Achizitie ambarcatiune pentru cat C + D

Salutare, fiind nou in hobby, doresc sa cumpar o barca pentru a putea naviga atat pe ape interioare, dar in acelasi timp sa pot iesi cu ea pe mare, max. 6 mile, cat este si permisul. Acum am vazut diverse modele la vanzare, decente, dar oricat de mult as cauta, nu pot gasi in ce zone de navigatie se poate umbla cu acestea. Este aievea sa gasesti o barca pe care ai impresia ca o poti naviga pe mare, dar cei de la ANR sa o inmatriculeze ca fiind "D". Bani aruncati pe fereastra, pe langa alte echipamente....
Am tot cautat atat pe siteurile fabricantilor, pe paginile portalului ANR si nu gasesc o clasificare specifica pe care sa o am si eu etalon, in sensul, nu stiu, daca am LOA mai mare de (...)m este pentru mare, daca am motor de (...)HP s.a.m.d.
Imi puteti da un sfat ?
 
Bănuiesc că e vorba de o barcă cu motor, nu velier...
Din păcate nu știu ce să îți recomand dar pentru a primi un răspuns mai clar ar fi bine sa pui și bugetul, că altfel te trezești cu cine știe ce recomandare care te face sa vinzi rinichii, și ai tai și ai vecinilor [emoji3][emoji2]
 
Da, intradevar este barca cu motor, am uitat sa metionez. Sincer pentru a invata cum sa manevrez si dupa ce sa ma uit (alte nave, semne etc.) nu as vrea sa dau mai mult de 5-8k euro. Pentru ca dupa 3-4 sezoane maxim oricum am sa o vand, sau am sa o dau altei rude care tot chicoteaza cu gandul... Asta ar insemna 5-8k doar barca ( daca are si peridoc inclus, e ok, dar, mai bine sa imi fac calculele rezumandu-ma doar la barca ) si fara sonde, gps si alte minunatii pentru ca oricum am sa imi pun echipamentele mele
 
trebuie sa iti precizezi singur ce vrei de la barca. cu cabina sau fara? peridoc ? motor inbord sau outbord. de deplasament sau glisare ? alte dotari ? noua sau sh ?
 
Acum am vazut diverse modele la vanzare, decente, dar oricat de mult as cauta, nu pot gasi in ce zone de navigatie se poate umbla cu acestea. Este aievea sa gasesti o barca pe care ai impresia ca o poti naviga pe mare, dar cei de la ANR sa o inmatriculeze ca fiind "D".
Am tot cautat atat pe siteurile fabricantilor, pe paginile portalului ANR si nu gasesc o clasificare specifica pe care sa o am si eu etalon, in sensul, nu stiu, daca am LOA mai mare de (...)m este pentru mare, daca am motor de (...)HP s.a.m.d.

Nu caut o barca anume, ci clasificarea lor. Unde pot gasi informatii despre ce specificatii am nevoie: pescaj, lungime, latime, echipament de exemplu, pentru a stii sigur ca cei de la capitanie imi aproba navigarea si pe mare cu ea
 
Clasificarea barcii in categorie si alte cateva informatii le gasesti pe placuta barcii.
Restul se afla in certificatul de conformitate.
Echipamentul il cumperi.
 

Atașamente

  • 54.410.00.jpg
    54.410.00.jpg
    74.6 KB · Vizualizări: 15

Back
Sus