Ambarcatiunile cu vela

Intrebarea este mai jos daca nu vreti sa cititi tot

Buna ziua, mi-am descoperit aceasta pasiune pentru pescuit si la pachet cu ea a venit si pasiunea pentru ambarcatiunile cu vele care mi se par de-a dreptul fascinante. Nu dispun in momentul de fata de suficienti bani si nici timp pentru a face rost de un permis c sau d peste care sa adaug si s (din cate am inteles asa functioneaza permisul pentru ambarcatiunile cu vele). As vrea sa imi fac singur o barca, deoarece preturile mi se par foarte mari pentru ambarcatiuni plus ca mi-ar face mare placere sa stiu ca e facuta de mainile mele. Mi-a venit ideea sa adaug in structura barcii, incorporat in podea, un suport de catarg (facut tot de mine). Evident, planul nu se rezuma doar la atat

Intrebare: Ma intereseaza daca pentru ambarcatiunile cu vela am nevoie de permis indiferent de cat de mare sau mica este panza, sau daca exista o dimensiune pe care daca o depasesti ai nevoie de permis pentru asa ceva. Si daca cineva stie exact paragraful din lege ar fi de foarte mare ajutor.

Legat de eficienta si stabilitatea si practicabilitatea unui astfel de model de barca ma voi ocupa dupa, in special ca nu planuiesc altceva decat sa ma plimb pe un lac unde probabil nu as putea merge cu mai mult de
3 km/h, insa ar fi o experienta interesanta.
Multumesc frumos tuturor si va rog frumos sa imi scuzati limbajul daca am folosit termeni gresiti sau daca este o intrebare stupida
 
Legislația uneori are carențe. Aici lucrurile stau astfel:
În ”Ordinul nr. 527/2016 pentru aprobarea Regulamentului privind cerinţele minime de pregătire, precum şi condiţiile de obţinere a certificatelor internaţionale de conducător de ambarcaţiune de agrement”, este prevăzut foarte clar la
Capitolul 2, Art. 2, litera d), alin (3) Pentru a conduce o ambarcațiune de agrement sau un motovehicul nautic cu o putere a motorului de până la 3,68 kW/5 CP inclusiv nu este necesară deținerea certificatului internațional de conducător de ambarcațiune de agrement.

Totodată, la Art. 4, Ordinul spune fără alte specificații, că: Orice persoană care intenționează să navigheze cu ambarcațiune cu vele trebuie să dețină un certificat internațional de conducător de ambarcațiune de agrement eliberat de ANR și să facă dovada că a absolvit cursul de "Manevra ambarcațiunii cu vele", organizat de un furnizor de educație, de formare profesională sau de perfecționare și aprobat de către ANR.

Așadar pe orice ambarcațiune, indiferent de mărime sau putere a motorului, dacă ridici velele, Ordinul spune că trebuie să ai un permis și un curs de vele.
Deși e stupid să ai nevoie de permis pentru un dinghy de 3m sau..un caiac cu vele, ori o gonflabilă cu velă, din cauză că legislația nu detaliază alte condiții, reiese că permisul este necesar atât timp cât plutitoarea are peste 2,5m lungime.

Poate o petiție către autorități să le urnească a detalia aceste lucruri care sfidează logica. Până atunci, există posibilitatea de a fi tras la răspundere dacă ridici o velă.
Chiar dacă ai o barcă de 3m cu un motor de 2,5 cp, ce nu necesită permis pentru a o utiliza.

Acest lucru ar trebui să vină în principal de la cluburile sportive, fiindcă au clase de bărci cu vele care ar fi afectate. De exemplu barca Laser are 4m lungime. Se clasifică la ”ambarcațiuni de sport și agrement”.
Și evident, nici un copil ori adolescent participant, nu are permis.
 
Pentru ca lucrurile să arate mai vizibil că legea a fost făcută ”pe genunchi”, Art. 4, spune sec ”Orice persoană care intenționează să navigheze cu ambarcațiune cu vele”.
Nici măcar ”ambarcațiune de agrement”, care ar fi catalogată să aibă peste 2,5m.
”Ambarcațiune” poate fi orice plutește indiferent de dimensiuni, iar ”Ambarcațiune cu vele” ar fi orice plutește și are măcar o velă.

