Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Topic: constructie barca de aluminiu

Junior Member
    Locația
    jud.sibiu
    Posturi
    9

Default constructie barca de aluminiu

Va salut . Intentionez sa-mi costruiesc o barca din aluminiu. materialul pe care il am la dispozitie este reprezentat de foi de 2 aluminiu de cca 3 mm care au intre ele, la distante de cca 100 mm un fel de distantiere/lonjeroane de cca 25 mm care confera multa rigiditate aluminiului. Incerc sa pun o fotogarfie a materialului( poate reusesc..) Sunt permeabil la idei si sfaturi deoarece habar n-am despre subiect. Singurul sfat pe care l-am primit a fost ca e potrivit sa sudez , pe fundul barcii, la exterior 3 corniere longitudinale (unul la mijloc si doua pe lateral ), pe post de chile.. Precizez ca in am doar 4 panouri de 2/1 m , dar imi procur cat este necesar . Va multumesc
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate WhatsApp Image 2021-12-24 at 09.12.11.jpg‎  

o barca are prin definitie niste forme curbe, macar la prova. nu imi dau seama cum ai putea sa curbezi acele panouri.

Cat de rigide sunt profilele? La 2 metri lungime, cati centimetri poti sa curbezi capatul?
    Life in colour!

Junior Member
    Locația
    jud.sibiu
    Posturi
    9

forme curbe as putea da pe de-o parte din suduri, dar am bagat de seama ca in delta sunt niste unguri , (stabiliti cam pe la Gorgova) care au doar barci din aluminiu si care mi se par cam rectilinii...

Junior Member
    Locația
    jud.sibiu
    Posturi
    9

cred ca deloc

6.  

Junior Member
    Locația
    jud.sibiu
    Posturi
    9

cred ca profilele nu le popt curba deloc

exista modele de barci care arata ca o cutie, fara curburi, dar acestea nu au calitati nautice, vor consuma multa energie pentru a ,,despica,, apa (=mult combustibil) nu vor avea viteza, de glisare nici vorba, si nu este indicat sa mergi cu ele nici pe cele mai mici valuri

Junior Member
    Locația
    jud.sibiu
    Posturi
    9

Multumesc frumos . crezi ca din suduri, chiar rezultand unghiuri, pot atenua din aceste aspecte negative ?
    Last edited by chvl; 29 Dec 2021 at 07:47 PM.

Nu ma pricep la prelucarea si sudura aluminiului. Am facut doua barci din placaj, metoda stich&glue, acoperite cu rasina epoxidica armata cu fibra de sticla. La placaj nu am avut probleme de a crea forme curbe. Bineinteles, barcile le-am facut dupa proiecte validate. Sectiunea transversala a barcii poate a vea o forma poligonala, cu 3 sau mai multe laturi drepte (asa numita multi-chine) spre deosebire de sectiunea cu forme rotunde - radius chine. problema e la bordajele laterale, linia longitudinara, ,,de curgere a apei,, (de-a lungul) trebuie nu contina unghiuri ascutite.

Junior Member
    Locația
    jud.sibiu
    Posturi
    9

multumesc frumos

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Barca ruseasca de aluminiu
    de vuupfish īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 16 May 2015, 08:39 AM