GERMANIA-ROMANIA VELIER

Salutare tuturor

Sunt nou pe acest forum si tot odata nou in "ale navigatiei" dar imi doresc de vreo 2 ani un velier. Am gasit ceva ce mi-ar placea sa achizitionez problema este transportul din cauza dimensiunilor. daca ar fi pana in 3.5t si 2.55latime as inchiria un peridoc si as pleca dupa el detinand o masina dupa care pot sa agat 3.5t. problema este ca are 9.35m lungime 3.25latime si 3.8t. Daca aveti idee la cat se ridica costul unui transport pentru asa dimeniuni, distanta fiind de aprox 2100km sau mai bine daca cunoasteti un transportor serios si care sa nu i-a si pielea de pe mine va multumesc anticipat. Am vazut si niste discuti care il mentionau pe un domn "Soos Sandor" doar ca erau de vreo 3 ani m-ar interesa un nr de contact. sau orice alt transportator serios si cu preturi decente.
 
Bună Valentin și felicitări pentru alegere :)
Dacă velierul este aproape de un canal navigabil (și aproape sigur este, altfel ce să facă o barcă dacă nu e lângă ape :D ), atunci părerea mea e că după ce evaluezi toate posibilitățile, o să alegi în final să o aduci pe apă:
Canalele navigabile- Dunăre- Marea Neagră.
Este în situația de față, cea mai ieftină metodă și totodată poate fi o călătorie frumoasă, de amintit pentru tot restul vieții :)

Spun asta, fiindcă transportul agabaritic pentru lățimi cuprinse între 3,2 și 4,5m înseamnă condiții speciale. Taxe de drum și vehicul antemergător, de însoțire.
Interesează-te ce costuri pot cuprinde aceste impuneri și vezi ce cheltuieli de drum poți avea pe calea apei.
Am bănuiala că vei alege soluția a doua :)
Sucese!
 
Poţi ieşi mai ieftin cu ceva noroc, dacă găseşti un transport agabaritic care să aibă loc pe platformă să te ia şi pe tine. Se mai aduc utilaje agricole etc. Înscrie-te pe unul din site-urile specializate şi postează un anunţ. Va trebui ca cineva să pregătească barca de transport şi să ai macara disponibilă. Să ştii şi înălţimea.
Bănuiesc că e un velier model mai clasiv, relativ îngust.
Dacă vrei să vii pe canale trebuie să ai motorul pus la punct, e bine să cunoşti limba germană.
 

Back
Sus