barca topaie.va rog sa ma ajutati cu sfat

Stimate domn, ..... Va salut.
Revin sa va multumesc pentru sfaturi (am ridicat motorul 1 gaura) si, daca veti avea disponibilitatea va rog ca in continuare, sa ma ajutati.

Am pus barca pe Snagov si, cu o incarcatura de 240 kg (3pers. x 80 kg) 80 l benzina si 60kg (2 acumulatori auto x140 A ) am observat urmatoarele ;
1. cu elicea 3x17 , solas, ajung la 6400 rpm ( in sezonul trecut nu depaseam 6200 rpm) si cu elicea 4x17, solas, ajung la 6500 rpm ( limitarea taie benzina). Le-am scos din calcul si nu am facut alte probe
2. cu elicea 3x19 , suzuki, ajung la 6200 rpm si mai poate urca usor. am ramsa cu ea si ....., prova barcii s-a lasat in jos, topaiala (porpoising-ul , ...?! ) s-a atenuat mult. La viraje, o simt putin mai grea in pupa si virajele sunt mai largi ...

Acum, nu stiu daca ar trebui ca intai, sa ridic motorul inca o gaura (...dvs. ati anticipat ca doua gauri ar putea fi prea mult. ) si sa observ daca s-a corectat porpoising-ul sau sa montez tab-urile Bennett SLT 10 ( marti, 10 mai le voi primi) si sa sper sa numai fie nevoie sa ridic motorul inca o gaura.

Va multumesc anticipat.
 
Salut,
putem folosi o abordare mai colegiala aici, multumesc.

Inaltimea de montaj a motorului e determinata de comportamentul barcii - daca acum elicea nu se ventileaza in curbe (mai stranse sau nu, tu hotarasti) si iti permite controlul barcii, nu gresesti cu nimic daca probezi motorul si la gaura urmatoare.
Orientativ, ar trebui sa vezi placa antiventilatie cand esti in mars.

Odata stabilita inaltimea motorului, poti decide si asupra flapsurilor care vor corecta mai departe asieta.
Aici iti recomand sa incepi cu pozitia cea mai ridicata, ai la dispozitie trei reglaje.
 
buna dimineata.
daca ridic motorul la ultima gaura, teoretic, exista posibilitatea ca placa sa se ventileze pe valuri ( ies des pe sulina) sau cand voi intra in siaj.ul altei barci pentru a o depasi. ? va multumesc.
 
da, elicea se poate ventila daca motorul e ridicat prea sus.
dar eu as incerca, nu costa mult, beneficiile sunt majore si se poate reveni oricand la setarea anterioara daca exista nemultumiri.

ca regula general acceptata, se poate ridica fara probleme planul placii antiventilatie la 2.54 cm fata de planul liniei chilei.
 
va salut.
Am facut probe cu elice 3x14x19 ( Suzuki)
Am ridicat motorul la ultima gaura si azi am facut probe pe Snagov. pot spune urmatoarele ;
- intram in glisaj mai greu
- prova era mai jos dar, nu vedeam placa antiventilatie si la trim pozitiv, incepand cu 5600 rpm a aparut iar porpoising.ul. si elicea se ventila in curbe, nu stranse. La 5200-5600 rpm prova era ok dar in curbe aveam sentimentul de alunecare, de drift.

Vineri voi duce barca la Murighiol unde o voi lasa pana la sfarsitul sezonului si nu stiu ce sa fac.

Intentionez sa cobor motorul la penultima gaura intrucat am simtit mai mult control al barcii, prova era ok, elicea nu se ventila.
As vrea sa montez si taburile ( vor diminua porpoising.ul?) dar oglinda barcii este un pic ...ciudata si vanzatorul nu m-a ajutat prea mult astfel incat, nu sunt lamurit daca pot sa le montez la 8" de la centrul elicei.

Putem stabili un contact la telefon?

Cu stima,
 
Sigur, ai PM.
Ramai la gaura precedenta daca nu ai simtit avantaje la ultimul test.

Nu stiu cine te-a sfatuit sa montezi flapsurile la 8" de centrul barcii, eu iti recomand varianta asta.
Cred ca vei gasi solutie pt montaj, am un prieten ce a montat fara probleme SLT10 pe Leader 515 si oglinzile sunt oarecum similare.
 

Atașamente

  • 21_4.jpg
    21_4.jpg
    72.5 KB · Vizualizări: 18

Back
Sus