barcaholic standard dinghy

salutare tuturor,

cum sezonul moto e pe terminate, fac pregatiri pentru un proiect de iarna.
cel mai probabil va fi o yola micuta care sa poata fi transportata pe masina, sa aiba si randa si foc si sa poate fi realizata stich'n'glue.

ma gindesc ca ar fi interesanta un soi de yola standard a comunitatii barcaholic.
dupa ce ne stringem 5-6-10 detinatori, am putea organiza concursuri prietenesti, am avea tehnologia de realizare pusa la punct pentru a-i ajuta pe cei care vor sa construiasca.

pt cei din sud, am putea iesi pe snagov pt cite o regatta ad-hoc etc.

ar mai fi cineva interesat ?
 
Da, D4 e o varianta. Nu stiu daca accepta si randa si foc, poate cei care au construit ma pot lamuri. De asemenea nu stiu daca un D4 merge doar in regim de deplasament sau poate si glisa cu velatura potrivita.

Trebuie gasit un copromis intre ceva usor si ieftin de realizat ca un D4 si o yola "avansata" (ca un paper jet 14 de ex) care e mai "fun" dar care probabil e prea dificil de realizat pentru un incepator.

Cam asta ar fi si intrebarea mea pt membrii forumului, care e cel mai "fun" design care sa poate fi construit usor.
 
Accepta foc daca ii pui un bompress de un metru. Pe Piranda am avut 4.5 mp suprafata velica, intra in planare relativ usor. Intotdeauna m-am intrebat cum ar fi fost sa-i adaug un spinnaker mic dar nu m-am incumetat.
 
multumesc vincentiu,

si dinghy-ul de 3.8m , pare interesant. e drept ca deja sunt barci mai mari decit D4-ul.

a construit cineva de pe site o yola sportiva (echivalentul unei jet14, laser etc) ?
 
Ce parere aveti de Alexa's Rocket 15 de la bateau.com?

Este S&G.
Se poate construi si cu bompress pt. un spinnaker, in afara de randa si foc.
Se pare ca este destul de mare pentru familie: pentru gvincentiu, sau pentru mine (4 pers.).
In descriere se vorbeste de viteze mari in glisare: pt.fun. Pt. mine ca incepator absolut, s-ar putea sa prezinte oarece probleme:titanic:
Pretul planurilor este mai mic decat la PaperJet.

Ce parere aveti?
 
Man, in asta nu ai loc cu familia. Nu are banchete laterale, la atata velatura capsize scrie pe tine = complet nesigura. Plimbarile cu familia trebuie sa fie placute, in siguranta, linistite, fara riscuri, cu loc in barca, centuri pe toata lumea etc. mai ales daca sunt cei mici, lucruri ce sunt complet diferite de racing. Depinde ce preferi.
 
D4 sau D5 (ca tot aia e) are urmatoarele avantaje:
1. Pret de sub 10 milioane (mai ieftin decat un telefon mobil)
b. O pui pe orice balta( chir si intr-un scuipat)
3. O poti cara pe orice masinuta si nu se ia nimeni de tine.
IV. E suficient de usoara ca sa o cari si singur la nevoie.
5. Nu plangi dupa ea daca se intampla ceva ireparabil.
6. ultimele imagini de pe youtube arata ca intra si doi(desi eu singur s-ar putea sa nu am loc la cele 110 kile in viu ale mele)
7. Daca ai probleme in a o construi o poti chema si pe bunica sa o termine.
8. Exista deja experienta cu modelul asta(vezi baietii de la Tg. Mures)

Asa ca as merge pe modelul asta.
 
arata bine ar15. recunosc ca asa ceva imi vine in minte cind ma gindesc la o yola "fun" mai repede decit un D4.

Pe de alta parte svejk si menestras au dreptate, un D4 e probabil mai potrivit pentru un prim proiect si cu o velatura "suficient" de exagerata poate fi la fel de fun.

stiti cumva sa existe un echivalent al D4-ului (simpla, usor de construit) in segementul yolelor cu transom deschis?
 

Back
Sus