa?a de dimensiunile sale. Înainte de plecare anun?asem Garda de Coasta. Probabil ca acum ma urmareau prin camerele de luat vederi de la intrarea portului. M-au „amenin?at” cu asta. Erau curio?i sa ma cunoasca, dar dupa atâta timp nu mai puteam pierde înca o zi. Dupa ce am trecut ?i de intrarea portului m-am îndreptat direct catre Eforie Sud”
 
Bună, Valentin :)

Prietenii noștri au răspuns deja foarte bine la câteva dintre întrebările tale. Încerc și eu punctual, să fie mai ușor de urmărit:
1.Sulina-Tulcea se poate pe navele de transport public, de care a spus Kiru. Dar cred că o să dorești invers, pentru o călătorie mai plăcută și în firescul ei.
2.Călătorii de o oarecare similitudine există, cea mai notabilă este cea amintită tot de Kiru, cu diferența că Lucian a ieșit din Dunăre pe la Sfântul Gheorghe și a străbătut tot litoralul în sud. Cum e și firesc.
3.Da. A spus Cosmin mai sus. Curentul de suprafață al Mării Negre, este pe direcția nord-sud. Vânturile dominante sunt tot din direcția nord. Traseul făcut invers ar fi mult mai dificil, luptându-te cu ambele. Desigur că există și vânt de est, vest sau sud. Dar dominant este nordul (N-E). O simplă briză te încetinește mult. Dacă prinzi un vânt de acest gen mai tăricel, trebuie să ieși pe mal, altfel padelezi degeaba.
4. Am spus. :)
5. E ca răspunsul la întrebarea din banc ”Se poate face comunism în Elveția?”.
-Se poate, dar ar fi păcat :) .
30 km pe zi este multicel pentru un caiac atât de scurt ca al tău. El este numit ”caiac de tură”, dar pentru ture scurte. Este foarte bun pentru joaca în valuri, dar la ture mai lungi o să obosești. Nu mă erijez în Mama Omida, pentru că nici nu îți cunosc capacitățile fizice, însă cred că pentru un calcul, 20 km pe zi ar trebui să îți fie suficient.
Desigur că vei putea, cu străduință, dacă va fi necesar. Totuși fiind pe mare, nu în piscină, pentru un pasaj trebuie să iei în calcul mai mulți factori: posibilitatea unui vânt potrivnic, sau unui vânt tare care te va face să ieși pe mal (pierzi o zi). Posibilitatea unor averse care în mai te cam zgribulesc și nu poți padela toată ziua.
În condiții bune, venind de la nord spre sud, cu vânt de pupa, ai putea să faci mai mult de 20 km și astfel să economisești eventuala zi pierdută.
Asta e, îți asumi niște variabile. Știe călătorul când pleacă, nu și când ajunge :)
6. Sugestii?
- Ia cu tine o umbrelă. Dacă prinzi vânt purtător, te va ajuta mult.
-încearcă mai multe popasuri pe litoralul de nord, e mult mai fain: la alegere din nord spre sud, plajele de nord cu vărsarea din Împuțita, Sf. Gheorghe sau Sacalin, Perișor, Periteașca, Edighiol, Vadu...
Iar în sud de Constanța, oriunde ți-ar plăcea, aici e mai comercială zona, mai puțină natură sălbatică.
-Mâncarea nu este o problemă, dar apa da. În zona Sulina-Sf. Gheorghe nu te baza pe nimeni: ia apă cu tine. Caiacul nu are foarte mult spațiu pentru o tură lungă, va trebui să-l gospodărești bine. Eventual pune hainele sus pe puntea din spate, în sac etanș. Eu duc așa și haine și chitară, în ture lungi de iarnă. Fac 20 km în amonte pe Dunăre, dar cu caiac de tură mai măricel.

L.E.
Am văzut filmele tale. Ai experiență cu caiacul, vei putea face cei 30 km, cu singura variabilă dată de vreme. Se poate și mai mult. Inițial răspunsul meu era pentru cineva cu foarte puțină experiență.
Iar despre umbrelă nu mai e cazul, văd că ai deja o velă și flotoare :)
Baftă și călătorie faină :) !
 
Salut.
Va multumesc pentru sfaturi si sugestii.

Citindu-le mi-am reconfigurat traseul.

