barca topaie.va rog sa ma ajutati cu sfat

Buna ziua.
Ma numec Adrian (locuiesc intr.o comuna langa Bucuresti) si toata vara care tocmai s-a incheiat, am folosit in Delta Dunarii o ambarcatiune Beneteau FLyer 650 Cabin, 6.15 x 2.44 m, echipata cu un motor 4 T, Suzuki DF 140 HP . Este tipul de barca pe care mi-am dorit-o si am reusit sa o cumpar in decembrie 2020. Anterior, am folosit o barca Vega de 4.20m, tip papuc, echipata cu un motor Jhonson de 40 hp 2T si ulterior o barca Jeanneau cap camarat 4.10m, echipata cu un motor suzuki 40hp 4T.
Desi mi-am dorit de mic copil, sa invat a naviga si sa stiu cat mai multe despre nave, timpul a trecut si la acest moment stiu destul de putine (chiar folosesc gresit ori nu inteleg anumiti termeni si pentru asta imi cer scuzer) astfel incat, dupa multe cautari in mediul on-line, nu am reusit sa inteleg si/sau gasesc o rezolvare la problema pe care o am cu barca Beteteau .
Cu toata jena dar si cu speranta, va cer ajutorul si va rog sa ma ajutati sa inteleg ce trebuie sa fac pentru ca barca sa nu mai "topaie" din 10 in 10 m cand, dupa ce am glisat (fie singur fie cu 6 persoane) reglez trimm.ul sa corectez asieta barcii (podeaua sta inclinata si toate obiectele se rostogolesc spre pupa)

Trimm.ul este fixat la gaura 2 din 3 (barca vine din Franta)
Producatorul recomanda o motorizare de maxim 200 HP, sa fie asta solutia? sau, solutia ar fi sa las motorul in jos cu cele doua gauri, la maxim ?
Inca odata, imi cer scuze ca nu folosesc un limbaj specific dar nu il stapanesc suficient ....
Incerc si sper sa reusesc sa atasez si cateva poze

Va salut cu respect,
 
Ultima editare:
daca nu am postat bine imi cer scuze. nu le am cu ..PC.ul..... vreau sa precizez ca barca are deadrise de 16 grade si incerc sa pun poze dar nu reusesc. poate cineva sa ma ajute.
Cu stima,
 
Buna,
daca ai barca inca la Tulcea pot veni sa ne uitam pe viu la ce e acolo, daca vorbim din timp si ne coordonam.
Eu ajung saptamanal acolo, nu te costa nimic.
 
Am adus acasa barca pentru iernat si pentru a mai face una alta la ea ( suporti scule pescuit la interior, vinci electric ancora...) si la peridoc (gresare, caucicuri schimbate, role in plus fata de talpici)
Sper sa gasesc rezolvare la problema mea si sa fac probe pe Snagov inainte de a duce in primavara barca in Delta .
Va multumesc pentru intentie.
Cu stima
 
Va salut.
sper sa ma bage si pe mine cineva in seama (vorba veche a unui coleg de forum) si totodata sper ca nu gresesc daca scriu tot eu si fac urmatoarele precizari ,...

- barca are un deplasament de plina incarcare, 6 persoane, un rezervor pentru 136l benzina, doua baterii de 140 Ah , bagaje (aproximativ cred, 800 kg );
- chila se intrerupe cu 10 cm inainte de intersectia cu oglinda si formeaza o treapta inalta de 10 cm .
daca am inteles bine dintr-o postare mai veche, aceasta treapta a fost denumta de Vali "concavitatea fundului in fata oglinzii" ;
- deadrise 16-17 grade, masurat de mine cu un raportor electronic fixat perpendicular pe chila ;
- oglinda are un unghi de 14 grade masurat de mine cu un raportor si un boloboc prin raportare directa la chila orizontal reglata din peridoc si verificata cu un boloboc;
- motorul are trimm.ul (pe menghina) montat la gaura 2 din 3 ;
- placa antiventilatie are 5 cm sub limita de jos a oglinzii (care nu se intersecteaza direct cu chila).
am in vedere ca intr-o postare mai veche, Vali explica ca, "inaltimea optima de montare a a motorului este cu placa anti-ventilatie la nivelul fundului barcii " si tot intr-o postare mai veche, un coleg preciza intr-un caz dat ca, " placa anti-ventilatie e mai jos cu 2-3 cm de linia fundului barcii, si nu de linia chilei. chila se afla sub fundul barcii, deci ( ii spunea celui interesat ca ) te raportezi la oglinda".
Va rog sa imi spuneti daca motorul este bine montat ?, dat fiind ca barca vine din Franta unde era folosita in regim costier si ca atare presupun ca fost aleasa varianta optima de montare a motorului. Sa fie asta o problema de mars in Delta? pe Mare se comporta bine pana 4000rpm)

