Constructie caiac Fulmar xps

Am inceput sa lucrez la un caiac din polistiren xps dupa modelul Noname/Fulmar.
Proiectul fost printat A4 la scara 95%.
Intentionez sa foloseac doar partea de jos a desenelor, partea de sus fiind ceva la "simt"
gen Shrike.
Momentan am reusit sa decupez placile de polistiren din partea de jos. Cea mai oribils etapa a fost chiar prima. Cea in care am lipit si decupat foile A4.
Pentru imbinarea pe lungime am folosit bison PU Max, si da, chiar se lucreaza murdar cu el. Totusi lipiturile sunt rezistente.
Pentru a ranforsa îmbinările am taiat un tub de spray si pe linia de îmbinare am apasat si rotit astfel incat am decupat un cerc. In locul lui am lipit un cerc decupat dintr-o piesa întreagă. Operatia nu este necesara liputura fiind destul de rezistenta, dar ofera un mic confort psihologic.
Pasul urmator va fi de a imbina cele 6 foi componente ale partii de jos cel mai probabil cu hot glue.
Va urma...
 
Va multumesc pentru mesaje! Trebuie sa recunosc ca efortul necesar pentru a finaliza o astfel de constructie e aproape demoralizant si ma tot gandesc daca a fost o idee buna sa incep.
Nu am avut cum sa fac constructia acasa, asa ca momentan bucatile de caiac sunt la socrii si sper sa pot sa revin cu un update peste 2 saptamani, cand mai ajung pe acolo.
Legat de constructie, pot sa spun ca NoName/Fulmar duce lipsa de cateva piese foarte utile comparativ cu Shrike , si anume acei suporti pe care sa fixezi caiacul. Raname sa incerc sa cioplesc ceva "la mana".
Un alt lips la constructia din XPS e faptul ca nu poti sa faci "cusaturile" si sa ai acea forma provizorie care ar ajuta mult la o visualizare a formei finale.
Caiacul are 3 segmente B1, B2, B3, stanga si dreapta si 4 Frame-uri. Planul e sa tai frame-urile-ul la 1/3 si lipesc mai intai partea stanga de frame cu Hot glue. Dupa care partea dreapta ar trebui sa fie mai usor de pozitionat si lipit, avand si posibilitatea de a asigura cu banda de hartie. la fel fel si cu B2 si cu B3 , ajungand sa am un sanwich de 3 frame-uri in loc de unul singur.
M-ar trenta sa reduc un pic dimensiunea frame-urilor astfel incat sa compensez grosimea de 10mm a polistirenului si astfel sa obtin o muchie ascutita pe toata partea de jos. Dar aici ar fi de cioplit destul de mult.
Inca o data va multumesc pentru suport si orice sfat este binevenit. Mai ales lui Alec Naneti, ca de la el am luat idea
 
Salut! Aveam o vaga banuiala ca esti tu, dar nu-mi dadeam seama dupa QTavy. Te-ai complicat cu bison PU Max. Era suficient hot glue. E un avantaj ca nu mai faci cusaturile. E atat de simplu sa lipesti segmentele unul de altul. Incepi cu cele de jos, de la chila, lipesti B1 stanga cu B1 dreapta. Cand spui frame-uri presupun ca te referi la (formele) peretii verticali. Ii asezi in picioare intorsi invers cum e la shrike si asezi segmentele lipite deasupra.

Daca mai poti modifica proiectul, cred ca se potrivea mai bine o scalare la 90%. Pentru necunascatori, QTavy e la categoria usoara: 160 cm inaltime.
 
Astept sa lipesc toate B-urile si dupa ma uit la el. Daca nu imi place ce vad, il iau la cutter si il mai scurtez. Fiind prima constructie de genul asta imi este destul de greu pana prind dexteritate.
 
Domnilor, ma puneti pe ganduri. Ce tehnica este aceasta, de unde se pot "fura" cunsotinte? Daca evita rasina epoxidica macar pana in fazele finale tare m-as gandi sa fac un caiac.

Poze!
 
Daca ai ceva in plan, poti opta intre metoda Strip sau stitch&glue.
Ca si modele, gasesti planuri de la Shrike, NoName si multe altele. Shrike este un proiect foarte bine documentat (trebuie neaparat citit!), dar eu am ales NoName pentru un plus de stabilitate. Fulmar este un NoName la care partea de sus se construieste urmarind technica de la Shrike, mult mai fluida si mai permisiva.
Partea de Epoxi urmeaza in faza in care deja ai o idee clara ce si cum o sa iti iasa.

Uite aici aventurile cu astfel de constructii ale lui Alec Naneti:
https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=4273&page=10
si
https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=5889
 
Niște idei pe care le am pentru caiac ar fi sa am in primul rand un compartiment termoizolat in spate.
Ma gandesc sa il fac cu 2 bulkhead-uri la 20cm distanta intre ele, cat sa pot sa tin la rece cateva doze de suc/bere.
Fiind din polistiren ajuta mult. Cu inca un rand de polustiren cred ca e suficient.
O alta idee ar fi fost ca în față, între picioare(care oricum nu sunt foarte lungi) sa fac un fel de Live well, eventual cu 1-2 pompe de recirculare/drenaj.
Intr-un viitor ar fi interesant sa pot incorpora in rasina si cateva celule solare.
Ar mai fi si niste suporti de undite și alte accesorii utile.
Legat de carma si derivor inca nu sunt decis cum sa rezolv. E interesant sistemul de la Stellar Falcon....
 
Câteva poze.
 

Atașamente

  • IMG_20221015_001832.jpg
    IMG_20221015_001832.jpg
    26.2 KB · Vizualizări: 18
  • IMG_20221013_131107.jpg
    IMG_20221013_131107.jpg
    24.4 KB · Vizualizări: 16
  • IMG_20221013_131831.jpg
    IMG_20221013_131831.jpg
    33.5 KB · Vizualizări: 16
Din păcate, am o mână stângă mai stângă decât cealaltă.
Totuși a iesit decent. Un pic mai mare decât mă asteptam.
 

Atașamente

  • IMG_20221016_125156.jpg
    IMG_20221016_125156.jpg
    37.2 KB · Vizualizări: 26
  • IMG_20221016_125248.jpg
    IMG_20221016_125248.jpg
    48.8 KB · Vizualizări: 26
  • IMG_20221016_125311.jpg
    IMG_20221016_125311.jpg
    28.1 KB · Vizualizări: 24
  • IMG-20221016-WA0007.jpg
    IMG-20221016-WA0007.jpg
    56.9 KB · Vizualizări: 24
  • IMG_20221016_125317.jpg
    IMG_20221016_125317.jpg
    35.5 KB · Vizualizări: 23

Back
Sus