Prin urmare o sa-l parcurg astfel:

Ziua 1: Tulcea - Sulina (Navrom) + cumparaturi + 6,5 km pana la Varsare Imputita
Ziua 2: Varsare Imputita - Plaja Sfantu Gheorghe 29 km
Ziua 3 + Ziua 4 : Plaja Sfantu Gheorghe - Plaja Perisor 42 km
Ziua 5: Plaja Perisor - Gura Portitei 25 km
Ziua 6: Gura Portitei - Canalul Enighiol 16 km
Ziua 7: Canalul Enighiol - Plaja Vadu 19 km
Ziua 8: Plaja Vadu - Plaja Navodari 19 km
Ziua 9: Plaja Navodari - Plaja Modern Constanta 17 km in caiac + 17 km transbordare (port Constanta) cu masina pana la plaja Agigea
Ziua 10: Plaja Agigea - Plaja Costinesti 17 km
Ziua 11: Plaja Costinesti - Plaja Mangalia 15 km in caiac + 7 km transbordare (port Mangalia) cu masina pana la plaja 2 Mai
Ziua 12: Plaja 2 Mai - Vama Veche 6 km + intoarcere in Brasov

Total: 212 km


Va mai deranjez cu cateva intrebari:
1. Unde sa dorm in ziua 3 ? Deoarece se fac 20 km exact in dreptul Lagunei Sacalin (fata de Sf Gheorghe).
2. Pentru a evita problemele din zona porturilor o sa fac transbordare cu auto in Ziua 9 (Port Constanta) si Ziua 11 (Port Mangalia). Ce parere aveti ?
3. Am voie sa trec pe langa Laguna Sacalin ? Din ce-am citit pe net e rezervatie si are regim special.
4. In cazul in care o sa bata vantul si nu o sa pot vasli intr-o zi, imi propun sa am un mini carucior cu care sa tractez pe plaja caiacul. Stiu ca o sa fie greu. Ce parere aveti ?
5. Trebuie sa anunt Garda de Coasta ca o sa fac astfel de expeditie ?
6. Pe plaja Perisor si Periboina gasesc sa cumpar apa ? Am fost pe Perisor in 2020 si nu aveam de unde sa cumpar apa.
7. Am filtru de apa (SAWYER MICRO SQUEEZE). Gasesc locuri cu apa dulce pe traseu, in zona de Nord pentru a o filtra ?
8. Ce antrenamente fizice pot face in casa ? Cel mai bun antrenament e sa vaslesc. Stiu. Insa oricat de ciudat suna as vrea sa ma antrenez fizic si cand nu pot iesi cu caiacul.
9. De unde as putea cumpara cartea domnului Ionescu ? Pe net n-am gasit-o.

Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Valentin
 
Ultima editare:
Așa da, o călătorie lejeră și frumoasă pe deasupra :) .
Încerc tot răspunsuri punctuale:
1.Dacă pleci de pe plaja Sf. Gheorghe malul stâng la vărsare, vei avea 20 km până la capătul Sacalinului ( ultimul grind de nisip al cozii) iar de acolo mergând spre țărm (NNE) 5 km până la vărsarea din Zaton în mare. Un loc numai bun de popasul de prânz: masă, odihnă, somn poate. Din acest punct, dacă marea permite, mai ai o palmă de loc până la Perișor, cam 11,5 km. Pe care îi poți face într-o oră și jumătate-două (ca idee generală).
Oricum nu ai emoții: oriunde ai vrea să ieși pentru refugiu sau odihnă, cordonul litoral e o plajă continuă.
2.Sigur că da, așa cum consideri că ești mai ”safe” este cea mai bună metodă. Nu te pot sfătui să faci altfel.
Ca povestire personală, eu am trecut simplu, pe direcția cea mai scurtă, cu atenție la navele care se înscriu pentru intrare în gura portului și desigur eventualele nave ce ar putea ieși. E un trafic naval foarte lejer, că nu suntem Amsterdam :) . Iar distanțele sunt relativ mici, ușor de gestionat pasajul ( circa 400m Năvodari, 1,3 km Constanța). Oricum, schema de trafic este mai mică evident decât gura portului.
3. Sigur că da, regimul de rezervație se referă la faptul că nu ai voie să debarci nicidecum să campezi acolo. Pe apă nu ai restricții, până spre Gârla Turcească. Ca idee, poți merge și în interiorul golfului la epavă, să ai și niște poze mai spactaculoase cu ocazia asta :)
4.Este foarte bun un cărucior de caiac, dintre cele cumpărate sau confecționate. Eu am utilizat cu suces când Dunărea scăzută a lăsat plaje prea lungi. De exemplu acest tip ( https://www.vidaxl.ro/e/carucior-ca...7Xy7qHFabUhiNyFNF2zHMYfUh8H6e8d0aAu7qEALw_wcB ). Unul confecționat este și mai simplu: o mică osie cu roți și o chingă. Altceva nu trebuie.
5. În principiu este foarte bine ca Poliția de Frontieră să știe de tine. Oricum ești vizibil și dacă oamenii sunt informați cine ești, or să fie liniștiți. Dă un telefon la P.F. Sulina, că e zonă de graniță și trimite datele tale înainte de a ajunge acolo.
6. Nu găsești nimic, nicăieri până la Gura Portiței, de aceea am accentuat anterior necesitatea de a lua apă, în detrimentul excesului de hrană. La Periteașca poți ajunge la clădirea Apelor Române, sau să-l cauți pe un paznic-pescar voinic și în vârstă care-și spune ”Părintele”. Dar eu cred că n-o să ai probleme în a-ți lua apa necesară pasajelor astea, în caiac.
7. Nu cred că o să-ți folosească un filtru de apă, fiindcă pe de o parte apele sunt ori sărate ori salmastre, iar dacă debitul o face să rămână dulce, alături de filtrare o să ai nevoie de dezinfectarea ei: pastile sau fierbere. Mai bine îți iei apă de ajuns până la Portița. Acolo împrospătezi provizia.
8. Mi-am reprimat cu greu gluma. Dar dacă dispui de o antrenoare blondă, înțelegi ce am vrut să spun :D . Nu cred să ai nevoie de antrenament special, ci doar să fii familiarizat cu mișcarea. Adică să nu treci din stadiul sedentar, direct la tură lungă. Orice mișcare ai face, e bună.
9. Nu ai de unde. A fost o ediție și s-o gătat. Kiru spune că doar dacă îl convingi pe Lucian să mai scoată o ediție, sau dacă renunță cineva la cartea lui ;)

Suces!
 
La Mangalia poţi traversa liniştit cu caiacul, e trafic foarte subţire, mai mult veliere care te vor ocoli. Suni la căpitănie înainte, ca să îţi spună dacă au manevre.
 
Va multumesc pentru toate sfaturile.
O sa tin cont de toate mai putin cel cu antrenoarea blonda. Deoarece in urma cu 14 ani m-am inscris in echipa unei antrenoare brunete. Intre timp au aparut si doi secunzi (6 si 12 ani) care ma tin in forma zilnic. :)

O zi frumoasa.
Valentin.
 
Referitor la tractarea caiacului pe plaja.
In urma cu ceva ani am mers pe plaja de la Sf. Gheorghe la Sulina, pe jos, cu rucsacul in spate. Simplul mers prin nisip, fara a tracta ceva era epuizant. Am ajuns repede la concluzia ca cel mai indicat e sa folosim banda de nisip udata de valuri pentru ca era neteda si tare. Lucrurile pareau sa mearga cum nu se poate mai bine insa dupa catva timp au inceput sa ne doara gleznele: suprafata udata de valuri e inclinata si fiecare pas forteaza articulatiile. In concluzie, nu cred ca merita efortul. Banuiesc ca timpul tau e limitat la cele 12 zile si vrei sa inchei traseul. Si daca nu-l inchei? Duci in spate un contract de sponsorizare ce te obliga la o anume performanta? Sau mergi de placere (ca vorba aia „de n-aș știi că-i o plăcere aș zice că-i un chin”)?

În ceea ce privește cartea lui Lucian ești una din multele persoane care nu au de unde să mai cumpere cartea, fiindca cele doua editii tiparite s-au epuizat. Parerea mea este ca ar merita cu prisosinta tiparita o a treia editie, dar decizia ramane a lui Lucian. O sa vorbesc cu el ca sa-i propun lucrul acesta, dar pentru a putea fi mai convingator propun ca cei ce doresc cartea sa se inscrie - o sa deschid un topic nou pe aceasta tema, sa vedem pe cine contam.
 