Aceasta de mai jos, este o ambarcațiune. Dacă îi pui o velă, cineva care respectă litera legii, te poate amenda :D
 

Atașamente

  • barca-gonflabila-copii-1-persoana-explorer-pro-100-intex-58355np-35244-0.jpg
    barca-gonflabila-copii-1-persoana-explorer-pro-100-intex-58355np-35244-0.jpg
    53.9 KB · Vizualizări: 8
Bun venit noului velist. Teoretic este nevoie de permis categoria S (adaugat unei categorii C si/sau D) pentru o ambarcatiune cu vede mai mare de 3 metri si cu o suprafata velica totala mai mare de 12 mp (chiar daca nu e desfasurata complet) dar controalele pe vele sunt destul de... flexibile. Impotant este sa nu ai un motor mai mare de 5 cp. In Germania de exemplu, iti trebuie permis pentru o suprafata velica mai mare de 10 mp. Dpdv tehnic, navigatia cu vele este diferita fata de navigatia cu motor. In primul rand e foarte putin compatibila cu pescuitul, practic nu vei putea naviga si pescui in acelasi timp daca esti singurul navigator de la bord, ceilalti (de multe ori prieteni sau membrii familiei) fiind doar pasageri. Apoi viteza si directia sunt un pic relative (despre deriva voi detalia mai tarziu) Nu poti sa-ti propui sa mergi cu 3 km/h sau alta viteza constanta. Vantul e inconstant atat ca viteza cat si ca directie, ceea ce te obliga la manevre. Si, la o viteza de 3 km/h nu prea ai ceea ce se numeste ,,efect de carma,, (imagineaza-ti ca la o masina rotesti volanul si nu se intampla nimic). Pentru a avea acest efect de carma iti trebuie de obicei o viteza minima de 4-6 km/h, nu discutam deocamdata de mile marine. Exista si exceptii, barci care carmesc la o viteza mai mica dar mai bine nu ne bazam pe asta. Trebuie sa iti precizezi tie insuti ce fel de barca vrei. Cred ca prima barca ar trebui sa fie una fara cabina. Eu am facut 2 barci cu vele, una de 4,2 metri care, cu putin curaj e car-topper adica poate fi dusa pe acoperisul masinii ceea ce elimina peridocul (recomandat e un break sau SUV)si o barca de aproape 7 metri. Ideea este sa o faci dupa un plan elaborat de un arhitect naval. sunt mii de planuri pe net, foarte multe gtatuite (inclusiv pe site-ul barcaholic gasesti un link catre asa ceva). Chiar daca nu iesi pe mare, pentru siguranta, foloseste un plan pt o barca omologata clasa C (costier maritim, facuta sa reziste la valuri de 4 metri si vant de forta 6 - voi detalia) Pentru constructii de amatori cea mai fezabila metoda este cea numita stich&glue, adica o constructie din placaj acoperita pentru etansare si rezistenta cu rasina epoxidica armata cu fibra de sticla. Catargul si velele este recomandat sa le cumperi facute industrial. Pe net pot fi gasite o gramada de oferte sh din Vest. Vezi ce compromis faci cu calitatea placajului (calitate excelenta - placaj marin, foarte scump sau compromis placaj rezistent la apa, a nu se confunda cu placaj rezistent la umezeala). Sa nu comiti blasfemia de a pune osb sau alte porcarii, va fi o barca de unica folosinta. Ca buget, doar materialele, pe mine barca de 4,2 m m-a costat 5-600 de euro si la barca de 7 metri mi-a ramas ceva maruntis din 2000 de euro. In functie de informatiile aflate putem discuta si alte detalii.
 
Tocmai din aceasta cauza eram si eu confuz pentru ca tot citind am vazut ca unii oameni spun ca daca ai o vela cu dimensiuni intre x si y este legal, dar in legislatie spune exact ca ai nevoie de permis pentru orice ambarcatiune cu vela. Din punct de vedere al unui om responsabil este de inteles de ce ai nevoie de permis, pentru ca tu, cel care carmesti ambarcatiunea, esti responsabil pentru siguranta ta si a celor din jur, iar cineva care nu are niciun fel de educatie in navigatia cu vela este un potential pericol. Dar din punct de vedere logic, tot ar fi fost mai bine decat sa te puna sa ai permisul c sau d peste care sa adaugi s, sa te lase sa navighezi intr-un anumit spatiu, cu o vela si barca de cuprinse intre dimensiunile x y, daca aveai dovada absolvirii unor cursuri de navigatie cu vela, cursuri care sa nu te oblige sa detii permisul c sau d. Oricum, legea e asta si aia e. Multumesc mult pentru raspuns Florio
 
