Marea neagra Mamaia/Corbu

Salut,

Am un seadoo 150 speedster si as vrea sa il scot pe mare pentru prima oara, am mai mers cu el dar nu pe mare ,drept urmare am mai multe intrebari.

O sa o las la apa la Dana 9 si as vrea sa ma plimb in zona Mamaia Nord, am voie sa ma opresc pe plaja? daca da am voie in zone special amenajate(daca stiti unde as aprecia) sau oriunde? exista o limita de timp? Scopul fiind sa iau/las pe cineva sau sa fac o pauza de la watersports.
Aceasi intrebare as vrea sa stiu daca este valabila si pentru zona Corbu, mai ales ca stiu ca este zona protejata si ambarcatiunea este un skijet mai mare.

Apoi daca ies cu 3 persoane trebuie sa anunt undeva?


Nu vreau sa deranjez sau sa fac ceva gresit sau ilegal, iar acostatul nu vreau sa va ganditi ca vreau sa ma opresc fix langa sezlong sa beau o bere sau ceva de genul asta, ma intereseaza zonele cat mai retrase.

Scuze pentru intrebarile de incepatori, orice sfat sau parere este binevenita.

Multumesc
 
pavelbgd: Va salut si bine ati venit pe forum! Misto jucaria dvs, sa o stapaniti sanatos! :)
Dupa cunostintele mele aveti voie sa opriti pe o plaja amenajata, asa cum e in zona Mamaia, dar nu va este permis accesul in zona Corbu, in perimetrul plajelor neamenajate. Barca dvs stiu ca are vreo 4 locuri, deci daca nu depasiti capacitatea barcii nu riscati nicio amenda. Se intelege de la sine ca trebuie sa aveti permis de barci clasa C iar jucaria sa fie inmatriculata. Uitati un link interesant, in care se mentioneaza interdictia ambarcatiunilor de agrement in zona plajelor neamenajate de la Corbu:

https://www.info-delta.ro/ce-ai-voi...e-vadu-corbu-si-midia-din-delta-dunarii-2022/

Zile insorite va doresc!
 

Back
Sus