Cu propria barca cu motor in Grecia, intrebari si raspunsuri.

Salutare,

In 2021, dupa zeci de nopti pierdute, analize si cautari, am reusit sa ma fericesc cu barcuta care cel putin in mintea mea de acum ma reprezinta si anume un Jeanneau Cap Camarat 6.5 Bow Rider cu un motor Mercury Verado de 200 CP.
Pur si simplu o iubesc.
Eu baiat de munte, crescut pe cararile Ceahlaului, la 46 de ani am simtit ca "trebuie sa iasa la iveala marinarul din mine" si prin urmare m-am apucat de treaba si intai mi-am luat permisul C si D, apoi BE pentru remorca, apoi barcuta.
Si uite asa din simplu calator ocazional pe diverse barcute la final de noiembrie 2021 eram "calare" pe propria barca prin Cazanele Dunarii impreuna cu un prieten din Orsova, iar experienta a fost una... pur si simplu memorabila.

In 2022 deja mi-am programat sa-mi duc barcuta din primavara in Delta si apoi la inceput de toamna in Cazanele Dunarii, dar vreau "sa atac" la final de vara si o insula din Grecia: Lefkada, Corfu, Skiathos inca nu stiu, iar din acest punct incep multe intrebari.
Experienta mea in ale marinaritului este sa zicem la un nivel usor scazut.
Bine-nteles ca nu vreau sa iau marea-n piept, dar dorinta mea sa navighez costier este mare!
Ce ar trebui sa iau in considerare?
Majoritatea informatiilor fac referire la barci care se inchiriaza de la fata locului sau veliere, etc.
Eu vrea sa plec cu barcuta mea, prin urmare:
1. Dekpa trebuie achitata.
2. TEPAI nu este cazul, deoarece lungimea barcii este de 6.94 m; ce face o diferenta de 6 mm :)))
3. Pot sa dau barca la apa oriunde?
4. Unde las peridocul in siguranta, poporul african este omniprezent.
5. La ce trebuie sa am grija si ce trebuie sa respect?
6. Este periculos sa merg de pe continent in Corfu sau Skiathos?
7. Alimentez direct din port? Se gasesc benzinarii peste tot?

PS: Am fost de atatea si atatea ori pe insule si nu am luat nicioadata in calcul elementele de mai sus.
Apreciez si va multumesc anticipat pentru oricare informatie utila trimisa catre un "abramburel" in ale marinariei... :)
 

Atașamente

  • IMG_3275.jpg
    IMG_3275.jpg
    52.1 KB · Vizualizări: 51
Ultima editare:
Am o problema in ati raspunde ,se sterge raspunsul,da mi ms in privat. Eu am fost in Lekada de 5 ani cu barca ,am stat la o vila cu iesire la mare ,barca mea 6 metri Yamaha 200 cai.Iti dau toate detaliile,se merita Lefkada,ca ai multe cazari pe plaja si pui barca la apa in fata casei si peridocul in parcare
 
Din ce știu eu, dekpa nu mai este. A fost înlocuită de tepai
Datul la apa nu merge chiar oriunde dar sunt multe locuri unde găsești platforme sau plajă cu pietriș. Depinde și de mașina pe care o ai.
Alimentarea in porturi se face prin autocisterne mici ce vin la comanda (sunt afișe cu numerele lor de telefon)
Cam toți ăștia vorbesc engleza. Te vor întreba unde ești și ce cantitate vrei.
De lăsat periodicul găsești daca întrebi prin port. Depinde de la locație la locație. Localnicii te vor sfătui. Poate dai ceva bani, 20-50 euro, dar găsești.
De navigat de pe continent pe skiathos nu este periculos daca ești atent la meteo. Oricum, barca aia fuge și ajungi repede.
 

Back
Sus