Eu as fi vrut sa merg cu ea pe lac, care din cate am inteles este destul de acoperit si nu bate vantul asa tare. Fiind vorba de o barca mica dar foarte stabila si luand in considerare faptul ca este foarte posibil sa nu imi fie de niciun folos o vela, as fi vrut sa o fac eu. Ar fi fost detasabila, cu un sistem de prindere in 2 sectiuni legat direct de barca. Adica odata montat catargul pe barca ar fi fost una cu barca. Am luat in calcul punctele de stres, centrul de greutate, fortele aplicate de vela asupra barci plus piese demontabile menite sa sporeasca stabilitatea barci. Pe scurt mi-am luat masuri pentru a preveni rasturnarea barcii. Mai repede s-ar rupe catargul decat sa se rastoarne barca. E o barca pentru relaxare construita special pentru lac si cu care nu as merge altundeva, cu o vela mica pe care sa o pot inchide si deschide pentru a stationa intr-un loc pe lac. Acum ca am inteles ca legea din romania nu specifica altceva decat ca "ai nevoie de S pentru orice ambarcatiune cu vela" este foarte probabil sa renunt la aceasta.
Materialul din care voi construi barca este lemn acoperit cu fibra de sticla si rasina poliesterica, dar imi este greu sa gasesc pe net lemn bun la grosimea de care am nevoie. Abia incepand sa studiez barcile si fiind si prima barca pe care as face-o, din cate am inteles, lemn de 6 mm grosime pentru o barca de 2,5 m este perfect, 8mm ar fi bun doar daca vreau sa fiu foarte sigur ca tine, iar la 1 cm e mult prea mult si e doar greutate in plus care face mai mult rau decat bine. Sunt constient ca pe o astfel de barca nu are ce cauta o vela, dar asta ar fi fost mai mult pentru sufletul meu de copil care visa la asa ceva. O sa imi iau eu permisul si pentru velier si o sa imi fac o barca special pentru asta.
 
Am impresia ca nu citesti ce ti se scrie. Don Basilio ti-a explicat mai sus ce si cum, inclusiv ca nu trebuie sa te transformi in arhitect naval.
 
Cosmin, din câte spune mai sus Cobri, el a făcut calcule complexe de stabilitate primară a bărcii și de rezistență a punctelor de stress.
Poate are o pregătire care îi facilitează înțelegerea, după un studiul incipient al domeniului, de care ne spune.
Așadar a înțeles cu siguranță noțiunile de centru velic, centru de rezistență laterală, centru de efort, și cum funcționează ele.
Nu este foarte clar din cele spuse, dacă pentru construcția bărcii va folosi un plan existent, sau va încerca să facă unul într-un program de forme pe care l-au mai folosit alți colegi.
Desigur, calea de a studia, înțelege, proiecta și executa o ambarcațiune...va fi cea mai grea.
Cumva de neînțeles pentru cei mai mulți dintre noi, care am văzut în atâția ani de pasiune, ce complexitate implică și ce ușor este să iei un model deja rodat, la care ai și răspunsul fizic al performanțelor, dincolo de ceea ce reiese din calculul ingineresc. :)
Dar pentru orice idee îndrăzneață de pus în practică, eu am un cuvânt de încurajare: Cobri, dacă ai decis astfel, baftă în proiectare și execuție și nu uita să pui poze din etapele acestea, aici, pe forum :)
 
Multumesc Florio pentru sustinere, cu siguranta voi reveni asupra acestui subiect si nu ma dau batut. Multumesc forumului barcaholic ca exista si ma ajuta cu orice intrebare am. In urma unor estimari de costuri pe baza planului facut (un plan general, facut sa imi ofere o estimare sub adevaratul cost al ambarcatiuni, dar care sa imi dea o idee generala despre ce inseamna). In cele din urma am ajuns la concluzia ca este doar o risipa de bani in momentul de fata. Insa asta nu inseamna ca voi renunta. O sa imi obtin permisul de navigatie pe mare pentru ambarcatiunile cu vele (ramane de vazut la ce categorie ma voi opri in functie de cat de mult o sa imi placa), voi aduna mult mai multe informatii si voi cere ajutorul tuturor celor care sunt mult mai experimentati decat mine in acest domeniu si care ma pot ajuta. Cu siguranta voi pune in practica aceasta idee, dar mai trebuie sa astepte ca sa nu irosim materiale pretioase de care dicem lipsa pe acest pamant.
 
