Vela fabricare Barcuta Buzau

Buna ziua. Doresc sa imi fac o vela pt o barcuta ( aprox 2.5 metrii) de Buzau de plastic nescufundabila. Nu stiu cum se numeste. Nu are nimic stantat pe ea.
Ma poate ajuta cineva cu un desen , sfaturi?
 
exista kit-uri de vele pentru caiac sau barci mici. eu am vazut cele mai multe pe in Germnania, pe ebay.de sau site-ul complementar ebay, cu mici anunturi de publicitate. daca barcuta nu are o fanta de deschidere pentru derivor trebuie doua derivoare laterale. si carma ar trebui sa aiba un safran cat mai adanc in apa
 
Bună. Sunt prea puține date pentru a rezolva în parametri buni această problemă. Totuși, dată fiind lungimea bărcii, în opinia mea, cel mai indicat este să i se pună o velă de barcă tip ”Optimist” ( dimensiuni L=2.34m l=1.07m).
Astfel n-ar mai trebui inventată o arboradă și o suprafață velică, ci adaptată la barca din dotare. Desigur, locul unde se va monta catargul, locul unde i se va face puțul derivorului și alte câteva ”amănunte” esențiale, trebuiesc și ele gândite.
Acestea sunt mai ușor de rezolvat, dat fiind faptul că bărcile din clasa Optimist sunt foarte răspândite și se pot găsi de cumpărat, vele, catarg, cârmă, eche, diverse.
Optimist, este o clasă extrem de îndrăgită, iar dacă vezi ce pot face niște copii, pe mare, cu asemenea plutitoare, o să te entuziasmeze teribil :)

https://sailboatdata.com/storage/images/sailboat/photo/optimist_dinghy_photo.jpg
 

Back
Sus