supraveghere video marea neagra

cine are mai multe informatii despre noile camere video instalate pt supravegherea litoralului ?

ce am aflat eu (din surse relativ sigure dar neverificate)
- sint instalate 6 camere intre sulina si mangalia
- camerele sint instalate pe turnuri de 60m
- functioneaza si in spectru vizibil si in infrarosu (nu e foarte clar daca apropiat sau indepartat)
- pe fiecare turn e instalat si radar, camerele pot fi orientate direct de catre acesta (urmarirea automata a tintei etc)
- range-ul teoretic e pe undeva la 14mm !!

chiar asa o fi, sa nu mai poata sta omul in chiloti pe barca personala in liniste ?
 
chiar asa o fi, sa nu mai poata sta omul in chiloti pe barca personala in liniste ?

Nu stiu cat de adevarat e dar cineva din sistem mi-a spus ca daca atmosfera e curata poti citi numele navelor din Santierul Naval Mangalia cu ajutorul camerei situate in Constanta.

Parerea mea care este sa nu va treaca prin cap vre-o contrabanda ca pun aia mitralierele pe voi mintenas.

Vorbiti cu turcii care faceau contrabanda la calcan.
 
cine are mai multe informatii despre noile camere video instalate pt supravegherea litoralului ?

ce am aflat eu (din surse relativ sigure dar neverificate)
- sint instalate 6 camere intre sulina si mangalia
- camerele sint instalate pe turnuri de 60m
- functioneaza si in spectru vizibil si in infrarosu (nu e foarte clar daca apropiat sau indepartat)
- pe fiecare turn e instalat si radar, camerele pot fi orientate direct de catre acesta (urmarirea automata a tintei etc)
- range-ul teoretic e pe undeva la 14mm !!

chiar asa o fi, sa nu mai poata sta omul in chiloti pe barca personala in liniste ?

Da, asa am auzit si eu, cica se vede mai bine noaptea si pe ceata decat ziua :) Raza pe care am auzit-o ar fi de 'doar' 14km (nu mile).
 
Se pare ca vor sa intre sistemul VTS, urmarire a navigatiei pe mare, plus ca acolo vor fi si aplicatii militare (americanii), cred.
 

Back
Sus