Va salut, stimati pasionati de plimbari pe apa.
De vreo 4 ani am fost prins de microbul caiacului si a venit timpul sa fac si o expeditie mai importanta:
Vama Veche -> Sulina. Aproximativ 217 km distribuiti astfel:

Ziua 1: Plaja Vama Veche - Plaja Tuzla - 34 km
Ziua 2: Plaja Tuzla - Mamaia Sud - 28 km
Ziua 3: Mamaia Sud - Plaja Vadu - 34 km
Ziua 4: Plaja Vadu - Gura Portitei - 33 km
Ziua 5: Gura Portitei - Plaja Perisor - 24 km
Ziua 6: Plaja Perisor - Sf. Gheorghe - 34 km
Ziua 7: Sf. Gheorghe - Sulina - - 30 km

In primul rand va prezint acest proiect deoarece caut parteneri pentru acesta tura. Presupun ca o echipa de 3 ar fi perfect. Pana in luna Mai, avem timp sa ne si cunoastem si poate iesim la o tura de antrenament impreuna.

In al doilea rand va rog ajutati-ma cu raspunsuri la intrebarile?


1. Cum se poate transporta caiacul intre Sulina si Tulcea ? Se accepta pe ambarcatiunile locale sau tractate ?
2. Informatii pe net despre o expeditie similara ?
3. Este mai bine sa parcurgem traseul de la Vama Veche la Sulina sau invers ?
4. De unde bate vantul predominant in luna Mai-Iunie ?
5: Se pot realiza 30 km /zi in medie, timp de 7 zile ?
6: Orice alte informatii care ne-ar fi utile sunt binevenite.

Eu am un caiac ''sit in'' Feel Free Aventura 110.

Iesirile mele cu caiacul:
https://www.youtube.com/watch?v=1142ms0pnuw&list=PLGRmsOAnyRn92d-CS2XIRe0FcTnLcYZMG

Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Valentin


Nu stiu daca te ajuta cu ceva ca este un material mai vechi, filmat acum zece ani, si include si un detour pe Razem pana la Portita, dar macar iti faci o idee vaga despre campare.

Nu-mi vina sa cred ca in vara viitoare se implinesc 10 ani de cand am fost in zona respectiva. Poate ar fi timpul sa revizitam traseul complet in vara lui 2022.

Succes!

https://vimeo.com/50826642
 
Ultima editare:
@-DoiNomazi-foarte fain filmul. Vela montată pe caiac face parte din opţiunile acestuia sau aţi adaptat dumneavoastră?!
Întreb pentru că mă bătea şi pe mine gândul să adaptez o velă de windsurf la un caiac dar am abandonat, socotind că este prea înaltă şi nici o idee eficientă pentru un catarg şi cum să-l prind de corpul caiacului n-am avut! Dar n-am abandonat ideea. Dospeşte pe acolo! :)
Mulţumesc!

PS- scuze One piston. N-aveam cum lega întrebarea într-un topic separat, de topicul tău! Inimă bună şi ture la max!
 
Multumesc pentru sfaturi turturor.

@-DoiNomazi - si experienta voastra din 2012 a contribuit la decizia mea de a parcurge litoralul romanesc cu caiacul. Daca cunteti liberi in Mai si aveti placerea de a reface traseul, as fi onorat sa va am parteneri de vaslit.
@-Zentai - am pus si eu vela pe caiac. Insa are suprafata mica si nu ma poarta cu viteza. Acum sunt in cautarea unei vele mai mari cu 5.5 m2.
Aici poti vedea cum arata vela actuala:
https://www.youtube.com/watch?v=t9-OZfckcY4&list=PLGRmsOAnyRn92d-CS2XIRe0FcTnLcYZMG&index=2
 
@ One piston-Salut. Mulțumesc. M-am uitat la aproape toate filmele tale. Pare o velă de windsurf. Adică nu te încurcă că nu poate fi urcata/coborâtă pe catarg?
Vezi ca este una pe olx la vreo 5 mp.
Mai au cei de la bărciinbagaje o vela cu tot cu catarg, la vreo 340 euro.
Când ai timp (și chef) poți să mă ajuți cu niște detalii (în privat, ca să nu obosim participanții la thread-ul tău) despre cum ai prins catargul de caiac? Ai și o "arborada" de fixare a catargului sau sta înțepenit ajutat de vreun sistem?!
Mulțumesc, oricum!
Inimă bună și ture la max!
Gabi
 
Multumesc pentru sfaturi turturor.

@-DoiNomazi - si experienta voastra din 2012 a contribuit la decizia mea de a parcurge litoralul romanesc cu caiacul. Daca cunteti liberi in Mai si aveti placerea de a reface traseul, as fi onorat sa va am parteneri de vaslit.


