Navigare pe râul Prut

Salutare

Am în plan o tură de caiac pe râul Prut, de la nord până la vărsarea în Dunăre.
Mă interesează dacă sunt probleme de ordin legislativ, fiind graniţă comună cu Republica Moldova, în sensul de a nu "cădea" în penal cu vreo tentativă de trecere frauduloasă a frontierei. Probabil, în mod clar, nu pot duce caiacul numai pe partea română a graniţei şi nici numai pe talveg (sau ambele), posibil să trec şi pe partea moldoveană.
Am căutat pe net şi nu am găsit absolut nimic relevant.

De - asemenea, dacă mai sunt şi alte probleme în afară de cele de logistică şi varietatea terenului, aş fi interesat.
Mulţumesc.

Cu stimă, Gabriel
 
Salut. Si eu am avut aceeasi idee de a realiza o tura pe Prut. Prin urmare am solicitat un raspuns de la Politia de Frontiera.
Avizul Sefului Sectorului Politiei de Frontiera se acorda dupa ce obtinem aprobarea administratiei publice locale sau dupa caz aprobarea capitaniei de port, si este necesar sa prezentam un program de principiu cu datele si locurile desfasurarii activitatii respective, pe zile (locuri de intrare/iesire in apa ...).
Daca mai esti interesat hai sa incepem o planificare.
 
Salut. Si eu am avut aceeasi idee de a realiza o tura pe Prut. Prin urmare am solicitat un raspuns de la Politia de Frontiera.
Avizul Sefului Sectorului Politiei de Frontiera se acorda dupa ce obtinem aprobarea administratiei publice locale sau dupa caz aprobarea capitaniei de port, si este necesar sa prezentam un program de principiu cu datele si locurile desfasurarii activitatii respective, pe zile (locuri de intrare/iesire in apa ...).
Daca mai esti interesat hai sa incepem o planificare.

OK. Mulţumesc pentru răspuns. Dacă trebuie să obţinem aprobarea la fiecare UAT pe lângă care trecem...mi se pare irealizabil! :)
Cu căpitănia de port poate că nu o să ajungem până acolo, cu referire la faptul că putem ieşi de pe Prut înainte de Galaţi.
Având în vedere distanţa foarte mare de parcurs trebuie o planificare perfectă sau făcut tura pe mai multe etape eşalonate pe unităţi de timp (luni/ani).
Dar vorbim...
Mulţumesc!

Cu stimă, Gabriel
 

Back
Sus