Forward 520 sau Romcraft 470 - ce recomandati?

Sunt in pozitia sa imi cumpar pentru prima oara o barca. Din discutiile cu cativa prieteni "cunoscatori" mi-a fost recomandata Forward 520 cu 60CP. Buna atat pentru pescuit cat si pentru agrement, pescaj mic, stabilitate buna.
Ce sfaturi imi puteti da vs de acest model? sau alte recomandari?

Multumesc, Dan
 
Salut Dan si bine ai venit. Fara a intentiona sa fiu Gica-contra, pot sa-ti dau cel putin o duzina de nume de deltoizi, mai ales sulinezi, care injura ziua cand si-au luat Forward. La fel cei carora le-a intrat apa la dublul fund si s-a imbibat toata spuma poliuretanica la Romcraft. A mai scris cineva pe forum acum ceva vreme ce probleme a avut cu un Romcraft, barca e asimetrica, nu i se ofera garantie la gelcoat etc.

De banii aia mai bine iei niste placaj marin, fibra si epoxy si ti-o faci singur,sau daca nu te pricepi, platesti un baietas priceput, si obtii o barca mult superioara oricarei troace de fibra de pe piata, fie Forward, Romcraft sau alta balie :titanic:. Gasesti o multime de planuri reusite pe bateau.com, sau chiar gratis, pe site-ul rusului asta, niste barci foarte reusite, Sever 420, 520 si 600. Cea de 520, de dimensiunea Forwardului, are cabina si tot confortul, si motorizare intre 50 si 100 de cai.

Nu stiu daca te intereseaza asa ceva, dar parerea mea e ca decat sa le crestem cota de piata la bulitorii care trateaza clientii ca pe niste ignoranti usor de pacalit (cauta spat pe net si ai sa vezi ce parere au pescarii despre ei), mai bine ne punem in valoare si scoatem ceva de care sa fim mandri si care sa ne tina cu adevarat. Asta e parerea unuia ca mine care s-a fript cu barci de pe piata, de sufla si-n iaurtu' barcilor de import :). Orice barca de pe piata e mai mult sau mai putin facuta doar pt productia de serie, sau mai pe romaneste contine un grad mai mare sau foarte mare de buleala.
 
Forward 520 - Plasma

Multumesc pentru raspunsuri. Aceeasi parere o aveti si despre cei de la Plasma (Forward 520 este fabricata la Plasma)? Depre ei nu prea sunt multe pareri pe forum.
 
Cei de la Plasma sunt buni la relatii cu clientii, nici nu se compara cu Spat.
In ultimii doi ani am cumparat de la ei multe accesorii pentru barca.
Vorbesc frumos, suna cand vin piesele, iti explica tot ce vrei sa stii.
 

Back
Sus