Rau de mare

Asa s-a intamplat ca a trebuit sa plecam din port si sa mergem 42 NM pe o vreme uratsica - ploaie + vant 25-32 kts. Echipaj: eu si un prieten, cu care am iesit de multe ori in ultimii 7-8 ani.

A fost si prima data cand am iesit pe asa vreme cu asa o barca mica (8 m).
Prima ora a fost fain, ne uitam cum zbura spuma pe valuri, si ploaia mergea aproape orizontal, ce mai, ca-n filme. Aveam focul mic (110%) si panza principala redusa cat se poate (la 70% din max), cu vantul din spate.

Dupa vreo ora am iesit dintre insule in marea locala (Strait of Georgia), unde valurile erau cam nasoale. Nu prea mari - 2 m max, dar f puternice, dese si scurte, si veneau cam la 15grade parelel cu barca, din spate.

Valurile astea au imbolnavit echipajul, rau de tot :( Asta a fost prima data cand i s-a facut rau de mare in vreo 7-8 ani de navigatie, si n-a fost deloc frumos.

Lectii invatate:
- si o barca mica poate sa surf pe valuri - faceam si 9.5 kts pe GPS
- cand ne prindea un val mai mare ne impingea asa repede in fata ca parca eram in zero g pt o fractiune de secunda. similar cu atunci cand accelerezi rapid in masina
- odata ce s-a instaurat raul de mare, nu se mai scapa de el decat la mal
- mai devreme sau mai tarziu fiecaruia i se va face rau de mare
- mi-a fost tare teama ca ma molipsesc si eu de rau de mare cand am vazut frica intiparita pe fata musului
- de acum incolo o sa ma gandesc de 10 ori inainte sa ies cu echipaj pe o asa vreme
- dupa ce musul s-a retras in cabina m-am linistit si eu si am inceput sa enjoy
- frica e molipsitoare

Cam atata am avut de zis - asi fi curios sa aflu experienta altora cu raul de mare
 
Ultima editare:
Asa s-a intamplat ca a trebuit sa plecam din port si sa mergem 42 NM pe o vreme uratsica - ploaie + vant 25-32 kts. Echipaj: eu si un prieten, cu care am iesit de multe ori in ultimii 7-8 ani.

A fost si prima data cand am iesit pe asa vreme cu asa o barca mica (8 m).
Prima ora a fost fain, ne uitam cum zbura spuma pe valuri, si ploaia mergea aproape orizontal, ce mai, ca-n filme. Aveam focul mic (110%) si panza principala redusa cat se poate (la 70% din max), cu vantul din spate.

Dupa vreo ora am iesit dintre insule in marea locala (Strait of Georgia), unde valurile erau cam nasoale. Nu prea mari - 2 m max, dar f puternice, dese si scurte, si veneau cam la 15grade parelel cu barca, din spate.

Valurile astea au imbolnavit echipajul, rau de tot :( Asta a fost prima data cand i s-a facut rau de mare in vreo 7-8 ani de navigatie, si n-a fost deloc frumos.

Lectii invatate:
- si o barca mica poate sa surf pe valuri - faceam si 9.5 kts pe GPS
- cand ne prindea un val mai mare ne impingea asa repede in fata ca parca eram in zero g pt o fractiune de secunda. similar cu atunci cand accelerezi rapid in masina
- odata ce s-a instaurat raul de mare, nu se mai scapa de el decat la mal
- mai devreme sau mai tarziu fiecaruia i se va face rau de mare
- mi-a fost tare teama ca ma molipsesc si eu de rau de mare cand am vazut frica intiparita pe fata musului
- de acum incolo o sa ma gandesc de 10 ori inainte sa ies cu echipaj pe o asa vreme
- dupa ce musul s-a retras in cabina m-am linistit si eu si am inceput sa enjoy
- frica e molipsitoare

Cam atata am avut de zis - asi fi curios sa aflu experienta altora cu raul de mare

Buna Aurica,

zona superba acolo de iesit pe mare, chiar planific sa urc odata prin Hawaii spre Juan de Fuca si Victoria, si poate sa continui prin interior spre Alaska. Referitor la raul de mare, check my post Part II :)
Locuiesti intr-una din cele mai spectaculoase locatii de sailing din lume, nu lasa raul de mare sa te descurajeze. Daca vremea se strica, ceva ce declanseaza raul de mare este faptul ca te ingrijorezi, sau te prinde frica fara sa realizezi. Sunt teorii multe in privinta asta, dar e clar ca ori iei anti-histamine de la inceput ori degeaba iei dupa ce te=a apucat raul. O soulutie ar fi, daca ai spatiu, sa opresti cu panzele sus, heave to, si sa te odihnesti cateva ore stand intins, cu capul fixat intre perne. Eu am avut si eu echipaj afectat de asta si am fost si eu "victima" la inceput dar acum am ani de zile de cand nu mai am probleme.
 
.....
Cam atata am avut de zis - asi fi curios sa aflu experienta altora cu raul de mare

Ca aproape orice organ si otolitele se pot antrena si odata cu timpul si milele de sub centura dispare si raul de mare.
Toata lumea are rau de mare, depinde care in ce conditii. Pana si unul trait mai mult pe barci decat pe uscat ca Tabarly recunostea ca dupa vreo doua ore de stat in varful unui catarg de 30m s-a simtit "putin rau" asa ca noi avem tot dreptul sa dam la rate.
Eu am avut intotdeauna probleme cu vestibularul dar am observat ca imi fac sea-legs dupa 3-4 zile pe mare si apoi nu mai am probleme. Daca simt ca incepe sa ma ia, ma apuc repede sa stau la timona sau sa fac orice alta munca ce-mi permite sa ma uit la orizont.
Vezi ca s-a mai discutat pe subiectul asta.
 

Back
Sus