Ma bucur sa aud asta. Desi ramane tentant, este prea complicat de adus U-Boat-ul in Romania. Daca ne hotaram sa refacem traseul din 2012 probabil vom incerca sa gasim un kayak tandem local.

Bafta!
 
Salut. O sa am la dispozitie doar o saptamana. Prin urmare in perioada 23 Mai - 29 Mai o sa parcurg portiunea dintre Sulina si Navodari.
Este cineva interesat ?
 
În primul rând felicitări! Faptul că proiectul tău nu a rămas doar pe „hârtie” este prima mare realizare, apoi filmulețul, faptul că poți împărtăși cu alții ceea ce ai trăit este cea de-a doua.
Acum întrebări:
1. Am văzut că ai improvizat două flotoare. Stinghia de lemn mi s-a părut subdimensionată pentru condițiile mării, iar spre sfârșitul filmulețului ai rămas cu un singur flotor: s-a rupt? Cât de utile au fost flotoarele?
2. Spui că ai avut vânt de S-S/E, deci din prova (ce te-a împiedicat să folosești vela circulară), in conditiile unei mări nu foarte agitate (am apreciat din film marea de gradul doi). Din cauza vremii ai abandonat? Dacă nu, de ce?
3. Ai testat vela. Cum ti s-a părut? Merită investiția?
4. Concluzii? Învățăminte? Vei relua încercarea?
 
Salut. Iti multumesc pentru incurajari. Eu am fost tare dezamagit de faptul ca n-am putut face intreg traseul propus.
1. Da, am doua flotoare. Stinghia e din bara de aluminiu. Cand am tras caiacul am scos flotorul de pe dreapta deoarece erau valuri mari si mi-a fost teama sa nu forteze in stinghie. Flotoarele au fost foarte utile. In primul rand ca mi-au dat sentimentul ca nu ma pot rasturna, sau m-as putea rasturna foarte greu. Atat pe valurile de pe mare cat si pe Dunare cand treceau salupele rapide, am avut o stabilitate excelenta cu flotoarele avand in vedere ca am un caiac scurt si era si incarcat cu bagaje (10 l de apa, 5 kg de mancare, 3 kg de haine, 3 kg cort si 1 kg de electronice).

2. Da, vantul a fost in 90 % din timp din directia S si S-E. Dinspre prova intradevar. Asta inseama ca imi batea din fata. Vela rotunda e buna doar pentru vant purtator din spate sau putin lateral spate. Neavand catarg, cand am vant din fata imi pune vela in cap.
DE CE am a abandonat ???
Din cauza vantului care:
- odata nu ma ajuta sa inaintez ci din contra imi incetinea foarte tare avansul
- facea valuri si dupa o ora in caiac imi venea rau de mare. Aici am facut o mare greseala ca nu mi-am luat pastile de rau de masina la mine.
Daca continuam traseul, dupa Sfantu Gheorghe mi-ar fi fost greu sa ma retrag si am preferat calea mai sigura.
Daca nu era vant din fata as fi continuat fara sa stau pe ganduri.

3. Vela rotunda e buna doar cand ai vant din spate sau din spate-lateral. Cand am intrat pe Dunare catre Sf Gheorghe m-am intors cu spatele la vant. A fost magnific sa fiu purtat de vant. Asa mi-as fi dorit sa fie tot traseul.
DA, vela se merita ca investitie. Daca nu ma insel am dat vreo 85 de lei de pe Joom. Se strange foarte usor si devine foarte mica si usor de depozitat pe caiac.

4. Concluzii:
Oricat de bine planifici un lucru si oricat de bine te pregatesti pentru o expeditie fara un gram de noroc .... te rintorci acasa mai devreme.
Invataminte:
- o sa incerc sa construiec doua flotoare mai subtiri din doua tevi de PVC de 110 si cu un sistem pliabil .... ca sa poata fi extinse. inchise, cand sunt in caiac
- poate daca ar mai fi fost cineva cu mine am fi decis sa continuam chiar daca vantul ne era potrivnic. Deci un partener ar fi fost de mare ajutor.
DA o sa reiau incercarea. De fapt imi doresc sa fac tot litoralul Romanesc, chiar daca o sa-l fac din segmente diferite si in ani diferiti.

O zi frumoasa si sa ne vedem cu bine pe apa si pe uscat.
 

Back
Sus