constructie barca de aluminiu

Va salut . Intentionez sa-mi costruiesc o barca din aluminiu. materialul pe care il am la dispozitie este reprezentat de foi de 2 aluminiu de cca 3 mm care au intre ele, la distante de cca 100 mm un fel de distantiere/lonjeroane de cca 25 mm care confera multa rigiditate aluminiului. Incerc sa pun o fotogarfie a materialului( poate reusesc..) Sunt permeabil la idei si sfaturi deoarece habar n-am despre subiect. Singurul sfat pe care l-am primit a fost ca e potrivit sa sudez , pe fundul barcii, la exterior 3 corniere longitudinale (unul la mijloc si doua pe lateral ), pe post de chile.. Precizez ca in am doar 4 panouri de 2/1 m , dar imi procur cat este necesar . Va multumesc
 

Atașamente

  • WhatsApp Image 2021-12-24 at 09.12.11.jpg
    WhatsApp Image 2021-12-24 at 09.12.11.jpg
    61.8 KB · Vizualizări: 34
forme curbe as putea da pe de-o parte din suduri, dar am bagat de seama ca in delta sunt niste unguri , (stabiliti cam pe la Gorgova) care au doar barci din aluminiu si care mi se par cam rectilinii...
 
exista modele de barci care arata ca o cutie, fara curburi, dar acestea nu au calitati nautice, vor consuma multa energie pentru a ,,despica,, apa (=mult combustibil) nu vor avea viteza, de glisare nici vorba, si nu este indicat sa mergi cu ele nici pe cele mai mici valuri
 
Multumesc frumos . crezi ca din suduri, chiar rezultand unghiuri, pot atenua din aceste aspecte negative ?
 
Ultima editare:
Nu ma pricep la prelucarea si sudura aluminiului. Am facut doua barci din placaj, metoda stich&glue, acoperite cu rasina epoxidica armata cu fibra de sticla. La placaj nu am avut probleme de a crea forme curbe. Bineinteles, barcile le-am facut dupa proiecte validate. Sectiunea transversala a barcii poate a vea o forma poligonala, cu 3 sau mai multe laturi drepte (asa numita multi-chine) spre deosebire de sectiunea cu forme rotunde - radius chine. problema e la bordajele laterale, linia longitudinara, ,,de curgere a apei,, (de-a lungul) trebuie nu contina unghiuri ascutite.
 
Salut. Din ce vad eu in fotografie pare ceva folosit ca usa sau perete. Pare destul de solid si poate ca este si putin calit. Cum arata el acum nu o sa il poti curba neam. dar daca il poti reduce la o foaie care va avea circa 3 mm(asa spui ca are grosimea) se schimba calimera. iar daca te descurci cu sudura in aluminium poti curba si suda chiar dupa un plan sau macar o schita. la 3mm grosime o sa ai destula rigiditate la ea ajutata si de cateva profile de aluminium. sfatul meu este sa tai o fata exact pe nervurile de ranforsare si obtii o foaie curata si ceva fasii de circa 100 mm care oricum te vor ajuta la constructie. daca ai pe undeva posibilitatea sa folosesti un apcam , le poti indoi sa obtii niste redane de exemplu sau profile U pentru ranforsare. parerea mea. dar pana la urma tu hotarasti daca se merita sau nu sau e posibil .
LE unde lucrez eu, tabla de aluminium si inox e materia prima. ne vin cutii cu care acoperim valve , tevi si alte mecanisme din tabla intre 0.7 mm si 2 mm. alea de 2 mm sunt extrem de rigide cu niste ranforsari mici. la noi temperaturile trec de la o extrema la alta si dilatarea este destul de sezizabila. stresul mecanic este destul de mare si el . si totusi rezista destul de bine . gasim cutii si de 20 ani vechime care au rezistat la toate aceste actiuni mecanice , termice si climatice-vantul din marea Nordului cu tenta aia sarata- si care nu necesita schimbarea
 
Ultima editare:
Faptul ca profilele nu se indoaie deloc corelat cu faptul ca ai doar cateva (nu indeajuns pentru intreaga barca) te pun intr-o situatie privilegiata. Cu profilele rigide poti incropi structura de rezistenta (de exemplu chila), iar pentru restul corpului nu iti cumperi tot profile de-astea ci tabla si alte profile (cornier, bare etc). Mda, poti scoate o barca faina!
Nu are rost sa despici profilele astea: prea multa manopera si rezultatul va fi un semifabricat cam brut.
Te-ai gandit cam ce fel de barca vrei? Ai un model, o forma, in minte? ai un plan, un desen, ceva? Daca nu, te pot ajuta eu cu planuri...
 
Profile am suficiente , am fotografiat doar 4 , insa mai pot procura. Cu privire la planuri/desene schite/idei , recunosc ca sunt pe dinafara, singura mea idee (poate nepotrivita ) este aceea ca ungurii stabiliti la Gorgova 9 si care bat delta cu barcile lor din aluminiu, stiu ei ceva.... asa cum am precizat la inecput sunt deschis la idei , permeabil la sugestii si nerabdator sa multumesc anticipat pentru eventuale schite , desene ,planuri...... Asadar : Multumesc frumos
 
Pai mai intai ar trebui sa te hotarasti la ce/pentru ce vrei sa o folosesti, unde vrei si apoi sa te uiti dupa planuri si schite . cat de mare vrei sa o faci si cam la ce motor ai vrea sa pui pe ea si apoi sa vezi cat si ce material ai si poti folosi
 
Vreau sa o folsesc in delta, la pescuit, sa fie sub dimensiunea care necesita inmatriculare si sa fie propulsata de un motor de 20 de cai (tot din ratiuni de neinmatriculare, ca am inteles ca ar fi mai greoi a inmatricula o barca facuta de tine....)
 
poti sa faci un jon boat patratos din ele,va glisa bine, pe valuri te va toaca la ficati si va fi urata dar va face treaba.doar sa pui niste redane pe fund altfel nu vei avea directie.
spor
 
Sau poţi să faci o barcă cum erau acelea de desant, folosite de trupele americane la debarcarea din Normandia, folosind proporţiile, desigur! Am în vedere forma, ca geometrie. Nu ştiu cât sunt de eficiente pe ture lungi. Dar forma te-ar scuti de curbat acele panouri. Spor
 

Back
Sus