Sper sa fie suficiente aceste detalii si astfel, in acest context problema mea este urmatoarea;

Glisez cu o elice 3x14x17 sau 4x14x17 ( caz in care cu mansa la capat am 6500 rpm ceea ce presupun ca nu este bine pt. motor. credeti ca ar fi mai indicata o elice 4x14x15 ?) si trimul negativ la maxim indiferent daca incarcatura este de 2-4-6 persoane plus bagaje.
Dupa ce barca a glisat ,merg in plaja de 4200-5600 rpm dar prova sta usor in sus astfel incat in cabina sau pe punte, obiectele/bagajel se duc/se rostogolesc spre pupa DESI, in functie de incarcatura, incerc sa corectez asieta din trimm
Obtin o asieta ok (cu trimm.ul negativ la maxim sa cu el usor ridicat), doar daca accelerez si merg in plaja de 5800-6100 rpm (ceea ce zic eu ca nu este bine pentru motor si mai mult, consumul este mai mare ca in plaja de rpm descusa la pct.2 si nu am o rezerva de putere a motorului) DAR, in acest caz barca incepe sa topaie/sa sara ritmic si puternic mai ales daca este vant si se formeaza hula.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat;
Ce trebuie sa fac pentru a avea efect corectarea asietei din trim dupa glisare astfel incat barca sa numai topaie pe plaja de 4200--5600 rpm necesara pentru deplasarea in mars cu 2,4, sau 6 persoane plus bagaje?

daca am gresit prin postarile de pana acum, imi cer scuze si rog moderatorul sa faca ceea ce considera.

va multumesc anticipat
 
Din ce ai spus pana acum iti pot recomanda sa nu cobori motorul din gauri, ba chiar sa il urci macar o gaura.
Informatia e superficiala referitor la turatii, viteza, incarcare - ce viteze si RPM/WOT atingi la incarcare cu 300kg, 500kg, 800kg?
Distribuirea incarcaturii in barca e f importanta.
 
multumesc pentru atentie.Cred ca aveti dreptate intrucat un tip din mila 23 dupa ce a mers cu barca, a spus acelasi lucru.

Barca este asta ; https://www.beneteau.com/en/flyer-2004-2016/flyer-650-cabin ( nu stiu cum sa pun poze)

La 5400 rpm, aveam o viteza de 52-54 km/ora (daca imi amintesc bine a fost masurata de un prieten ) si
incarcatura era distribuita astfel ;
-sub punte, spre pupa 120 l benzina si 2 baterii de 140 Ah ( 2x35kg), in total 190 kg.
-pe punte 4 persoane , aproximativ 300kg
-in cabina, acareturi si bautura cam 20 kg, mobilier si wc cam 30 kg, in total 50 kg. Total general 540 kg.

asa cum am spus, glisez cu trimm.ul negativ la maxim si in plaja de 4400 rpm - 5400 rpm ( prova sta usor ridicata si obiectele se rostogolesc pe punte spre pupa) , cand corectez asieta cu trim usor pozitiv, incepe sa topaie, sa bata ritmic/ sa sara pe apa. Daca merg in plaja de 5800-6100 rpm, chiar daca trimul este usor pozitiv, topaiala dispare.
cu stima,
 
Din ce spui, acum ai in jumatatea posterioara a barcii peste 90% din greutatea incarcaturii, astfel nu vei reusi niciodata sa mergi la "orizontala", asa cum esti intre 5800-6100.
Va trebui sa distribui mai bine incarcatura spre prova, chiar daca nu vrea sa stea nimeni in cabina..

Inteleg acum ca vrei sa glisezi cu aceasta incarcatura, la turatii si viteze mai mici.
Ce valori ai la 300kg incarcatura, cu mansa la maximum si elicea descrisa mai sus 3x14x17?
- rpm max
- viteza max

La fel pt 500kg si 800kg...