Salutare! Am interes, fiind fericitul posesor al unei yole. Textele de lege citate cu privire la ambarcaţiuni cu vele şi permis categoria S, se referă exclusiv la ape maritime (sau de coastă) sau şi la ape interioare (râuri, fluvii, lacuri interioare)?!
Mulţumesc!
Poate cineva nota denumirea legislaţiei relevante ca să o pot consulta (OG,OUG,HG, Lege, cod civil etc)?
Mulţumesc!
 
limitele expuse sunt valabile si pe ape marine si pe ape interioare, dulci

Mulţumesc! Atunci va trebui să învăţ pentru acest permis S! Nu c-ar fi neapărat rău! La paritate cu faptul că aş putea să-mi pierd yola din prima, plutind singură în derivă până seacă lacul :)
 
S-ul e o "calificare" ce se adaugă lângă o categorie, C sau/și D. E cam la fel cu E-ul pentru remorci ce se adaugă la B sau la C, pe auto.
 
si pentru categoria S nu se da examen, se face doar cursul, scoala la care s-a facut emite o diploma si cu aceasta diploma se preschimba permisul, categoria S adaugandu-se la vategoria anterioara. deci ajungem sa avem C+S, D+S sau C+D+S
 
si pentru categoria S nu se da examen, se face doar cursul, scoala la care s-a facut emite o diploma si cu aceasta diploma se preschimba permisul, categoria S adaugandu-se la vategoria anterioara. deci ajungem sa avem C+S, D+S sau C+D+S

Atunci înseamnă că sunt într-o aprigă dilemă, generată de următoarea întrebare: ce motive aş avea de a plăti un curs de 500-600 euro (preţ care era valabil anul trecut, anul acesta dublându-se poate) şi aş irosi o săptămână, eventual două din viaţă pentru a avea un permis pentru o ambarcaţiune pe care nu o voi conduce niciodată (puţine certitudini am în viaţă şi asta este una dintre ele) doar pentru a plimba o yolă de de 4,13 metri şi, apropo, cu o suprafaţă a velelor de 9,3 m.p (scrie în cartea ei de identitate pentru că de-asta am vrut să cumpăr o yolă cu acte)?
Răspuns final: niciunul.


Dar aş face un curs exclusiv pentru a fi bine pregătit pentru a naviga cu o yolă. Pentru mine. Deşi am luat toate cărţile găsite în comerţ şi online despre navigaţia cu vele. Dar o practică lângă cineva foarte bine pregătit, socotesc eu că face cât toate cărţile.

Oricum, voi căuta legislaţia aferentă în continuare...pentru că este posibil să fi fost operate modificări despre care să nu se ştie.
Mulţumesc tuturor!
 
Un motiv ar fi următorul: să poți închiria veliere mai mari și să-ți faci vacanțele în acest mod, cu familia și prietenii
 
Dacă nu se cere permisul C sau D nu văd de ce s-ar cere S-ul, care nu poate fi obţinut independent. Mai ales la o iolă...
 
Pai legea e foarte interpretabilă, Gheorghiță... Vezi postul #3 al lui Florio
Riscul este că poți să dai de un organ care o interpretează în defavoarea ta. Ce faci in cazul asta? Avocați, tribunale... Nașpa!
 
dupa cum am mai spus odata, legal, barca de peste 3 metri si vele de peste 12 mp trebuie permis categorie S. Se aplica rar, dar cand te prinde esti la mila ,,organului,,
 
Vasile, pentru consistența topicului, fă un pustiu de bine și citează întreg sau dă un link spre articolul legislativ care spune că ”barca de peste 3 metri si vele de peste 12 mp trebuie permis categorie S”.
E important să vedem clar pe ce ne bazăm.
 

Back
Sus