Cu ce incarcatura mergi in 80% din timp?
 
In general, incarcatura ( distribuita in jumatatea posterioara ,100l benzina si 70 kg -2 baterii sub punte-, 150 kg pe punte, si aprox. 50 kg in cabina) este de aprox.370 kg care se modifica dupa cum scade nivelul de benzina.

lucrurile stau cam asa;
cu elicea 3x14x17 la capat de mansa am 6250 rpm si cred ca, 58-60 km/ora.
plec cu trimm.ul maxim negativ si mansa aproape de capat, spre 6000 rpm dupa care reduc si merg in plaja de 4400-5200 rpm (cand barca nu "intra in apa"). in aceasta plaja de rpm, in functie de incarcatura, viteza variaza intre 48 - 54 km/ora si problema mea este ca barca nu sta "orizontala". actionez trimm usor pozitiv dar apare topaiala care dispare doar la 5800-6100 rpm cand viteza este de 58-59 km/ora.
cu elicea 4x14x17, lucrurile se intampla la fel doar ca pot accelera pana la 6500 rpm (peste 6200 rpm recomandat de suzuki pentru alegerea unei elici )

Da, cu ajutorul dvs., incerc sa aflu daca trebuie sa cer pasagerilor sa stea in cabina sau pot "corecta/ imbunatati" ceva astfel incat barca glisata sa fie "orizontala" fara sa topaie pe hula / pe valuri intr-o plaja mica de rpm.
(nu ma deranjeaza consumul la turatii mari. ma deranjeaza ca tin motorul in ture maxime si nu am o rezerva de putere...)

cu stima,
 
Ești sigur ca ajungi in turații mai mari cu aceeași încărcătură cu elicea de 4 pale?
E posibil sa fi inversat datele?

E acelasi producător pt ambele elici?
 
nu stiu producatorul la 3x14x17. 4x14x17 este solas.
datele sunt corecte. cu elicea 4x14x17, ajung la 6500 rpm cu aceiasi incarcatura

(am folosit elice 3x14x19 , suzuki, si la capat de mansa nu depasesc 5500 rpm )
multumesc
 
19 este un pitch cam mare pt configuratia asta.

Sa mergem mai departe cu 3x14x17, informatiile pt elicea cu 4 sunt inconcludente.
Iti recomand sa ridici motorul cu doua gauri (ai cam 2.5cm la fiecare gaura), astfel ar trebui sa fii cu placa antiventilatie in linia chilei.
Mergi in teste si vezi ce rezultate ai, nu trebuie sa te ingrijorezi daca prinzi putin aer la viraje mai stranse.
Asta ar trebui sa mai ridice putin pupa in mars, ca un prim pas.

Pt pasul doi poti folosi flapsuri, recomand Bennet SLT10 TrimTabs, sunt autoreglabile.
Daca esti multumit de rezultat poti merge mai departe si le inlocuiesti cu reglabile, pt mai mult control.

Succes!
Nu uita de distributia incarcaturii in barca, nu exista inlocuitor pt asta, mai ales cand esti spre limita inferioara a motorizarii recomandate de producator.
 
Ultima editare:
Cu motorul in pozitia asta, ce distanta ai pe linia marcata?
 

Atașamente

  • 1_(1).jpg
    1_(1).jpg
    64 KB · Vizualizări: 34
Ultima editare:
Buna dimineata
In plan, sunt exact 42 cm.
Capatul dreptei care indica placa antiventilatie este mai sus cu 3 cm decat punctul care indica chila si astfel dreapta rosie (devine ipotenuza intr-un triunghi dreptunghic) are 42,5 cm.

In continuare, va multumesc anticipat.
o zi buna,
 
Va trebui sa testezi pe viu, incepe cu ridicarea motorului o singura gaura (doua par cam multe din foto) si vezi cum iti place rezultatul.
Cel mai relevant efect il vei obtine cu flapsurile.
Vezi tu cu care incepi.
 
barca este in curte pentru iernat.
in primavara am sa pun in practica sfaturile dvs. si am sa va anunt .
va multumesc pentru atentie si timpul acordat.
toata stima,
 

Back
Sus